reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Reforma emerytalna - subkonto w ZUS

Reforma emerytalna - subkonto w ZUS

Od 1 maja br. ZUS na subkoncie ubezpieczonego ewidencjonuje część składki emerytalnej, która wcześniej była przekazywana w gotówce do OFE. Zewidencjonowane składki podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w przypadku śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto.

Dotychczas część składki na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 7,3% podstawy jej wymiaru była odprowadzana przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Artykuł 7 ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (DzU nr 75, poz. 398) wprowadził od 1 maja br. zmiany w ustawie. Polegają one na przesunięciu części składki emerytalnej przekazywanej do OFE na nowo utworzone specjalne subkonto, które jest prowadzone w ramach konta ubezpieczonego przez ZUS. Na subkoncie ewidencjonuje się informacje o zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z wyegzekwowanymi od tych składek odsetkami za zwłokę. Na subkoncie ewidencjonuje się także informacje o wysokości należnych i wpłaconych składek. Stan subkonta będzie pomniejszany o kwoty wypłaconych okresowych emerytur kapitałowych, w części obliczonej od podstawy, którą stanowiły zwaloryzowane składki i odsetki za zwłokę zewidencjonowane na tym subkoncie. Pomniejszenia dokonuje się na dzień wypłacenia tych emerytur.

Ewidencja wpłaconych składek

Zewidencjonowanie składek na subkoncie następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od dnia otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych lub deklaracji.

ZUS będzie ewidencjonował na subkoncie część składki na ubezpieczenie emerytalne w wysokości:

•  5,0% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne należnej za okres od 1 maja 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,

•  4,5% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne należnej za okres od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.,

•  4,2% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne należnej za okres od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r.,

•  4,0% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne należnej za okres od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama