reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Obniżone odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu składek

Obniżone odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu składek

W trakcie sprawdzania dokumentów rozliczeniowych, jakie przekazaliśmy do ZUS za ubiegły rok, okazało się, że kilka raportów zawiera błędy. Z powodu zaniżenia w nich podstaw wymiaru składek powstała zaległość. Czy w tej sytuacji przy wyrównywaniu tej zaległości mogę skorzystać z prawa do opłacenia niższych odsetek za zwłokę?

Można opłacić niższe odsetki za zwłokę (tj. 75% podstawowej stawki odsetek), jeśli wpłata całej zaległości zostanie dokonana w terminie 7 dni od dnia sporządzenia korekt dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli płatnik nie zachowa terminu albo wpłaci część zaległości, odsetki będzie musiał opłacić w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE

Jeśli płatnik składek wykryje, że w złożonych dokumentach ubezpieczeniowych są błędy, ma obowiązek je skorygować w ciągu 7 dni od stwierdzenia nieprawidłowości. Jeżeli z powodu tych błędów powstało zadłużenie w związku z opłaceniem zbyt niskich składek, płatnik ma obowiązek wpłacić na konto ZUS tę zaległość wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej. Nie ma znaczenia przyczyna powstania tych błędów – czy jest to wina pracodawcy, ubezpieczonego czy np. programu kadrowo-płacowego.

Odsetki za zwłokę są należne za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności składek, do dnia wpłacenia zaległości, włącznie z tym dniem. Odsetki te należy zaokrąglać do pełnych złotych. Jeśli ich wysokość przed zaokrągleniem do pełnych złotych nie przekroczy kwoty 6,60 zł, płatnik powinien wpłacić zaległość bez odsetek.

WAŻNE!

Nie należy opłacać odsetek z tytułu zaległości w opłacaniu składek, jeśli wysokość odsetek nie przekracza 6,60 zł.

Zasadniczo płatnik składek ma obowiązek naliczyć wysokość odsetek według podstawowej stopy procentowej obowiązującej na dzień dokonywania ich wpłaty. Jednak od 1 stycznia 2009 r. w sytuacji, gdy płatnik sam znajdzie błędy i ureguluje całą kwotę zadłużenia w terminie 7 dni od dnia złożenia korekt dokumentów rozliczeniowych wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (przesłanym do ZUS pocztą lub złożonym w jednostce ZUS), może skorzystać z prawa opłacenia odsetek naliczonych w wysokości 75% stawki podstawowej odsetek (art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w zw. z art. 23 ust. 1 ustawy systemowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama