reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jakie składki płacić za pracownika, który w czasie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie

Jakie składki płacić za pracownika, który w czasie urlopu wychowawczego wykonuje zlecenie

Nasza pracownica przebywa na urlopie wychowawczym do 31 października br. Chcielibyśmy jej zlecić wykonanie prac w zastępstwie pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. Podpiszemy z nią umowę zlecenia na okres dwóch miesięcy (od 1 sierpnia do 30 września br.), a całe wynagrodzenie, tj. 3200 zł wypłacimy jej pod koniec września. Czy taką umowę mamy zgłaszać w ZUS i z jakim kodem rozliczać składki?

Od 1 sierpnia br. należy zgłosić tę osobę do ubezpieczeń właściwych dla zleceniobiorcy. Składki należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA za wrzesień z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Za sierpień br. należy złożyć „zerowy” raport ZUS RCA.

UZASADNIENIE

Pracownika, który podpisał z własnym pracodawcą dodatkowo umowę zlecenia, nie należy odrębnie zgłaszać do ubezpieczeń. W tym przypadku przychód z umowy zlecenia należy traktować tak, jakby został osiągnięty z tytułu stosunku pracy. W związku z tym umowa zlecenia jest uznawana za część stosunku pracy, a zleceniobiorca – za pracownika.

Jednak powyższa zasada nie ma zastosowania m.in. wtedy, gdy pracownik, z którym pracodawca podpisuje umowę zlecenia, przebywa na urlopie wychowawczym. Zlecenie trwające w okresie tego urlopu należy zgłaszać w ZUS na ogólnych zasadach określonych dla zleceniobiorców.

Pełny okres, na jaki chcą Państwo podpisać z pracownicą umowę zlecenia, przypada w czasie udzielonego jej urlopu wychowawczego. W związku z tym należy ją traktować tak, jakby była „obcym” zleceniobiorcą, niezwiązanym z Państwem stosunkiem pracy.

Oznacza to, że pracownicę należy zgłosić do ubezpieczeń jako zleceniobiorcę od 1 sierpnia 2010 r. na druku ZUS ZUA (ewentualnie ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. Rodzaj ubezpieczeń, jakim będzie podlegać, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to jej jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeśli tak, obowiązkowo będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Dodatkowo będzie mogła przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, które dla zleceniobiorców jest dobrowolne. Jeżeli nie będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych tej osoby, w pierwszej kolejności będą Państwo musieli rozstrzygnąć zbieg tytułów do tych ubezpieczeń. Zawsze będzie jednak konieczność opłacania od umowy zlecenia składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W umowie zlecenia chcą Państwo określić kwotową stawkę wynagrodzenia (tj. 3200 zł). W takim przypadku podstawą wymiaru składek za dany miesiąc jest przychód wypłacony lub postawiony do dyspozycji ubezpieczonego w tym miesiącu (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama