reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy wszystkie należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione ze składek i z podatku

Czy wszystkie należności z tytułu podróży służbowej są zwolnione ze składek i z podatku

Wysłaliśmy pracownika na szkolenie do centrali firmy znajdującej się w innym mieście. Zapewniliśmy mu 3 noclegi w hotelu, a w zakładowej stołówce otrzymywał posiłki. Czy te noclegi i posiłki są przychodem, od którego trzeba zapłacić składki i podatek? Jak rozliczyć przychód pracownika z tytułu podróży służbowej? Pracownik dodatkowo otrzymał zwrot kosztów dojazdu na to szkolenie własnym samochodem na podstawie „kilometrówki” (według ewidencji przejechał 250 km, pojemność silnika samochodu 1200 cm3)?

Jeśli pracownik został wysłany na szkolenie w ramach podróży służbowej, to świadczenia, jakie uzyskał w postaci bezpłatnych noclegów i wyżywienia na miejscu, są dla niego przychodem zwolnionym z podatku dochodowego i ze składek na ZUS. Od kwoty zwróconych kosztów dojazdu nie powinni Państwo naliczać składek i podatku, jeśli kwota zwrotu została ustalona przy zastosowaniu limitu stawki za 1 km przebiegu pojazdu określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

UZASADNIENIE

Pracodawca może skierować pracownika na szkolenie wysyłając go w podróż służbową. Przy ocenie, czy jest to podróż służbowa, istotne jest, w jakiej miejscowości znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika (jeśli pracownik pracuje poza miejscowością, w której znajduje się firma), a także docelowa miejscowość wyjazdu. Jeżeli miejscem wykonywania pracy jest np. oddział firmy znajdujący się w innej miejscowości niż siedziba (centrala) firmy, to podróż do miejscowości głównej siedziby firmy, na polecenie pracodawcy, jest podróżą służbową.

Z tytułu odbytej podróży służbowej pracownikowi przysługują określone należności jako zwrot kosztów poniesionych w czasie wyjazdu. Pracodawca nie może bowiem przerzucać na pracownika wydatków, które ten poniósł w interesie firmy.

Jeśli w firmie nie ma przepisów dotyczących rozliczania wyjazdów służbowych, to należy zastosować przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r., które regulują zasady wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej. Zgodnie z nimi, pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:

  • przejazdów,
  • noclegów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Koszty wyżywienia

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży. Pracownik nie ma prawa do diet, ponieważ zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie. Celem wypłaty diety jest natomiast pokrycie zwiększonych wydatków na wyżywienie. Całodzienne wyżywienie oznacza trzy główne posiłki: śniadanie, obiad i kolację.

WAŻNE!

Jeśli pracownik ma zapewnione całodzienne wyżywienie, nie ma prawa do diety.

Gdy firma finansuje koszty całodziennego wyżywienia pracownika i nie otrzymuje on dodatkowo diet, to wartość posiłków nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego składkom ani opodatkowaniu. Należności z tytułu podróży służbowych, wypłacane w wysokościach i na zasadach określonych w rozporządzeniu, są bowiem zwolnione zarówno ze składek na ZUS, jak i z podatku dochodowego. Dieta krajowa jest zwolniona z podatku i składek do kwoty 23 zł za dobę, natomiast wartość pełnego, dziennego wyżywienia, zagwarantowanego przez pracodawcę – w całości, nawet jeśli przewyższa kwotę dziennej diety. Potwierdza to m.in. decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2009 r. (znak: IPPB2/415-1513/08-2/AK). Rozporządzenie nie ogranicza bowiem w żaden sposób kosztów całodziennego wyżywienia zapewnionego pracownikowi.

Koszty noclegu

Za nocleg w hotelu lub w innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem. Jeśli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu, a nie przedłożył rachunku z hotelu, to ma prawo do ryczałtu za każdy nocleg w wysokości 150% diety – 34,50 zł. Zatem podobnie jak w przypadku diet – albo pracownik korzysta z darmowego noclegu, albo pracodawca musi pokryć koszty noclegu w formie ryczałtu bądź rzeczywistego wydatku zgodnie z rachunkiem (gdy pracownik płacił za hotel z własnych pieniędzy). Koszty nieodpłatnego noclegu w podróży służbowej również nie stanowią dla pracownika oskładkowanego i opodatkowanego przychodu, chyba że zakład wypłaci pracownikowi dodatkowe świadczenie z tego tytułu (np. ryczałt).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama