REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty
Podwyżka w 2024 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?
rozwiń >

Dodatek pielęgnacyjny 2024 – dla kogo?

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która ma przyznane prawo do emerytury lub renty oraz:

Autopromocja
  1. jest całkowicie niezdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji albo
  2. ukończyła 75 lat.

Całkowita niezdolność do pracy jest wówczas, gdy określona osoba utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Co to znaczy, że osoba jest niezdolna do samodzielnej egzystencji? Niezdolność do samodzielnej egzystencji zachodzi w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.  

Dodatek pielęgnacyjny 2024 – ile wynosi?

Dodatek pielęgnacyjny podlega corocznej waloryzacji z dniem 1 marca. Od 1 marca 2024 roku wynosi 330,07 zł brutto miesięcznie (Komunikat Prezesa ZUS z dnia 14 lutego 2024 r. w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń).

Dodatek pielęgnacyjny – podwyżka od 1 marca 2024

Rok wcześniej dodatek pielęgnacyjny wzrósł do kwoty 294,39 zł i taka wysokość dodatku była wypłacana do końca lutego 2024 roku. Podwyżka świadczeń emerytalno-rentowych, która miała miejsce 1 marca 2024 roku spowodowała wzrost dodatku pielęgnacyjnego o 12,12%. Tym samym obecna kwota dodatku wynosi 330,07 zł brutto miesięcznie, co daje wzrost o 35,68 zł. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy kwota ta będzie obowiązywała do końca lutego 2025 roku, jak to zwykle ma miejsce? Być może zostanie podniesiona w 2024 roku po raz drugi. Rząd zapowiada w tym roku wyjątkowo drugą, jesienną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Jeśli będzie odbywała się na tych samych zasadach jak waloryzacja marcowa, dodatek pielęgnacyjny również wzrośnie po raz drugi o nowy wskaźnik waloryzacji.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny EDP - ZUS

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny (druk EDP) jest niezbędny tylko w przypadku osoby całkowicie niezdolnej do pracy i do samodzielnej egzystencji. Bez wniosku taka osoba nie otrzyma dodatku z ZUS.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny może złożyć osoba, która posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Aby uzyskać dodatek pielęgnacyjny, trzeba mieć zaświadczenie o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego na druku OL-9. Musi być wystawione nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku do ZUS.

OL-9 zaświadczenie o stanie zdrowia lekarz orzecznik zus dodatek pielęgnacyjny

 

OL-9 czyli zaświadczenie o stanie zdrowia do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS.

ZUS

Pobierz Zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9 >>>

Podsumowując, do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS wymaga się następujących dokumentów:

  1. wniosek o dodatek pielęgnacyjny (formularz EDP),
  2. zaświadczenie o stanie zdrowia, druk OL-9, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku 
  3. dokumentacja medyczna.
Wniosek o dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty z ZUS druk EDP

 

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty z ZUS - druk EDP

ZUS

Pobierz wniosek o dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty >>>

Dodatek pielęgnacyjny po 75 roku życia z urzędu

Natomiast dodatek pielęgnacyjny z urzędu należy się wraz z ukończeniem 75 lat. W takiej sytuacji nie wymaga się zaświadczenia o stanie zdrowia od lekarza i nie trzeba składać wniosku do ZUS. Przyznany z urzędu dodatek pielęgnacyjny będzie wypłacany razem ze stałą emeryturą.

Kiedy dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje?

Okolicznością wyłączającą możliwość pobierania dodatku pielęgnacyjnego z ZUS jest przebywanie w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Ważne

Pobieranie dodatku pielęgnacyjnego (ZUS) nie można łączyć z pobieraniem zasiłku pielęgnacyjnego (mops).

Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że dodatek pielęgnacyjny został przyznany za okres wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego, ZUS (lub inny organ, który przyznał dodatek pielęgnacyjny) wypłaca świadczenie emerytalne lub rentowe pomniejszone o kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Następnie przesyła wskazaną kwotę na rachunek bankowy organu wypłacającego zasiłki pielęgnacyjne (art. 16 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA