| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2012 r.

Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2012 r.

Od 1 marca 2012 r. wszyscy emeryci i renciści, a także osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają jednakową podwyżkę w wysokości 71 zł. Na nowym sposobie waloryzacji zyskają osoby uprawnione do niskich świadczeń.

Nowe kwoty najniższych świadczeń, dodatków i maksymalnych zmniejszeń

Od 1 marca br. obowiązują również nowe kwoty najniższych emerytur i rent. Dotychczasowa najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wzrosły o 71 zł do kwoty 799,18 zł (z dotychczasowych 728,18 zł). Natomiast kwota renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest od 1 marca br. wyższa o 53,25 zł (tj. 75% z 71 zł) i wynosi 613,38 zł (wcześniej 560,13 zł).

Od 1 marca br. wzrastają również najniższe kwoty tzw. rent wypadkowych, które zgodnie z przepisami stanowią 120% renty z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku waloryzacji wynoszą one:

 • 959,02 zł – renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa,
 • 736,06 zł – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.

Od 1 marca br. podwyższeniu podlegają również dodatki i świadczenia przysługujące do emerytury lub renty. Dotychczasowe ich kwoty zostały pomnożone przez wskaźnik waloryzacji w wysokości 104,8% i wynoszą obecnie:

 • dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie 195,67 zł,
 • dodatek dla sieroty zupełnej – 367,79 zł,
 • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji – 293,51 zł,
 • dodatek kombatancki –195,67 zł,
 • dodatek kompensacyjny – 29,35 zł,
 • świadczenie pieniężne dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych, a także świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy – od 9,81 zł (za jeden pełny miesiąc) do 195,67 zł (za 20 pełnych miesięcy).

Podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacji 104,8% podlegają również od 1 marca br. dotychczasowe kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent z tytułu osiągania przychodów w wysokości między 70% a 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie wynoszą one:

 • 528,00 zł – dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
 • 396,03 zł – dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
 • 448,83 zł – dla rent rodzinnych, do których jest uprawniona jedna osoba.

Podwyższenie rent socjalnych

Na takich samych zasadach, jak emerytury i renty ZUS podwyższy od 1 marca br. również renty socjalne, do których prawo powstało najpóźniej 29 lutego br. Dotychczasowa wysokość tych świadczeń (stanowiąca 84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) była jednakowa dla wszystkich uprawnionych i wynosiła 611,67 zł. W ramach tegorocznej waloryzacji ZUS dodaje do tej kwoty 71 zł. Zatem nowa wysokość rent socjalnych przysługujących przed 1 marca br. wynosi obecnie 682,67 zł. W takiej też wysokości od 1 marca br. przysługuje świadczenie pieniężne dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, do którego prawo powstało przed tą datą.

Waloryzacji od 1 marca br. podlegają również kwoty renty socjalnej przysługującej osobie tymczasowo aresztowanej lub odbywającej karę pozbawienia wolności, a także świadczenia pieniężnego dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych uprawnionych do innych świadczeń (przysługujących w wysokości 50% kwoty renty socjalnej). W wyniku podwyżki o 35,50 zł kwoty te wynoszą obecnie 341,34 zł.

Osoby, które nabędą prawo do renty socjalnej po 29 lutego br., otrzymają tę rentę w nowej wysokości obowiązującej od 1 marca br., która jednak nie została ustalona przez dodanie 71 zł do dotychczas obowiązującej kwoty. Ustawodawca utrzymał zasadę, zgodnie z którą wysokość renty socjalnej wynosi 84% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W związku z tym, że od 1 marca br. kwota tej renty została ustalona na poziomie 799,18 zł, wysokość renty socjalnej, do której prawo powstało po 29 lutego br., wynosi 671,31 zł. W takiej też wysokości przysługuje świadczenie pieniężne dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, do którego prawo powstało po 29 lutego br. Jeśli prawo do renty socjalnej nabywa po tej dacie osoba tymczasowo aresztowana lub odbywająca karę pozbawienia wolności, a świadczenie pieniężne – cywilna niewidoma ofiara działań wojennych uprawniona do innego świadczenia – nowo przyznawana renta lub świadczenie pieniężne wynosi 335,66 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »