reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Wyrok SN z dnia 13 lipca 2005 r. sygn. I UK 311/04

Wyrok SN z dnia 13 lipca 2005 r. sygn. I UK 311/04

Przesłanki przyznania renty z tytułu zatrudnienia, a nie renty szczególnej (uczniowskiej), stanowią zdarzenia powstałe w okresach zatrudnienia albo okresach zrównanych z nimi, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Kwestionowana w kasacji ocena prawna w zakresie zastosowania art. 57 i art. 58 ustawy o emeryturach i rentach z FUS opiera się na tych samych okolicznościach faktycznych, które były podstawą wyroku Sądu pierwszej instancji. Ze względu na podstawę kasacyjną istotne jest ustalenie, że niezdolność do pracy Ireneusza Ł. ma swój początek w 1992 r, kiedy wnioskodawca miał 19 lat i nie będąc pracownikiem uzyskał rentę inwalidzką (tzw. szkolną) na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, następnie pozostawał w zatrudnieniu pracowniczym (z przerwami od 23 sierpnia 1999 r. do 28 września 2002 r), z tym, że w czasie zatrudnienia -16 stycznia 2002 r. - nastąpiło istotne pogorszenie jego stanu zdrowia. Kontrowersyjny - wynikający z kasacji - problem prawny wiąże się z ustaleniem objętego ryzykiem ubezpieczenia rentowego zdarzenia, jako przesłanki renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej ubezpieczonemu, to jest kiedy powstała jego niezdolność do pracy w rozumieniu art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, z uwzględnieniem warunku określonego w art. 57 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. W tej kwestii zastrzeżenia nasuwa stanowisko Sądu drugiej instancji, że należy brać pod uwagę wyłącznie zdarzenie wypadkowe z 1992 r.,a więc z okresu, w którym Ireneusz Ł. nie podlegał jeszcze powszechnemu ubezpieczeniu rentowemu z tytułu zatrudnienia, gdyż -według Sądu Apelacyjnego - „data istotnego pogorszenia stanu zdrowia nie może jednak przesądzać o wymaganym okresie zatrudnienia". Nie ma racji Sąd Apelacyjny powołując się na to, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 marca 1998 r. II UKN 566/97, zajął „takie samo stanowisko w podobnej sprawie". Nie były to bowiem podobne sprawy skoro w sprawie II UKN 566/97 inwalidztwo dotknęło osobę, która już przed ukończeniem 20 lat życia pozostawała w zatrudnieniu. Natomiast w sprawie rozpatrywanej, jeżeli chodzi o wydarzenie z okresu kiedy ubezpieczony nie miał 20 lat życia, to inwalidztwo dotyczy wówczas osoby niezatrudnionej, której prawo do szczególnej renty wynikało ze szczególnych przesłanek określonych w przepisach art. 63 ust. 1 i ust. 3 ustawy z 14 grudnia 1982 r. Inaczej mówiąc, skoro przedmiotem roszczenia rentowego Ireneusza Ł. nie jest szczególna tzw. uczniowska renta, ale renta przysługująca ubezpieczonym z tytułu zatrudnienia, to jej podstawę powinny stanowić zdarzenia powstałe w okresach zatrudnienia i innych związanych ze stosunkiem ubezpieczenia okresach, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. Z tego względu Sąd pierwszej instancji zasadnie koncentrował uwagę na ustaleniu sytuacji istotnego pogorszenia niezdolności do pracy ubezpie-czonego w czasie jego zatrudnienia, jako zdarzenia, które oznaczało powstanie wówczas niezdolności do pracy w rozumieniu przesłanek art. 57 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r.

Jeżeli zatem nie ma racji Sąd Apelacyjny odrywając swą ocenę prawną w zakresie zastosowania przepisów art. 58 ustawy z 17 grudnia 1998 r. od niezdolności do pracy Ireneusza Ł. powstałej w okresie jego zatrudnienia, to w konsekwencji - jak to zasadnie zarzucono w kasacji organu rentowego - błędnie zastosowano art. 58 ust. 1 pkt 1 i nie wyjaśniono przesłanek zastosowania art. 58 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.

Z powyższych przyczyn, uznając zasadność podstawy kasacji organu rentowego, Sąd Najwyższy orzekł zgodnie z art. 39313 § 1 k.p.c.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama