reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady Ekspertów INFORLEX.pl

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy

Aktualizacja: 31.10.2013

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy następuje na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub w układzie zbiorowym pracy albo w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. Jak należy to zrobić? »

Szkolenie pracowników w dniu wolnym od pracy

Aktualizacja: 31.10.2013

Organizowanie przez pracodawcę szkoleń z zakresu bhp i ppoż należy do jego obowiązków. Czy pracownikom należy się dzień wolny, gdy szkolenie wypada w dniu, który zgodnie z obowiązującym ich czasem pracy jest dniem wolnym od pracy? »

Wniosek o urlop wychowawczy po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 22.10.2013

Jaki wpływ na termin rozwiązania umowy o pracę ma złożenie przez pracownicę wniosku o urlop wychowawczy już po otrzymaniu od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę? O tym poniżej. »

Nabycie prawa do urlopu uzupełniającego

Aktualizacja: 22.10.2013

Wątpliwość może nasunąć sposób obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który w ciągu roku osiągnie staż uprawniający do urlopu w wyższym wymiarze. Jaki charakter będzie miał wynikły stąd urlop uzupełniający? »

Ponowne zatrudnienie a okres wypowiedzenia

Aktualizacja: 17.10.2013

Czy pracodawca zatrudniający tego samego pracownika po raz kolejny na podstawie umowy o pracę przy ustalaniu długości wypowiedzenia bierze pod uwagę dwa okresy zatrudnienia? Jak ponowne zatrudnienie wpływa na okres wypowiedzenia? »

Kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego

Aktualizacja: 09.10.2014

Czy możliwa jest kontrola prawidłowości wykorzystania przez pracownika zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę, który jako płatnik wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy? »

Pracownik na niepełnym etacie a rekompensacja pracy w wolną sobotę

Aktualizacja: 17.10.2013

Może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik wykonujący pracę od poniedziałku do piątku, będzie pracował także w soboty. Czy pracownikowi na niepełnym etacie trzeba zrekompensować pracę w wolną sobotę? »

Sposób ustalenia wymiaru urlopu

Aktualizacja: 09.10.2013

Sposób ustalenia wymiary urlopu nierzadko budzi wątpliwości. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy w trakcie zatrudnienia zostanie zmieniony wymiar czasu pracy. »

Zasady udzielenia urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 09.10.2013

Od 1 października uległy zmianie przepisy dotyczące zasad udzielania urlopu wychowawczego. Ja wygląda to w praktyce? »

Uprawnienia nauczycieli do wyższego świadczenia urlopowego

Aktualizacja: 09.10.2013

Specyfika niektórych środowisk pracy nauczycieli nasuwa pytanie o zakres stosowania do nich uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela. Dzieje się tak w przypadku nauczycieli zatrudnionych w schroniskach dla nieletnich. »

Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa a okres urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 04.10.2013

Dodatek stażowy oraz nagroda jubileuszowa przysługuje w zależności od długości zatrudnienia. Czy przy dokonywaniu obliczeń należy wziąć pod uwagę okres urlopu wychowawczego? »

Korekta i wyzerowanie opłaconych składek ubezpieczeniowych

Aktualizacja: 04.10.2013

Korekta i wyzerowanie opłaconych składek ubezpieczeniowych dotyczy m.in. podstaw składek za wszystkie miesiące, w których dany ubezpieczony świadczył pracę na podstawie umowy zlecenia na rzecz innego pracodawcy. »

Składki od pracownika delegowanego do pracy za granicę

Aktualizacja: 04.10.2013

Coraz częściej obserwujemy przepływ pracowników pomiędzy krajami, również w ramach jednego przedsiębiorstwa. Jak wygląda kwestia opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku oddelegowania pracownika do pracy za granicę? »

Zmiana nazwy firmy a umowa

Aktualizacja: 04.10.2013

Zmiana nazwy firmy a umowa. Czy po zmianie nazwy firmy należy rozwiązać z pracownikami umowę, wystawić świadectwa pracy i zawrzeć nową umowę? »

Ograniczenie kręgu uprawnionych do świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych

Aktualizacja: 04.10.2013

Uregulowanie kwestii dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przepisami wewnątrzzakładowymi może budzić wiele pytań. W jakim stopniu fundusz ten został ukształtowany ustawą i czy przepisami wewnątrzzakładowymi można ograniczyć krąg osób uprawnionych do świadczeń z tego funduszu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama