| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

WSTĘP

Do zadań kadrowca zalicza się w pierwszej kolejności zadania administracyjne, do których należą takie czynności, jak: prowadzenie akt osobowych pracowników, opracowanie regulaminu pracy i wynagradzania, organizowanie szkoleń bhp, dbanie o aktualność badań okresowych, przygotowywanie umów o pracę i informacji dla pracownika, świadectw pracy, ewidencjonowanie czasu pracy, a także sporządzanie dokumentacji wymaganej przez ZUS. Wyliczenie to jest tylko przykładowe i nie zawiera zamkniętego katalogu obowiązków administracyjnych kadrowca, a jedynie wskazuje na ich szeroki zakres. Często osoba zatrudniona na tym stanowisku w czasie pracy zajmuje się również obowiązkami wykraczającymi poza sprawy kadrowe. Taka sytuacja może prowadzić do powierzchownego i nieodpowiedzialnego zarządzania pracownikami w imieniu pracodawcy. Oprócz wymienionych powyżej zadań dobry kadrowiec powinien również dbać o szkolenia swoich pracowników oraz o pozyskiwanie nowych, wykwalifikowanych pracowników, tak aby pracodawca był konkurencyjny na rynku pracy. Działania te mają zaowocować powodzeniem w prowadzeniu strategii finansowej i marketingowej przedsiębiorcy, a realizacja tego celu zależy w dużej mierze od kwalifikacji zawodowych pracowników, jakości wykonywanej pracy oraz metod zarządzania.

W początkowym etapie prowadzenia działalności przez pracodawcę (gdy zakład pracy jest mały) działania w zakresie rekrutacji i zwalniania pracowników podejmowane są przez zarząd lub samych właścicieli przedsiębiorstwa. Także prowadzeniem kadr w zakresie zadań administracyjnych zajmuje się sam właściciel lub oddelegowany przez niego do tych zadań pracownik, często nieposiadający wystarczających kwalifikacji zawodowych w tym zakresie. W przypadku małych firm nie ma potrzeby wprowadzania skomplikowanych procedur rekrutacji i zarządzania pracownikami. Wystarczy zatrudnić na stanowisku kadrowca osobę posiadającą w tym zakresie kwalifikacje zawodowe, które pozwolą na sprawne i prawidłowe, a co za tym idzie - zgodne z prawem prowadzenie dokumentacji pracowniczej i rekrutację nowych pracowników. Inaczej jest w przypadku dużych przedsiębiorstw. Istnienie wielu działów powoduje brak komunikacji między poszczególnymi kierownikami tych działów, a w rezultacie decentralizację zadań kadrowych. Może to prowadzić do przyjęcia różnych kryteriów ocennych przy przyjmowaniu nowych pracowników, dlatego za celowe należy uznać stworzenie działu kadr zarządzającego zasobami ludzkimi, który w sposób jednolity dla całego zakładu pracy będzie prowadził politykę kadrową.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »