REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy miejsce wykonywania pracy ma znaczenie? Fakty i mity dotyczące pracy zdalnej

REKLAMA

REKLAMA

Choć popularność pracy zdalnej wciąż rośnie i coraz więcej pracowników chciałoby mieć możliwość z niej korzystać, pracodawcy wciąż pozostają nieprzekonani do tego modelu zatrudnienia. Czy naprawdę jest się czego obawiać, czy może warto zaoferować pracownikom to, czego pragną?

Warto zaznaczyć, że praca zdalna nie jest modelem uniwersalnym dla wszystkich branż. Osoby, które mogą wykonywać swoje zdania poza biurem to przede wszystkim przedstawiciele tak zwanych wolnych zawodów – dziennikarze, specjaliści IT, księgowi. Bardzo ważne są też indywidualne predyspozycje pracownika – na przykład to, czy jest w stanie skoncentrować się poza biurem oraz odpowiednio zarządzać swoim czasem. Wątpliwości jest sporo, dlatego warto rozprawić się z faktami i mitami dotyczącymi pracy zdalnej.

Autopromocja

Mniejsza motywacja

Mit. Pracodawcy często obawiają się, że pracownik nieobecny w biurze będzie miał mniejszą motywację do wykonywania swojej pracy. To mit! Badania pokazują, że pracownicy zdalni często są jeszcze bardziej zmotywowani niż pozostali. Dlaczego? Przez to, że nie są na bieżąco “widoczni” dla pracodawcy, wyznacznikami ich pracy są tylko efekty. Dlatego bardziej starają się, żeby te były jak najlepsze.

To dobre dla freelancerów

Mit. Oczywiście znaczna liczba osób, które pracują zdalnie, to freelancerzy, jednak ten model pracy sprawdza się także dla pracowników etatowych. Czasami korzystają oni z możliwości pracy zdalnej permanentnie – cały czas poza biurem, naprzemiennie – częściowo w biurze, albo w trybie uzupełniającym – zdalnie w szczególnych przypadkach.

Duża oszczędność dla pracodawcy

Fakt. Nie ma wątpliwości – pracodawca oszczędza na każdym pracowniku, dla którego nie musi organizować stanowiska pracy. Im więcej zatrudnionych osób pracuje poza biurem, tym mniejszą powierzchnię może wynająć. Ponadto pracodawca często oszczędza także na sprzęcie – wielu ze zdalnych pracowników, przede wszystkim freelancerów, i tak pracuje na swoim, ponieważ musi wykonywać pracę dla większej liczby zleceniodawców.

Technologia ma znaczenie

Fakt! Możliwości technologiczne dają nieporównywalnie większe niż kiedykolwiek możliwości. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wideokonferencyjnym, na przykład tym od firmy Polycom, można odbyć spotkanie z zespołem pracowników rozsianych po całym świecie – i to w jakości HD. To także duża oszczędność, jeśli chodzi o koszty podróży na spotkania firmowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zagrożenie dla jakości współpracy

Mit. Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, nowoczesne technologie umożliwiają pracownikom doskonałą współpracę, dając im poczucie, jakby praktycznie siedzieli obok siebie. Dodatkowe opcje dzielenia się treściami, które oferuje na przykład Polycom Pano sprawiają że często taka współpraca jest jeszcze bardziej efektowna.

Jeśli nie w biurze, to w domu

Mit! Możliwość pracy poza biurem to przede wszystkim ucieczka przed ograniczeniami. Chodzi o to, żeby pracować efektywniej, po prostu lepiej. Jeśli pracownik jest w stanie i najlepiej wykonuje swoją pracę z parku – niech tak będzie. Najnowsze rozwiązania technologiczne są na tyle zaawansowane, że można wziąć udział w rozmowie konferencyjnej nawet na świeżym powietrzu – wystarczy odpowiednie wyciszenie szumów.

Wszystko wskazuje na to, że do pracy zdalnej potrzebne jest po prostu odpowiednie podejście – umożliwienie jej pracownikom, którzy dobrze sprawdzą się w tym modelu (warto dać im szansę!) oraz zaopatrzenie się w najnowsze zdobycze technologii. A zyskać można naprawdę dużo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA