reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?


RADA

Może Pan starać się o zwrot całej składki emerytalnej na zatrudnionych pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po opłaceniu składek w całości i w terminie powinien Pan wypełnić i przesłać do PFRON wniosek Wn-U o wypłatę refundacji z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych wraz z załącznikami INF-U-P. Zwrot składek za styczeń 2008 r. otrzyma Pan, jeżeli złoży Pan dokumenty w PFRON do końca lutego 2008 r.

UZASADNIENIE

Po zarejestrowaniu w PFRON oraz opłaceniu należnych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników niepełnosprawnych w ZUS może Pan zwrócić się do PFRON o refundację składek emerytalnej i wypadkowej składając dwa rodzaje dokumentów:

• miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o składkach na ubezpieczenia społeczne, o zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-U-P,

• wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc Wn-U część I, zawierający kwotę refundacji, oraz Wn-U część II - zawierający dane identyfikacyjne firmy. Drugą część wniosku powinien Pan złożyć występując po raz pierwszy o zwrot składek, a potem tylko w przypadku, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany dotyczące pracodawcy, np. adres, numer rachunku bankowego.

Dokumenty o refundację składek przekazuje się do PFRON przez internet za pośrednictwem stworzonego do tego celu programu informatycznego (SODiR - System Obsługi Dofinansowań i Refundacji). Jeżeli złożenie dokumentów w formie elektronicznej jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to będzie Pan mógł składać dokumenty w formie pisemnej, tak aby zachować termin na złożenie wniosku.

Dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 29 lutego 2008 r., czyli do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2008 r.

Do części I wniosku Wn-U powinien Pan dołączyć informację INF-U-P, w której należy podać dane dotyczące wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, informację o kwotach opłaconych za nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz informację o okresie zatrudnienia u Pana i stopniu niepełnosprawności pracowników.

Informacje zawarte w bloku C formularza INF-U-P służą do ustalenia wysokości refundacji składki na ubezpieczenia społeczne osoby niepełnosprawnej. W celu ustalenia wysokości refundacji powinien Pan podać w pozycjach od 24 do 43 liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego zaliczonego do określonego stopnia niepełnosprawności w miesiącu, za który jest składana informacja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama