Kategorie

Jak wypełnić pierwszy wniosek o refundację składek?

Olga Lipka
Prowadzę firmę produkcyjną. Nie jest to zakład pracy chronionej. Zatrudniam 30 pracowników, w tym 3 pracowników o znacznym stopniu niepełnosprawności i 4 o lekkim stopniu niepełnosprawności. Osiągam 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane w miesiącu, za który przysługuje. Chcę wystąpić o refundację składek za pracowników niepełnosprawnych. Zgłosiłem się w PFRON przed 31 stycznia 2008 r. Czy będę mógł uzyskać zwrot opłaconych składek? Jakie dokumenty powinienem złożyć w PFRON, aby uzyskać refundację?

RADA

Może Pan starać się o zwrot całej składki emerytalnej na zatrudnionych pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a za pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności - składki na ubezpieczenie wypadkowe. Po opłaceniu składek w całości i w terminie powinien Pan wypełnić i przesłać do PFRON wniosek Wn-U o wypłatę refundacji z tytułu zatrudnienia niepełnosprawnych wraz z załącznikami INF-U-P. Zwrot składek za styczeń 2008 r. otrzyma Pan, jeżeli złoży Pan dokumenty w PFRON do końca lutego 2008 r.

UZASADNIENIE

Reklama

Po zarejestrowaniu w PFRON oraz opłaceniu należnych składek na ubezpieczenia społeczne za pracowników niepełnosprawnych w ZUS może Pan zwrócić się do PFRON o refundację składek emerytalnej i wypadkowej składając dwa rodzaje dokumentów:

• miesięczną informację o podstawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o składkach na ubezpieczenia społeczne, o zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych INF-U-P,

• wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc Wn-U część I, zawierający kwotę refundacji, oraz Wn-U część II - zawierający dane identyfikacyjne firmy. Drugą część wniosku powinien Pan złożyć występując po raz pierwszy o zwrot składek, a potem tylko w przypadku, jeśli zajdą jakiekolwiek zmiany dotyczące pracodawcy, np. adres, numer rachunku bankowego.

Dokumenty o refundację składek przekazuje się do PFRON przez internet za pośrednictwem stworzonego do tego celu programu informatycznego (SODiR - System Obsługi Dofinansowań i Refundacji). Jeżeli złożenie dokumentów w formie elektronicznej jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to będzie Pan mógł składać dokumenty w formie pisemnej, tak aby zachować termin na złożenie wniosku.

Dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 29 lutego 2008 r., czyli do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za styczeń 2008 r.

Reklama

Do części I wniosku Wn-U powinien Pan dołączyć informację INF-U-P, w której należy podać dane dotyczące wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych, informację o kwotach opłaconych za nich składek na ubezpieczenia społeczne oraz informację o okresie zatrudnienia u Pana i stopniu niepełnosprawności pracowników.

Informacje zawarte w bloku C formularza INF-U-P służą do ustalenia wysokości refundacji składki na ubezpieczenia społeczne osoby niepełnosprawnej. W celu ustalenia wysokości refundacji powinien Pan podać w pozycjach od 24 do 43 liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego zaliczonego do określonego stopnia niepełnosprawności w miesiącu, za który jest składana informacja.

W pozycji 44 - okres zatrudnienia - należy wpisać liczbę dni zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego w okresie sprawozdawczym.

W dokumencie INF-U-P (poz. 45) powinien Pan określić również metodę ustalania podwyższonych kosztów związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej (koszty rzeczywiste bądź koszty ustalane metodą ryczałtową).

Powinien Pan wyliczyć także kwotę podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników (czyli faktycznie poniesione koszty lub koszty ustalone metodą ryczałtową) oraz kwotę kosztów płacy (czyli rzeczywistą wartość poniesionych przez pracodawcę kosztów wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego obejmujących składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika oraz składki na ubezpieczenia społeczne, które stanowią koszt pracodawcy). We wnioskach składanych za kolejne miesiące koszty należy wykazywać narastająco od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie, a następnie wykazywać je w poz. 46 informacji INF-U-P. Powinien Pan wyliczyć kwotę podwyższonych kosztów oraz kosztów płacy od początku roku za okres zatrudnienia pracownika niezależnie od faktu, czy otrzymywał Pan pomoc publiczną w związku z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.

W poz. 48 należy wykazać faktycznie wypłaconą kwotę dofinansowania do wynagrodzenia (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń) za okres od początku roku do okresu sprawozdawczego włącznie oraz refundacji składek wykazywanej za okres od początku roku do miesiąca poprzedzającego okres sprawozdawczy włącznie (bez refundacji należnej za bieżący okres sprawozdawczy).

Natomiast w poz. 49 powinien Pan wykazać kwotę z poz. 48 formularza INF-D-P za bieżący okres sprawozdawczy (jeżeli otrzymał Pan dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych).

W następnych pozycjach, dotyczących podstawy wymiaru składek oraz wysokości opłaconych przez pracodawcę składek, należy podać kwoty składek opłaconych przez pracodawcę w ZUS za zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Kwoty te powinny pokrywać się z raportami rozliczeniowymi ZUS RCA za pracowników niepełnosprawnych.

PFRON przekaże na Pana rachunek bankowy kwotę naliczonej refundacji składek na ubezpieczenia społeczne w terminie 7 dni od dnia złożenia przez Pana poprawnego wniosku.

• art. 25a-25d ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm.),

• § 2 pkt 1, pkt 2, pkt 5, § 3, § 6 rozporządzenia z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1754).

Olga Lipka

pracownik PFRON

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?