| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Urlop proporcjonalny dla pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym

Pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oprócz zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych. Dodatkowy urlop ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

● 1/12 x 26 dni = 2,16 = 3 dni urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu,

● 1/12 x 10 dni = 0,83 = 1 dzień urlopu wypoczynkowego po zaokrągleniu.

Łącznie pracownik ma prawo do 4 dni urlopu wypoczynkowego za pracę w grudniu 2015 r.

Gdybyśmy zastosowali mniej korzystny sposób liczenia urlopu proporcjonalnego dla pracownika niepełnosprawnego, nabyłby on jedynie 3 dni urlopu wypoczynkowego:

26 dni (urlop podstawowy) + 10 dni (urlop dodatkowy) = 36 dni; 36 dni x 1/12 = 3 dni.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba posiadająca znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności nabywa po przepracowaniu jednego roku następującego po dniu zaliczenia jej do któregoś z wymienionych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, na którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności, a nie dzień dostarczenia pracodawcy orzeczenia. Od 1 stycznia każdego następnego roku kalendarzowego pracownik nabywa prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.

Pracownik został zatrudniony 1 września 2015 r., najpierw na 3-miesięczny okres próbny, następnie na czas nieokreślony. 20 stycznia 2016 r. przedstawił pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go od 18 czerwca 2014 r. do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Pierwszy dodatkowy urlop wykorzystał w poprzednim miejscu pracy. U dotychczasowego pracodawcy należy mu się dodatkowy urlop za 4 miesiące 2015 r., tj. 4 dni, a od 1 stycznia 2016 r. nabył prawo do pełnych 10 dni dodatkowego urlopu. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że pracownik poinformował pracodawcę o prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dopiero po kilku miesiącach pracy.

Polecamy serwis: Urlop wypoczynkowy

W przypadku pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na niepełny etat wymiar urlopu wypoczynkowego (podstawowego oraz dodatkowego) ustalamy proporcjonalnie do etatu.

Niepełnosprawny pracownik został zatrudniony w wymiarze 1/4 etatu. Po upływie roku od zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności kadrowa udzieliła pracownikowi przysługujących mu 3 dni urlopu dodatkowego (1/4 z 10 dni = 2,5, po zaokrągleniu 3 dni). Takie postępowanie jest prawidłowe.

Podstawa prawna:

● art. 154, art. 1551 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1502; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1268

● art. 15, art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1886.

Zadaj pytanie na FORUM!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK