Kategorie

Czy cudzoziemiec pracujący w Polsce na umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Irena Wieczorek
Szkoła językowa, w której pracuję w dziale kadr, w okresie od połowy sierpnia do września br. zatrudnia na zlecenie studentów kanadyjskich w wieku od 21 do 24 lat. Studenci prowadzą organizowane przez nas letnie kursy z języka angielskiego. Czy z tego tytułu mamy obowiązek zgłosić ich do ubezpieczeń społecznych?

RADA

Studenci zatrudnieni przez Państwa firmę na podstawie umowy zlecenia nie będą podlegać ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ nie ukończyli jeszcze 26 lat.

UZASADNIENIE

Studenci do ukończenia 26. roku życia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu umowy zlecenia. Dotyczy to wszystkich studentów, bez względu na obywatelstwo oraz kraj, w którym studiują. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie DUS-400-92-WB/06 z 8 listopada 2006 r. w odpowiedzi na pytanie ZUS z 30 czerwca 2006 r., znak pisma: FUn 070-18/06.

Reklama

Oznacza to, że rozpatrując obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, należy w ten sam sposób traktować studentów uczących się w Polsce i za granicą (w krajach członkowskich UE/EOG i poza tymi państwami), którzy posiadają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo innego kraju.

W okresie wakacji student zachowuje prawa studenta. Jeżeli w tym czasie będzie zatrudniony na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu, to nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tego tytułu, pod warunkiem że nie ukończył jeszcze 26 lat.

PRZYKŁAD

Na zaproszenie Wydziału Filologii Romańskiej Uniwersytetu Łódzkiego 22-letnia studentka z Francji od września br. będzie przebywać na półrocznym stypendium w Polsce. Jednocześnie otrzymała od polskiej firmy na okres pobytu w Polsce ofertę zawarcia umowy zlecenia, w ramach której będzie się zajmować tłumaczeniem dokumentów. Z tego tytułu nie będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ nie ukończyła 26 lat i nadal ma status studenta.

WAŻNE!

Po ukończeniu 26 lat studenci podlegają ubezpieczeniom na ogólnych zasadach, nawet jeśli kontynuują naukę.

PRZYKŁAD

Reklama

Obywatel Ukrainy Oleg P. studiujący na 4. roku Politechniki Wrocławskiej, od 1 lipca br. jest zatrudniony na podstawie umowy o świadczenie usług w siedzibie jednej z agencji reklamowych. 26 sierpnia br. ukończy 26 lat. Do 25 sierpnia br. Oleg P. nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu tej umowy. Od 26 sierpnia br. agencja reklamowa powinna zgłosić go na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych i zdrowotnego oraz ewentualnie do ubezpieczenia wypadkowego - jeśli pracę wykonuje w siedzibie agencji lub miejscu prowadzenia działalności przez agencję. Zleceniobiorca będzie mógł również przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń nie dotyczy osoby, która będąc studentem zawarła umowę zlecenia, umowę o dzieło lub umowę o świadczenie usług z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli na podstawie jednej z tych umów zawartej z innym podmiotem wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy. Z punktu widzenia ubezpieczeń taką osobę należy traktować jak pracownika. Oznacza to, że podlega ona ubezpieczeniom na zasadach przewidzianych dla pracowników, tj. ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a przychód z umowy zlecenia uważa się za przychód ze stosunku pracy.

Podstawa prawna:

• art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 8 ust. 1 i ust. 2a, art. 12 ust. 3, art. 18 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• załączniki nr 1, nr 12 i nr 17 do rozporządzenia z 28 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Irena Wieczorek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?