REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biblioteka kadrowca

REKLAMA

  • Instrukcja postępowania w razie wypadku przy pracy NOWOŚĆ!

    Instrukcja zawiera niezbędne informacje oraz wzory dokumentów potrzebne do prawidłowego postępowania w razie wypadku w miejscu pracy. Określa także zakres działań eliminujących lub ograniczających zagrożenia, zasady zabezpieczania miejsca wypadku oraz obowiązki osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. W publikacji opisane są czynności zespołu powypadkowego oraz zasady wypłacania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy. Niezwykłą pomocą w pracy służb bhp są gotowe do wypełnienia wzory formularzy, m.in.: karta wypadku, protokół wysłuchania świadka czy zawiadomienie o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku.

    Autopromocja
  • Granice kontroli pracownika  NOWOŚĆ!

    Każdy pracodawca kontroluje i powinien kontrolować swoich podwładnych. Sprawdza terminowość i poprawność wykonania poleceń służbo­wych, monitoruje czas pracy, dbając o jakość pracy, bezpieczeństwo pracownika czy też ochronę mienia firmowego. Trzeba jednak pamiętać, że kontrola musi odbywać się w ramach pewnych granic. Ich przekroczenie może naruszać prawo pracownika do prywatności, a dla pracodawcy skończyć się rozprawą w sądzie. Newralgicznymi punktami są m.in.: dyskryminacja i mobbing, spożywanie alkoholu w miejscu pracy, kontrole oso­biste pracowników, możliwość zlokalizowania pracownika za pomocą telefonu komórkowego, korzystanie z firmowej poczty elektronicznej i Internetu czy obserwacja za pomocą kamer. Nasza publikacja to kompendium wiedzy o dopuszczalnych formach kontroli zatrudnionych oraz przykłady niewłaściwego ich wykorzystania.

  • Instrukcja prowadzenia dokumentacji kadrowej

    Publikacja przedstawia sposób zakładania, przechowywania i archiwizowania akt osobowych pracowników. Opisuje obowiązki wobec ZUS i Urzędów Skarbowych oraz zasady współpracy ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą. Zawiera wzory dokumentów ubezpieczeniowych, płacowych i podatkowych. Będzie pomocna służbom kadrowym w prawidłowym wypełnianiu obowiązków, m.in. w prowadzeniu ewidencji zatrudnienia oraz tworzeniu regulaminów pracy. Dzięki zawartym w publikacji wskazówkom będziesz przygotowany do wizyty inspektorów ZUS, US czy PIP.

  • Instrukcja prowadzenia dokumentacji płacowej

    Publikacja w kompleksowy sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z obliczaniem wynagrodzeń i prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji w tym zakresie. Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników jest wypłata wynagrodzenia za pracę. Zanim jednak trafi ono do rąk pracownika, muszą zostać od niego odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Do obowiązków niektórych pracodawców należy także ustalenie prawa, obliczenie i wypłata należnych zasiłków. Wszystkie te czynności wymagają sporządzenia właściwej dokumentacji i zaewidencjonowania. Instrukcja uwzględnia również zasady rozliczania osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych, dlatego stanowi nieocenioną pomoc dla pracodawców i służb kadrowo-płacowych w firmie.

  • Instrukcja prowadzenia działalności socjalnej

    Instrukcja opisuje sposób tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz jego regulaminu. Określa zasady dokonywania odpisów na fundusz, jego dysponentów i osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń. W publikacji znajdują się odpowiedzi m.in. na pytania, na co można przeznaczać środki funduszu oraz czy od otrzymanych świadczeń należy odprowadzić podatek i składki na ubezpieczenie społeczne.

  • Instrukcja rozliczania czasu pracy i urlopów

    Opracowanie przedstawia szczegółowo problematykę dwóch najtrudniejszych zagadnień prawa pracy. Opisuje, w jaki sposób prawidłowo ustalać systemy i rozkłady czasu pracy oraz jak uniknąć błędów przy jego rozliczaniu i ewidencjonowaniu. Część opracowania poświęcono zasadom udzielania urlopów wypoczynkowych, a także urlopów związanych z rodzicielstwem oraz rozliczania innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Dodatkowym atutem instrukcji są zamieszczone wzory wszystkich niezbędnych dokumentów, gotowych do wykorzystania w każdej firmie. Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla pracodawców, przedsiębiorców czy specjalistów do spraw kadr i płac, ale także dla pracowników, którzy odnajdą w niej szereg praktycznych uwag i wyjaśnień.

  • Instrukcja rozliczania podróży służbowych

    Opracowanie przystępnie omawia zasady rozliczania podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Dotyczy zarówno państwowych lub samorządowych jednostek sfery budżetowej, jak i firm prywatnych. Pomaga rozliczać podróże pracowników zatrudnionych na różnych zasadach: od przedsiębiorców do osób współpracujących z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych. Instrukcja wyjaśnia kwestie opodatkowania i oskładkowania diet i innych kosztów związanych z podróżą oraz zaliczania ich w koszty podatkowe firmy, czyli zmniejszenia obciążeń podatkowych. Najtrudniejsze zagadnienia wyjaśniono na konkretnych przykładach. Dodatkowo publikacja zawiera: orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych, zestawienia stawek, limitów oraz wzory niezbędnych dokumentów.

  • Instrukcja zatrudniania i zwalniania pracowników

    Publikacja omawia krok po kroku poszczególne etapy związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników. Pierwsza część pokazuje m.in.: jak sprawnie przeprowadzić rekrutację, dokonać korzystnego wyboru rodzaju umowy o pracę oraz dopełnić wymaganych prawem obowiązków. Druga część przedstawia procedurę zwalniania pracowników - od wyboru formy, poprzez obowiązki pracodawcy związane z zakończeniem stosunku pracy, aż po dokonanie wszystkich rozliczeń z pracownikiem. Całość publikacji wzbogaca orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy. Instrukcja zawiera ponadto liczne wzory dokumentów oraz zestawienia w postaci tabel i schematów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA