REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biblioteka kadrowca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

  • Instrukcja postępowania w razie wypadku przy pracy NOWOŚĆ!

    Instrukcja zawiera niezbędne informacje oraz wzory dokumentów potrzebne do prawidłowego postępowania w razie wypadku w miejscu pracy. Określa także zakres działań eliminujących lub ograniczających zagrożenia, zasady zabezpieczania miejsca wypadku oraz obowiązki osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie. W publikacji opisane są czynności zespołu powypadkowego oraz zasady wypłacania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy. Niezwykłą pomocą w pracy służb bhp są gotowe do wypełnienia wzory formularzy, m.in.: karta wypadku, protokół wysłuchania świadka czy zawiadomienie o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku.

  • Granice kontroli pracownika  NOWOŚĆ!

    Każdy pracodawca kontroluje i powinien kontrolować swoich podwładnych. Sprawdza terminowość i poprawność wykonania poleceń służbo­wych, monitoruje czas pracy, dbając o jakość pracy, bezpieczeństwo pracownika czy też ochronę mienia firmowego. Trzeba jednak pamiętać, że kontrola musi odbywać się w ramach pewnych granic. Ich przekroczenie może naruszać prawo pracownika do prywatności, a dla pracodawcy skończyć się rozprawą w sądzie. Newralgicznymi punktami są m.in.: dyskryminacja i mobbing, spożywanie alkoholu w miejscu pracy, kontrole oso­biste pracowników, możliwość zlokalizowania pracownika za pomocą telefonu komórkowego, korzystanie z firmowej poczty elektronicznej i Internetu czy obserwacja za pomocą kamer. Nasza publikacja to kompendium wiedzy o dopuszczalnych formach kontroli zatrudnionych oraz przykłady niewłaściwego ich wykorzystania.

  • Instrukcja prowadzenia dokumentacji kadrowej

    Publikacja przedstawia sposób zakładania, przechowywania i archiwizowania akt osobowych pracowników. Opisuje obowiązki wobec ZUS i Urzędów Skarbowych oraz zasady współpracy ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą. Zawiera wzory dokumentów ubezpieczeniowych, płacowych i podatkowych. Będzie pomocna służbom kadrowym w prawidłowym wypełnianiu obowiązków, m.in. w prowadzeniu ewidencji zatrudnienia oraz tworzeniu regulaminów pracy. Dzięki zawartym w publikacji wskazówkom będziesz przygotowany do wizyty inspektorów ZUS, US czy PIP.

  • Instrukcja prowadzenia dokumentacji płacowej

    Publikacja w kompleksowy sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z obliczaniem wynagrodzeń i prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji w tym zakresie. Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników jest wypłata wynagrodzenia za pracę. Zanim jednak trafi ono do rąk pracownika, muszą zostać od niego odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Do obowiązków niektórych pracodawców należy także ustalenie prawa, obliczenie i wypłata należnych zasiłków. Wszystkie te czynności wymagają sporządzenia właściwej dokumentacji i zaewidencjonowania. Instrukcja uwzględnia również zasady rozliczania osób zatrudnianych na podstawie umów cywilnoprawnych, dlatego stanowi nieocenioną pomoc dla pracodawców i służb kadrowo-płacowych w firmie.

  • Instrukcja prowadzenia działalności socjalnej

    Instrukcja opisuje sposób tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz jego regulaminu. Określa zasady dokonywania odpisów na fundusz, jego dysponentów i osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń. W publikacji znajdują się odpowiedzi m.in. na pytania, na co można przeznaczać środki funduszu oraz czy od otrzymanych świadczeń należy odprowadzić podatek i składki na ubezpieczenie społeczne.

  • Instrukcja rozliczania czasu pracy i urlopów

    Opracowanie przedstawia szczegółowo problematykę dwóch najtrudniejszych zagadnień prawa pracy. Opisuje, w jaki sposób prawidłowo ustalać systemy i rozkłady czasu pracy oraz jak uniknąć błędów przy jego rozliczaniu i ewidencjonowaniu. Część opracowania poświęcono zasadom udzielania urlopów wypoczynkowych, a także urlopów związanych z rodzicielstwem oraz rozliczania innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Dodatkowym atutem instrukcji są zamieszczone wzory wszystkich niezbędnych dokumentów, gotowych do wykorzystania w każdej firmie. Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla pracodawców, przedsiębiorców czy specjalistów do spraw kadr i płac, ale także dla pracowników, którzy odnajdą w niej szereg praktycznych uwag i wyjaśnień.

  • Instrukcja rozliczania podróży służbowych

    Opracowanie przystępnie omawia zasady rozliczania podróży służbowych krajowych i zagranicznych. Dotyczy zarówno państwowych lub samorządowych jednostek sfery budżetowej, jak i firm prywatnych. Pomaga rozliczać podróże pracowników zatrudnionych na różnych zasadach: od przedsiębiorców do osób współpracujących z firmą na podstawie umów cywilnoprawnych. Instrukcja wyjaśnia kwestie opodatkowania i oskładkowania diet i innych kosztów związanych z podróżą oraz zaliczania ich w koszty podatkowe firmy, czyli zmniejszenia obciążeń podatkowych. Najtrudniejsze zagadnienia wyjaśniono na konkretnych przykładach. Dodatkowo publikacja zawiera: orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych, zestawienia stawek, limitów oraz wzory niezbędnych dokumentów.

  • Instrukcja zatrudniania i zwalniania pracowników

    Publikacja omawia krok po kroku poszczególne etapy związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników. Pierwsza część pokazuje m.in.: jak sprawnie przeprowadzić rekrutację, dokonać korzystnego wyboru rodzaju umowy o pracę oraz dopełnić wymaganych prawem obowiązków. Druga część przedstawia procedurę zwalniania pracowników - od wyboru formy, poprzez obowiązki pracodawcy związane z zakończeniem stosunku pracy, aż po dokonanie wszystkich rozliczeń z pracownikiem. Całość publikacji wzbogaca orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy. Instrukcja zawiera ponadto liczne wzory dokumentów oraz zestawienia w postaci tabel i schematów.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA