| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. II PK 171/04

Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. II PK 171/04

Utrata zaufania uzasadniająca wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę może wynikać z ogółu okoliczności i mieć szersze podstawy, niż fakty ujęte ogólnie lub przykładowo w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę. Przewodniczący SSN Beata Gudowska (sprawozdawca) Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wróbel Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na

Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2005 r. sygn. II PK 171/04

Utrata zaufania uzasadniająca wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę może wynikać z ogółu okoliczności i mieć szersze podstawy, niż fakty ujęte ogólnie lub przykładowo w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Przewodniczący SSN Beata Gudowska (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Roman Kuczyński, Andrzej Wróbel

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2005 r. sprawy z powództwa Krzysztofa Ł. przeciwko Miejskiemu Zarządowi Nieruchomości w Ś. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Świdnicy z dnia 11 marca 2004 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Dyrektor Administracji Budynków Komunalnych „N.Ś.” w dniu 30 stycznia 2003 r. wypowiedział Krzysztofowi Ł. - zatrudnionemu ostatnio na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw techniczno - eksploatacyjnych - umowę o pracę z terminem na dzień 30 kwietnia 2003 r. z powodu utraty do niego zaufania. W piśmie rozwiązującym umowę wskazał, że został poinformowany przez właścicieli lokali o jego udziale w czynnościach prowadzących do wyłączania spod zarządu administracji wspólnot mieszkaniowych domów przy ulicy K., O. i S. Uznał to za „wspieranie działalności konkurencyjnej”, dlatego że ich administrowanie przejęła „A.” s.c. - Zarząd i Obrót Nieruchomościami, stanowiąca własność Iwony W., siostry Krzysztofa Ł. Pracodawca powołał się także na niewykonanie polecenia dotyczącego przygotowania uchwał w sprawie ponownego przejęcia zarządu nad nieruchomościami przy ulicy K. i O. oraz na brak nadzoru nad analizą i systematycznym rozliczaniem energii cieplnej dostarczanej do budynków będących w zarządzie „N.Ś.”, w tym niedopilnowanie opracowania programu komputerowego dla tych celów. Zaniechanie działania w tym zakresie doprowadziło do niezastosowania w latach 2000-2002 w stosunku do odbiorców energii cieplnej (najemców i właścicieli lokali) podwyżek energii cieplnej, związanej ze wzrostem kosztów poniesionych na jej zakup, co w konsekwencji spowodowało nagły i znaczny wzrost obciążeń z tego tytułu w 2003 r.

W pozwie z dnia 3 lutego 2003 r. Krzysztof Ł. zarzucił, że przyczyny wypowiedzenia są niekonkretne i nieprawdziwe, w związku z czym domagał się uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, a po upływie okresu wypowiedzenia -przywrócenia do pracy u pozwanego, którym w toku procesu - na skutek przekształceń podmiotowych - stał się Miejski Zarząd Nieruchomości w Ś.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »