reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Jak wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Od 1 marca 2007 r. zatrudniamy pracownika na cały etat. Od 1 czerwca br. pracownik ten przebywa na zwolnieniu lekarskim, które jest wystawione aż do końca trwania jego terminowej umowy o pracę. Z tego tytułu pobiera zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie miesięczne pracownika jest ustalone w umowie w stałej stawce 2600 zł brutto. W marcu br. otrzymał także premię kwartalną 500 zł brutto. Dodatkowo za godziny nadliczbowe pracownik otrzymał w maju br. 168 zł brutto i kwietniu br. 124 zł brutto. W jakiej kwocie mamy wypłacić temu pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli umowa terminowa rozwiąże się 30 września br., a nie wykorzystał on za 2008 r. 20 dni urlopu wypoczynkowego?


RADA

Pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za urlop w wysokości 3045 zł brutto. Pracownik przez ostatnie 4 miesiące do zakończenia umowy będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, więc do podstawy ekwiwalentu wliczamy wynagrodzenie otrzymane od marca do maja br.

UZASADNIENIE

Wysokość ekwiwalentu za urlop należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło nabycie do niego prawa. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Natomiast składniki wynagrodzenia o zmiennej wysokości przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc powinni Państwo uwzględnić w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Państwa pracownikowi przez całe 3 miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub przez okres krótszy, ale obejmujący pełny miesiąc (miesiące) kalendarzowy, nie przysługuje wynagrodzenie, bo pobiera zasiłek chorobowy.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy zatem uwzględnić najbliższe miesiące, za które to wynagrodzenie przysługiwało. Stosunek pracy pracownika zakończy się we wrześniu, dlatego podstawę ekwiwalentu powinno stanowić wynagrodzenie za czerwiec, lipiec i sierpień. Ponieważ jednak pracownik od czerwca do września przebywa na zwolnieniu lekarskim, to podstawę ekwiwalentu będzie stanowiło średnie wynagrodzenie wypłacone w marcu, kwietniu i maju:

2600 zł + 500 zł + [(168 zł + 124 zł) : 3 miesiące] = 3197,33 zł.

Do podstawy ekwiwalentu należy wliczyć premię kwartalną (nie należy wliczać premii uznaniowej) i wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Następnie należy wyliczyć stawkę za jeden dzień urlopu. W tym celu należy podzielić podstawę wymiaru (3197,33 zł brutto) przez współczynnik urlopowy (21 w 2008 r.):

3197,33 zł : 21 = 152,25 zł.

Z kolei stawkę za jeden dzień urlopu (152,25 zł) należy podzielić przez 8 godzin, w celu uzyskania kwoty za jedną godzinę urlopu:

152,25 zł : 8 godz. = 19,03 zł.

Należy przeliczyć urlop na godziny. Pracownik nie wykorzystał 20 dni urlopu, co daje 160 godzin urlopu:

20 dni × 8 godz. = 160 godz.

Kwotę za jedną godzinę urlopu (19,03 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (160 godz.):

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama