Kategorie

Jak wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Joanna Bartosik
Od 1 marca 2007 r. zatrudniamy pracownika na cały etat. Od 1 czerwca br. pracownik ten przebywa na zwolnieniu lekarskim, które jest wystawione aż do końca trwania jego terminowej umowy o pracę. Z tego tytułu pobiera zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie miesięczne pracownika jest ustalone w umowie w stałej stawce 2600 zł brutto. W marcu br. otrzymał także premię kwartalną 500 zł brutto. Dodatkowo za godziny nadliczbowe pracownik otrzymał w maju br. 168 zł brutto i kwietniu br. 124 zł brutto. W jakiej kwocie mamy wypłacić temu pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli umowa terminowa rozwiąże się 30 września br., a nie wykorzystał on za 2008 r. 20 dni urlopu wypoczynkowego?

RADA

Pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent za urlop w wysokości 3045 zł brutto. Pracownik przez ostatnie 4 miesiące do zakończenia umowy będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, więc do podstawy ekwiwalentu wliczamy wynagrodzenie otrzymane od marca do maja br.

UZASADNIENIE

Reklama

Wysokość ekwiwalentu za urlop należy obliczyć na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło nabycie do niego prawa. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Natomiast składniki wynagrodzenia o zmiennej wysokości przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc powinni Państwo uwzględnić w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Państwa pracownikowi przez całe 3 miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub przez okres krótszy, ale obejmujący pełny miesiąc (miesiące) kalendarzowy, nie przysługuje wynagrodzenie, bo pobiera zasiłek chorobowy.

Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy zatem uwzględnić najbliższe miesiące, za które to wynagrodzenie przysługiwało. Stosunek pracy pracownika zakończy się we wrześniu, dlatego podstawę ekwiwalentu powinno stanowić wynagrodzenie za czerwiec, lipiec i sierpień. Ponieważ jednak pracownik od czerwca do września przebywa na zwolnieniu lekarskim, to podstawę ekwiwalentu będzie stanowiło średnie wynagrodzenie wypłacone w marcu, kwietniu i maju:

2600 zł + 500 zł + [(168 zł + 124 zł) : 3 miesiące] = 3197,33 zł.

Do podstawy ekwiwalentu należy wliczyć premię kwartalną (nie należy wliczać premii uznaniowej) i wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.

Następnie należy wyliczyć stawkę za jeden dzień urlopu. W tym celu należy podzielić podstawę wymiaru (3197,33 zł brutto) przez współczynnik urlopowy (21 w 2008 r.):

3197,33 zł : 21 = 152,25 zł.

Z kolei stawkę za jeden dzień urlopu (152,25 zł) należy podzielić przez 8 godzin, w celu uzyskania kwoty za jedną godzinę urlopu:

152,25 zł : 8 godz. = 19,03 zł.

Należy przeliczyć urlop na godziny. Pracownik nie wykorzystał 20 dni urlopu, co daje 160 godzin urlopu:

20 dni × 8 godz. = 160 godz.

Kwotę za jedną godzinę urlopu (19,03 zł) należy pomnożyć przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (160 godz.):

19,03 zł × 160 godz. = 3045 zł.

Otrzymana kwota (3045 zł brutto) jest ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, którą powinni Państwo wypłacić pracownikowi.

PRZYKŁAD

Z końcem września panu Tomaszowi rozwiąże się umowa o pracę z firmą, w której pracował od dwóch lat na pełny etat. Tomasz S. otrzymuje wynagrodzenie prowizyjnie. Od 1 czerwca br. jest na zwolnieniu lekarskim, które zostało wydane przez lekarza z datą do końca września br. W marcu br. zarobił 3200 zł, w kwietniu br. 2800 zł, a w maju br. 3600 zł. Pracodawca wypłacał mu co miesiąc stałą premię w wysokości 300 zł. Pracodawca wypłaci mu ekwiwalent 1333,12 zł za 8 dni (64 godzin) niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Kwota ta to wynik następujących działań:

• podstawa ekwiwalentu: [(3200 zł + 2800 zł + 3600 zł) : 3 miesiące] + 300 zł = 3500 zł,

• ekwiwalent za dzień urlopu: 3500 zł : 21 = 166,67 zł,

• ekwiwalent za godzinę urlopu:

166,67 zł : 8 godzin = 20,83 zł,

• ekwiwalent za 8 dni urlopu: 20,83 zł × 64 godzin = 1333,12 zł.

• § 11, § 14-18 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Joanna Bartosik

specjalista w zakresie prawa pracy

Orzecznictwo uzupełniające:

• Tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego. Nie może więc być uwzględniana w wysokości odszkodowania z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy, a także wynagrodzenia za okres zawieszenia w czynnościach tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa państwowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 lipca 2000 r., I PKN 17/00, OSNP 2002/3/77).

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.