Kategorie

Czy do stażu urlopowego trzeba wliczać okresy pracy w agencji pracy tymczasowej

Markuszewska-Domańska Żaneta
Przyjęliśmy do pracy pracownika, który wcześniej pracował m.in. przez 4 miesiące i 17 dni w agencji pracy tymczasowej. Byliśmy wówczas dla niego pracodawcą użytkownikiem. Czy okres pracy w agencji wliczamy temu pracownikowi do jego stażu urlopowego w naszym zakładzie?
RADA

Tak, okres pracy w agencji pracy tymczasowej wliczają Państwo do stażu urlopowego. Nie ma znaczenia, że byli Państwo pracodawcą użytkownikiem dla pracownika.

UZASADNIENIE

Na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika tymczasowego nie mają wpływu wcześniejsze okresy zatrudnienia. Praca w agencji tymczasowej ma jednak wpływ na wymiar i prawo do urlopu tego pracownika u pracodawców, którzy nie są agencjami pracy tymczasowej. Przy ustalaniu wymiaru urlopu pracodawca bierze pod uwagę cały staż pracy w agencji tymczasowej, tak jak każdy inny okres zatrudnienia i bez znaczenia jest fakt, że byli Państwo pracodawcą użytkownikiem dla tego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy po 4 miesiącach i 17 dniach pracy w br. przeszedł na etat do swojego pracodawcy użytkownika. Stosunek pracy rozpoczął się 2 czerwca 2008 r. Pracownik w 2007 r. ukończył studia wyższe i pracował przez 3 miesiące u pracodawcy, którym nie była agencja pracy tymczasowej. W takim przypadku przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego do okresu zatrudnienia pracownika wliczamy:

3 miesiące pracy w 2007 r.,

4 miesiące i 17 dni pracy w 2008 r. w agencji pracy tymczasowej,

8 lat z tytułu ukończonych studiów wyższych.

W sumie więc staż urlopowy pracownika wynosi 8 lat, 7 miesięcy i 17 dni, co uprawnia go do 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku.

Pracownik został zatrudniony od 2 czerwca 2008 r. Należy zatem ustalić mu za okres pracy od 2 czerwca 2008 r. urlop proporcjonalny. Jeżeli będzie pracował w zakładzie do końca br., to za 2008 r. będzie miał prawo do 12 dni urlopu:

20 dni urlopu × 7/12 = 11,66.

Reklama

Bez względu na wymiar urlopu pracownika nalicza pracownikowi tymczasowemu urlop w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pracy. Dla agencji pracy tymczasowej osiągnięcie przez pracownika w czasie zatrudnienia na postawie umowy o pracę tymczasową stażu pracy uprawniającego do 26 dni urlopu wypoczynkowego nie ma żadnego znaczenia. Agencja pracy tymczasowej nie udziela urlopu uzupełniającego.

Ze względu na to, że urlop pracownika tymczasowego jest urlopem szczególnym, może on łącznie z przysługującym urlopem „zwykłym” przekroczyć należny pracownikowi wymiar urlopu w danym roku.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik podjął pierwszą pracę w agencji pracy tymczasowej 2 stycznia br. Po 4 miesiącach i 17 dniach pracy na podstawie umowy o pracę tymczasową, pracownik od 19 maja br. podjął pracę na pełny etat u pracodawcy użytkownika. W takim przypadku w agencji pracy tymczasowej pracownik nabył prawo do 8 dni urlopu (pozostawanie w dyspozycji przez pełne 4 miesiące). Natomiast obecny pracodawca nalicza mu urlop w wymiarze 1,66 dnia za każdy miesiąc pracy poczynając od 19 maja br. Pracownikowi w pierwszym roku kalendarzowym pracy przysługuje urlop wypoczynkowy z upływem każdego miesiąca pracy. Urlopu tego nie zaokrąglamy do pełnych dni, ponieważ nie ma przepisu, który by na pozwalał.

Pracownikowi tymczasowemu zawsze przysługują 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Urlop nie przysługuje „czasownikowi” za okres, za który wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów niż ustawa o pracownikach tymczasowych, czyli np. na podstawie Kodeksu pracy. Ponieważ umowa na rzecz jednego pracodawcy użytkownika z pracownikiem tymczasowym może być zawarta maksymalnie na rok (wyłączając sytuację, że praca tymczasowa obejmuje zadania, których wykonywanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika), może się więc zdarzyć, że wymiar urlopu pracownika tymczasowego wyniesie nawet 24 dni i to np. w pierwszym roku pracy. Przy nabywaniu prawa do urlopu przez pracownika tymczasowego wcześniejsze okresy zatrudnienia i wykształcenie nie mają znaczenia. Jedynym warunkiem jest „pozostawanie w dyspozycji”, czyli wszelkie nieobecności (np. choroba) wyłączają prawo do urlopu, mimo trwania stosunku pracy.

WAŻNE!

Przy naliczaniu urlopu wypoczynkowego pracownikom tymczasowym za miesiąc przyjmuje się 30 dni.

W przypadku zatrudnienia trwającego krócej niż 30 dni pracownik tymczasowy nie nabywa prawa do urlopu. Okres 30 dni, za który przysługuje pracownikowi tymczasowemu urlop, nie musi być ciągły. Agencja może więc „zliczać” wszelkie okresy zatrudnienia, niezależnie od liczby pracodawców użytkowników, u których pracował „czasownik”. Liczenie tych okresów zatrudnienia może jednak obejmować tylko pracę w ramach jednej agencji pracy tymczasowej.

• art. 154, art. 1541, art. 155, art. 1551 Kodeksu pracy,

• art. 10, art. 17 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.),

• art. 114 Kodeksu cywilnego.

Żaneta Markuszewska-Domańska

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?