Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia
REKLAMA
REKLAMA
- Wytypowanie do zwolnienia pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym
- Dla pracodawcy ważna jest możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy - dyspozycyjność
- Długotrwała nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy o pracę
Wytypowanie do zwolnienia pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym
Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.
REKLAMA
Prawo pracy nie stoi na przeszkodzie różnicowania sytuacji prawnej pracowników w oparciu o ich dyspozycyjność. Częste i długotrwałe nieobecności pracownika w pracy, a więc brak jego dyspozycyjności, są sprzeczne z przywołanym celem stosunku pracy, gdyż uniemożliwiają pracownikowi wykonywanie przyjętych na siebie obowiązków pracowniczych.
Dla pracodawcy ważna jest możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy - dyspozycyjność
Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności - istnieje wówczas obiektywne kryterium, które daje pracodawcy możliwość rozwiązania umowy o pracę z takim pracownikiem -nawet jeżeli wcześniej pracodawca udzielił mu urlopu bezpłatnego.
Dlaczego dyspozycyjność jest tak ważna? Dlatego, że pracodawca ponosi ryzyko ekonomiczne, socjalne i gospodarcze zatrudniania pracowników. To on organizuje proces pracy. W konsekwencji powinien organizować swą działalność gospodarczą, biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowanych chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami. Nie zmienia to jednak faktu, że polityka kadrowa pracodawcy nie może pozostawać w sprzeczności z jego interesami gospodarczymi. Nieuzasadnione byłoby zatem pozbawianie pracodawcy prawa wypowiadania umów o pracę, jeżeli wymagałaby tego obrona jego własnych interesów.
Długotrwała nieobecność w pracy a rozwiązanie umowy o pracę
W orzecznictwie istnieje utrwalone stanowisko, zgodnie z którym długotrwałe pozostawanie pracownika na urlopie bezpłatnym może stanowić kryterium doboru do zwolnienia (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 kwietnia 2016 r., II PK 174/15). Nie można mówić o dyskryminacji i błędach w zachowaniu pracodawcy, który przedstawiając pracownikowi nowe warunki zatrudnienia, kieruje się między innymi faktem częstych urlopów bezpłatnych. Oczywiście pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ze względu na to, że ustawodawca posłużył się katalogiem otwartym, oczywiście również można tu wskazać także kryterium dyspozycyjności, korzystania z częstych urlopów czy zwolnień lekarskich.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat