REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nexia Advicero
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Obniżenie wymiaru czasu pracy nie skraca urlopu wychowawczego – najnowsze stanowisko MRPiT
Obniżenie wymiaru czasu pracy nie skraca urlopu wychowawczego – najnowsze stanowisko MRPiT
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego pracownik ma możliwość skorzystania maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. W trakcie trwania tej nieobecności pracownik może podejmować pracę zarobkową zarówno u swojego pracodawcy jak i w innym zakładzie pracy, jeżeli nie uniemożliwia ona bezpośredniej opieki nad dzieckiem. W przypadku gdy pracownik chciałby wrócić do pełnienia obowiązków służbowych, jedną z możliwości jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy u swojego pracodawcy. Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze łącznym 36 miesięcy. Jest to uprawnienie przysługujące zatrudnionemu co najmniej 6 miesięcy pracownikowi. Jeżeli z uprawnienia korzysta tylko jedno z rodziców, maksymalny wymiar urlopu do wykorzystania wynosi 35 miesięcy, gdyż każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z puli 36 miesięcy.

REKLAMA

Wyjątkiem, w którym jeden rodzic może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu jest sytuacja gdy:

  • drugi rodzi dziecka nie żyje,
  • drugi rodzic dziecka nie posiada władzy rodzicielskiej,
  • gdy drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza rodzicielska została mu ograniczona lub czasowo zawieszona.

Z urlopu wychowawczego zgodnie z art. 186 § 2 uprawniony pracownik może skorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. O udzielenie urlopu wychowawczego pracownik może występować nie więcej niż w 5 częściach. Liczba tych części ustalana jest na podstawie ilości złożonych wniosków.

Obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego

REKLAMA

Odrębnym obok urlopu wychowawczego uprawnieniem pracownika jest obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Pracownik ma możliwość złożenia odpowiedniego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy swojemu Pracodawcy. Na podstawie art. 1867 § 1 Kodeksu pracy obniżenie wymiaru etatu następuje maksymalnie do połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

Pracodawca natomiast nie ma możliwości, odrzucenia wniosku pracownika. Co więcej, w okresie korzystania przez pracownika z obniżenia czasu pracy jest on objęty szczególną ochroną stosunku pracy przed rozwiązaniem przez Pracodawcę umowy o pracę, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie umowy o pracę w tym okresie możliwe jest przez Pracodawcę tylko i wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości bądź likwidacji przedsiębiorstwa lub w przypadku istnienia przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy w trybie dyscyplinarnym z winy pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

REKLAMA

Dotychczas dominujące stanowisko specjalistów prezentowane w literaturze w tym zakresie, zakładało iż skorzystanie z takiego obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby skorzystać z urlopu wychowawczego, pomniejsza również niewykorzystany dotąd wymiar urlopu wychowawczego. Spowodowane było to przede wszystkim poglądem, iż uprawnienie zawarte w art. 1867 § 1 Kodeksu pracy z zapisem „pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego”, związane jest bezpośrednio z wykorzystaniem urlopu wychowawczego, a co za tym idzie powoduje to pomniejszenie limitu urlopu do wykorzystania.

Z taką interpretacją przepisów od dawna nie zgadzała się część prawników. W ostatnim czasie również Rzecznik Praw Obywatelskich pochylił się nad tym problemem, kierując w tej sprawie pismo do Ministra Rozwoju Pracy i Technologii. W piśmie z dnia 4 grudnia 2020 r. RPO wskazuje, iż przepis określający zasady udzielania oraz długość urlopu wychowawczego oraz przepis umożliwiający pracownikowi złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy są ze sobą wzajemnie powiązane. Prowadzi to jednak do ustalenia błędnej zależności pomiędzy tymi uprawnieniami, gdyż użyte w art. 1867 § 1 Kodeksu pracy sformułowanie „w okresie, w którym mógłby korzystać” sugeruje, iż skorzystanie z obniżenia wymiaru etatu prowadzi do pomniejszenia części urlopu wychowawczego o czas trwania obniżenia wykorzystanego przez pracownika na mocy odrębnego uprawnienia.

W piśmie przywołane zostało również odmienne stanowisko prezentowane przez resort pracy z dnia 29 października 2014 r., który podkreślił iż „prawo do obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie jest odrębnym i niezależnym uprawnieniem wobec urlopu wychowawczego aczkolwiek z tym urlopem funkcjonalnie powiązanym z tego względu, że przysługującym pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego. Tym samym okres pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego nie wpływa na wymiar urlopu wychowawczego”.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na konieczność modyfikacji zapisów Kodeksu Pracy w tym zakresie a także podkreślił, iż prezentowane stanowisko, gdzie oba te uprawnienia są od siebie niezależne jest korzystne dla pracownika i ma na celu ochronę rodziny i rodzicielstwa zgodną  zarówno z Konstytucją jak i standardami europejskimi.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii udzieliło odpowiedzi na pismo RPO dnia 21 grudnia 2020 r., w którym podzieliło pogląd, iż obniżenie wymiaru czasu pracy jest odrębnym uprawnieniem pracownika, nie wpływającym w żaden sposób na wymiar przysługującego mu urlopu wychowawczego. Oznacza to, iż w przypadku gdy osoba korzystająca z obniżenia wymiaru czasu pracy przez okres 12 miesięcy, po zakończeniu tego okresu nadal ma możliwość ubiegania się z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego na niewykorzystaną część.

Będzie zmiana Kodeksu pracy - przy okazji wprowadzenia dwumiesięcznego urlopu ojcowskiego

Ministerstwo dostrzegło również potrzebę wprowadzenia w zmian w zakresie przywołanych przepisów Kodeksu Pracy, które na dzień dzisiejszy budzą wątpliwości co do sposobu ich interpretacji. W zawartej odpowiedzi wskazano, iż wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy będzie rozważane najprawdopodobniej w związku z koniecznością implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r dotyczącej wprowadzenia dwumiesięcznego, wyłącznego uprawnienia do urlopu dla ojca dziecka. Polska powinna wdrożyć zapisy dyrektywy do dnia 2 sierpnia 2022 r., dlatego najprawdopodobniej w tym terminie wraz z implementacją przepisów w zakresie urlopu ojcowskiego wprowadzone zostaną zmiany w treści artykułu dotyczącego obniżenia wymiaru czas pracy dla osób uprawnionych do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Paulina Marcula, Employer Solutions Supervisor w Advicero Nexia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

REKLAMA

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA