reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Praca podczas urlopu bezpłatnego

Warto także zastanowić się, czy pracodawca może zobowiązać pracownika do świadczenia pracy podczas urlopu bezpłatnego? Z treści art. 174 § 1 k.p. wynika, że pracodawca może udzielić urlopu bezpłatnego na wniosek pracownika. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 12 sierpnia 2004 r., (III PK 42/04, OSNP 2005/6/77) jest to w istocie rzeczy umowa o urlop bezpłatny, gdyż obie strony muszą złożyć zgodne oświadczenia woli. Mają one swobodę w wyrażeniu swojej woli, jedynie pracodawca - tak jak w przypadku innych zachowań wobec pracownika - jest ograniczony ogólnymi zasadami prawa pracy. Wykładni tych oświadczeń dokonuje się na podstawie art. 65 k.c. w związku z art. 300 k.p. Należy więc badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie opierać się tylko na jej dosłownym brzmieniu. Jeżeli pracodawca na wniosek pracownika udziela mu urlopu bezpłatnego, a jednocześnie strony umawiają się, iż pracownik będzie w tym czasie wykonywał część swoich dotychczasowych obowiązków, to nie dochodzi do udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego. Zgodnym zamiarem stron jest bowiem dalsze wykonywanie przez pracownika tej samej pracy na rzecz pracodawcy, tyle tylko, że w ograniczonym zakresie. W tym okresie pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za wykonywaną pracę, zgodnie z art. 80 k.p. Słuszne więc będzie uznanie, że nie dochodzi do zawarcia umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy, lecz w ograniczonym zakresie.

W okresie udzielonego przez pracodawcę na wniosek pracownika urlopu bezpłatnego dopuszczalne jest, by na podstawie umowy cywilnoprawnej pracownik wykonywał na rzecz swojego pracodawcy zadania niestanowiące jego dotychczasowych obowiązków. Pracownik może także rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej i jako podmiot gospodarczy zawrzeć umowę z pracodawcą, który udzielił mu urlopu bezpłatnego. Również w takiej sytuacji przedmiotem umowy nie mogą być czynności obejmujące obowiązki pracownika wynikające z umowy o pracę.

Przykład

Tomasz K. jest zatrudniony jako kierowca. Złożył wniosek o udzielenie rocznego urlopu bezpłatnego, którego pracodawca mu udzielił. Podczas tego urlopu pracodawca zaczął remont siedziby przedsiębiorstwa. Ze względu na brak pracowników pracodawca zaproponował Tomaszowi K. zawarcie umowy o dzieło, której przedmiotem było pomalowanie pomieszczeń biurowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowa została zawarta.

W myśl art. 1741 k.p. za wyrażoną na piśmie zgodą pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres tego urlopu wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Podczas urlopu bezpłatnego udzielonego w trybie art. 1741 § 1 k.p. zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy następuje na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy, na okres ustalony w porozumieniu między pracodawcami. Wydaje się również, że urlop bezpłatny udzielony w tym trybie może ulec również skróceniu bądź przedłużeniu (jeśli np. zmieniła się sytuacja w zakresie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy), wymaga to jednak uprzedniego porozumienia pracodawców w tej sprawie, jak również pisemnej zgody pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama