| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków pracownik może ponieść odpowiedzialność pracowniczą.

Naprawienie szkody może nastąpić także przez zawarcie ugody między pracodawcą a pracownikiem. Wynika to z art. 121 § 1 k.p., w myśl którego, jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody między pracodawcą a pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych. Strony nie są ograniczone w zakresie obniżania odszkodowania w drodze ugody. Podobnie jest w przypadku ugody sądowej. Ugoda jest w pełni wykonalna, a w razie jej niewykonania przez pracownika podlega wykonaniu w trybie przepisów egzekucyjnych Kodeksu postępowania cywilnego.

Stan faktyczny

„Budex” Spółka z o.o. prowadzi budowy obiektów mieszkaniowych na terenie całej Warszawy. Na jednym z budowanych obecnie osiedli zatrudniony jest Andrzej Wyszyński, który wykonuje obowiązki zaopatrzeniowca i jednocześnie prowadzi podręczny magazyn materiałów budowlanych niezbędnych do bieżącej pracy zatrudnionych pracowników budowlanych. W dniu 22 sierpnia 2008 r. na plac budowy dostarczono zamówione okna do montażu. Pracownicy w tym dniu zamontowali 30 sztuk dostarczonych okien, natomiast pozostało jeszcze 10 sztuk okien balkonowych, które nie odpowiadały parametrom i dostawca miał je wymienić 25 sierpnia. Pan Wyszyński powinien prawidłowo zabezpieczyć pozostałe okna i przechować je w podręcznym magazynie do poniedziałku. Jednak tego nie zrobił i okna pozostały na zewnątrz na placu budowy. W nocy z 23 na 24 sierpnia przeszła gwałtowna burza, w wyniku której okna uległy zniszczeniu i nie nadawały się do wymiany. Pracodawca na skutek niewykonania przez pracownika swoich obowiązków poniósł szkodę w wysokości 5230 zł. Zwrócił się więc do pracownika o dobrowolne pokrycie poniesionej szkody. Pracownik odmówił, w związku z powyższym pracodawca wystąpił z pozwem do sądu pracy.

@RY1@i26/2008/052/i26.2008.052.000.0023.001.jpg@RY2@

@RY1@i26/2008/052/i26.2008.052.000.0023.002.jpg@RY2@

Odpowiedź na pozew

Pracownik nie uznaje roszczenia o naprawienie szkody, którą poniósł pracodawca. Od 4 lat zajmował się zaopatrzeniem poszczególnych placów budowy i w sytuacji gdy dostarczone materiały nie zostały wbudowane, pozostawały na placu budowy, który był ochraniany przez wynajętą firmę. W związku z tym, że okazało się, iż dostarczono nie takie okna, jakie były zamówione dopiero po odjeździe transportu dostawcy, nie było możliwości zwrotu przywiezionych okien. Przewiezienie ich do magazynu było niemożliwe z uwagi na to, że znajdowały się tam materiały i zmagazynowanie tak dużego gabarytowo towaru wymagałoby dużego nakładu pracy i zaangażowania pracowników, których na budowie nie było. Dlatego zdaniem pozwanego nie może on ponosić odpowiedzialności materialnej za zniszczone lub uszkodzone okna.

@RY1@i26/2008/052/i26.2008.052.000.0023.003.jpg@RY2@

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »