| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dni wolne dla pracowników w 2013 roku

Dnia wolne dla pracowników w 2013 roku mają wpływ na planowane urlopy? O czym powinniśmy pamiętać, obliczając wymiar czasu pracy w nadchodzącym roku?

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W 2013 roku należy pamiętać o uchylonym z dniem 8 października 2012 r. artykule 130 § 21 Kodeksu pracy. Stanowił on, iż gdy zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy. Zapis ten obowiązywał krótko, bo od 1 stycznia 2011 roku, kiedy wprowadzono również nowy dzień wolny od pracy 6 stycznia (Święto Trzech Króli). 2 października 2012 roku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, iż przedmiotowy przepis jest niezgodny z Konstytucją. Bezpodstawnie różnicuje on bowiem liczbę dni wolnych od pracy, przysługujących pracownikowi.

Zmiana w praktyce oznacza konieczność oddania pracownikowi dnia wolnego za święto przypadające w dniu wolnym od pracy, innym niż niedziela.

Zobacz także: Jak rozliczać czas pracy po wyroku TK?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U.1998.21.94);

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1951 r. ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »