REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiana czasu na letni 2024
Zmiana czasu na letni 2024
kiedy przestawiamy zegary
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2024 roku? Zmiana czasu na letni w 2024 roku jak co roku następuje w marcu. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy w przyszłości nie będzie zmiany czasu? Jak zmiana czasu na letni wpływa na pracę w nocy?
rozwiń >

Zmiana czasu na letni 2024

Art. 3 ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski mocą rozporządzenia. Dokładne daty zmiany czasu podaje się na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego, od kiedy zaczyna się lub kończy czas letni. Premier bierze pod uwagę istniejące już standardy międzynarodowe. 

Autopromocja

Ostatnie rozporządzenie dotyczy lat 2022-2026. Jest to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. 

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2024?

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje każdego roku z końcem sezonu zimowego. Już niedługo przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Kiedy zmieniamy czas? Zawsze czas z zimowego na letni przestawiamy w ostatni weekend marca. Zmiana czasu na letni w 2024 roku będzie więc miała miejsce dnia 31 marca. 31 marca 2024 roku to niedziela i to świąteczna. W tym roku obchodzimy wówczas Wielkanoc. W tym szczególnym dniu nie zapomnijmy przestawić zegarków.

Zmiana czasu 2024 – 31 marca

Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem czas letni środkowoeuropejski wprowadza się w następujących dniach:

 • 2022 r. – dnia 27 marca,
 • 2023 r. – dnia 26 marca,
 • 2024 r. – dnia 31 marca,
 • 2025 r. – dnia 30 marca,
 • 2026 r. – dnia 29 marca.

Jak przestawiamy czas z zimowego na letni?

Jak przestawiamy zegarki na czas letni? Otóż zmiana czasu polega na dodaniu jednej godziny do przodu w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku. Przestawianie czasu następuje o godzinie 2:00 w nocy na godzinę 3:00 czyli, jak już zostało wspomniane, jedną godzinę do przodu. Noc będzie krótsza o jedną godzinę, a więc śpimy krócej i wcześniej wstajemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
zmiana czasu na letni 2024 31 marca przestawiamy zegarki kiedy

 

Przestawianie zegarków z 2 na 3 w nocy

ShutterStock

Ważne

Zmiana czasu na letni następuje w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku (niedziela). Zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu w Polsce – od kiedy?

Po raz pierwszy w Polsce zmiana czasu była stosowana w okresie międzywojennym. Następnie wprowadzano ją z przerwami na okresy: 1946-1949, 1957-1964. Natomiast od 1977 r. aż do dnia dzisiejszego czas zmieniamy nieustannie. Dlaczego wprowadzono zmiany czasu? Uzasadnieniem było jak najefektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego w czasie dnia oraz oszczędność energii elektrycznej.

Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Dyskusje na temat odejścia od zmiany czasu w Unii Europejskiej zostały zawieszone w czasie pandemii covid-19. W 2019 r. informowano, że PE posiadał plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich UE już od 2021 r. Jednak w 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystosowało komunikat o tym, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

Pewne jest więc, że do 2026 r. zmiana czasu w Polsce będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

Zmiana czasu a praca w nocy

Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy? Zatrudnieni w nocy wykonują de facto o jedną godzinę miej pracy niż wynikająca z harmonogramu czasu pracy. Jak więc należy rozliczać takie przypadki?

Przestawiając czas z zimowego na letni w nocy z 30 na 31 marca z godziny 2:00 na 3:00, dochodzi do nieprzepracowania przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy. Praca tej nocy będzie krótsza o 1 godzinę. Taka sytuacja nie została wprost rozwiązana przepisami prawa pracy. Uznaje się, że nie powinna ona mieć wpływu na wynagrodzenie pracownika określane stałą stawką miesięczną. Jest to bowiem przestój w pracy niewynikający z winy pracownika. Pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy. Nawet jeśli jest wynagradzany stawką godzinową, powinien otrzymać wypłatę za pełen wymiar czasu pracy w danym dniu i okresie rozliczeniowym. W praktyce zdarza się, że pracodawcy za tę nieprzepracowaną godzinę wypłacają pracownikom na podstawie art. 81 kodeksu pracy wynagrodzenie przestojowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA