REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana czasu na letni 2024

Zmiana czasu na letni 2024
kiedy przestawiamy zegarki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest zmiana czasu na letni w 2024 roku? Zmiana czasu na letni w 2024 roku jak co roku następuje w marcu. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy w przyszłości nie będzie zmiany czasu? Jak zmiana czasu na letni wpływa na pracę w nocy?
rozwiń >

Zmiana czasu na letni 2024

Art. 3 ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski mocą rozporządzenia. Dokładne daty zmiany czasu podaje się na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego, od kiedy zaczyna się lub kończy czas letni. Premier bierze pod uwagę istniejące już standardy międzynarodowe. 

REKLAMA

Autopromocja

Ostatnie rozporządzenie dotyczy lat 2022-2026. Jest to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 listopada 2021 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. 

Kiedy jest zmiana czasu na letni 2024?

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje każdego roku z końcem sezonu zimowego. Już niedługo przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Kiedy zmieniamy czas? Zawsze czas z zimowego na letni przestawiamy w ostatni weekend marca. Zmiana czasu na letni w 2024 roku będzie więc miała miejsce dnia 31 marca. 31 marca 2024 roku to niedziela i to świąteczna. W tym roku obchodzimy wówczas Wielkanoc. W tym szczególnym dniu nie zapomnijmy przestawić zegarków.

Zmiana czasu 2024 – 31 marca

Zgodnie ze wspomnianym wyżej rozporządzeniem czas letni środkowoeuropejski wprowadza się w następujących dniach:

  • 2022 r. – dnia 27 marca,
  • 2023 r. – dnia 26 marca,
  • 2024 r. – dnia 31 marca,
  • 2025 r. – dnia 30 marca,
  • 2026 r. – dnia 29 marca.

Jak przestawiamy czas z zimowego na letni?

Jak przestawiamy zegarki na czas letni? Otóż zmiana czasu polega na dodaniu jednej godziny do przodu w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku. Przestawianie czasu następuje o godzinie 2:00 w nocy na godzinę 3:00 czyli, jak już zostało wspomniane, jedną godzinę do przodu. Noc będzie krótsza o jedną godzinę, a więc śpimy krócej i wcześniej wstajemy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
zmiana czasu na letni 2024 31 marca przestawiamy zegarki kiedy

 

Przestawianie zegarków z 2 na 3 w nocy

ShutterStock

Ważne

Zmiana czasu na letni następuje w nocy z 30 na 31 marca 2024 roku (niedziela). Zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu w Polsce – od kiedy?

Po raz pierwszy w Polsce zmiana czasu była stosowana w okresie międzywojennym. Następnie wprowadzano ją z przerwami na okresy: 1946-1949, 1957-1964. Natomiast od 1977 r. aż do dnia dzisiejszego czas zmieniamy nieustannie. Dlaczego wprowadzono zmiany czasu? Uzasadnieniem było jak najefektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego w czasie dnia oraz oszczędność energii elektrycznej.

Czy zmiana czasu będzie zniesiona?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Dyskusje na temat odejścia od zmiany czasu w Unii Europejskiej zostały zawieszone w czasie pandemii covid-19. W 2019 r. informowano, że PE posiadał plan odchodzenia od zmian czasu w państwach członkowskich UE już od 2021 r. Jednak w 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystosowało komunikat o tym, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

Pewne jest więc, że do 2026 r. zmiana czasu w Polsce będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

Zmiana czasu a praca w nocy

Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy? Zatrudnieni w nocy wykonują de facto o jedną godzinę miej pracy niż wynikająca z harmonogramu czasu pracy. Jak więc należy rozliczać takie przypadki?

Przestawiając czas z zimowego na letni w nocy z 30 na 31 marca z godziny 2:00 na 3:00, dochodzi do nieprzepracowania przez pracownika pełnego wymiaru czasu pracy. Praca tej nocy będzie krótsza o 1 godzinę. Taka sytuacja nie została wprost rozwiązana przepisami prawa pracy. Uznaje się, że nie powinna ona mieć wpływu na wynagrodzenie pracownika określane stałą stawką miesięczną. Jest to bowiem przestój w pracy niewynikający z winy pracownika. Pracownik pozostaje w gotowości do świadczenia pracy. Nawet jeśli jest wynagradzany stawką godzinową, powinien otrzymać wypłatę za pełen wymiar czasu pracy w danym dniu i okresie rozliczeniowym. W praktyce zdarza się, że pracodawcy za tę nieprzepracowaną godzinę wypłacają pracownikom na podstawie art. 81 kodeksu pracy wynagrodzenie przestojowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA