REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Włochy – Dni wolne od pracy 2024

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Włochy to kraj Unii Europejskiej, którego mieszkańcy mają w ciągu roku jedenaście świąt ogólnokrajowych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Włochy to kraj Unii Europejskiej, którego mieszkańcy mają w ciągu roku jedenaście świąt ogólnokrajowych. W Rzymie oraz w prowincji Górna Adyga jest o jeden dzień świąteczny więcej. Kiedy w 2024 r. przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

Dni ustawowo wolne od pracy (i giorni festivi) we Włoszech to, podobnie jak w Polsce święta określone przepisami prawa oraz wszystkie niedziele. 

Ponadto Włosi obchodzą dni pamięci (le solennità civili) oraz krajowe i międzynarodowe dni świąteczne (le giornate celebrative nazionali e internazionali). Dni należące do tych kategorii nie są jednak dniami wolnymi od pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy przypadają dni wolne we Włoszech w 2024 r.

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 r. we Włoszech przedstawia się następująco:

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok (Capodanno)
 • 6 stycznia (sobota) – Objawienie Pańskie (Epifania)
 • 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocy (Lunedì di Pasqua)
 • 25 kwietnia (czwartek) – Wyzwolenie od nazifaszyzmu w 1945 r. (Liberazione dal nazifascismo 1945)
 • 1 maja (środa) – Święto Pracy (Festa del lavoro)
 • 2 czerwca (niedziela) – Święto Republiki (Festa della Repubblica)
 • 15 sierpnia (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assunzione di Maria)
 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych (Ognissanti)
 • 8 grudnia (niedziela) – Święto Niepokalanego Poczęcia (Immacolata Concezione)
 • 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (Natale di Gesù)
 • 26 grudnia (czwartek) – dzień św. Szczepana (Santo Stefano)

Wielkanoc, którą zawsze obchodzi się w niedzielę nie jest we Włoszech traktowana jako odrębne święto wolne od pracy. Włosi nie pracują tego dnia, ponieważ jest to niedziela.

Przepisy prawa obowiązujące w całych Włoszech ustanawiają jeszcze dwa dni świąteczne które są dniami wolnymi od pracy tylko we wskazanych częściach kraju. Są to:

 • 20 maja (poniedziałek) – Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (Pięćdziesiątnicy, Zielonych Świątkach) (Lunedì di Pentecoste) –  wyłącznie w autonomicznej prowincji Bolzano – Górna Adyga (niem. Bozen – Südtirol, w jęz. ladyńskim – Balsan/Bulsan – Südtirol),
 • 29 czerwca (poniedziałek) – Dzień św. Piotra i św. Pawła (Santi Pietro e Paolo) – wyłącznie w Rzymie.

W niektórych gminach lub miejscowościach władze lokalne ustanowiły dodatkowe dni wolne od pracy. Zazwyczaj są to dni świętych patronów tych gmin. 

Długie weekendy we Włoszech w 2024 r. 

Także we Włoszech znana i praktykowana jest „instytucja” długiego weekendu. Jeżeli święto przypada w ciągu tygodnia – w szczególności we wtorek albo w czwartek – Włosi biorą dzień urlopu, zwany mostem (ponto, l.m. ponti), dzięki czemu mogą wypoczywać przez cztery dni. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długie weekendy w 2024 r. mogą więc przypadać we Włoszech w dniach:

 • 25–28 kwietnia
 • 15–18 sierpnia
 • 1–3 listopada
 • 25–29 grudnia
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA