Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy - Holandia

Holandia - dni wolne od pracy, święta, kalendarz na 2021 i 2022 rok
Holandia - dni wolne od pracy, święta, kalendarz na 2021 i 2022 rok
Shutterstock
Dni wolne od pracy w 2021 i 2022 roku - Holandia ma 9 dni świątecznych w roku kalendarzowym. Kiedy są święta w Holandii? Oto kalendarz.

Dni wolne od pracy - Holandia

Holandia ma 9 dni świątecznych, ponieważ 3 święta obejmują po 2 dni (Wielkanoc, Boże Narodzenie i Zielone Świątki). Co do zasady Holendrzy świętują więc tylko 7 świąt, ale niektóre święta rozkładają się na 2 dni. Warto zwrócić uwagę na to, że jedno święto w Holandii obchodzi się co 5 lat - ostatnio w 2020 r., a więc kolejnym rokiem z 10. dniami wolnymi od pracy wypadnie w 2025 r. Dla porównania w Polsce mamy 13 świąt ustawowo wolnych od pracy.

Holandia należy do państw z najmniejszą liczbą dni wolnych od pracy w Europie. Często jednak Holendrzy porozumiewają się ze swoimi pracodawcami co do pracy w dni świąteczne, ponieważ taka praca wynagradzana jest podwójnie.

Święta w Holandii 2021

Święta w Holandii będące dniami wolnymi od pracy w 2021 roku:

 1. Nowy Rok (Nieuwjaar) - 1 stycznia 2021 r. piątek
 2. Wielkanoc (Pasen) - 4 kwietnia 2021 r. niedziela
 3. Poniedziałek Wielkanocny (Pasen) - 5 kwietnia 2021 r. poniedziałek
 4. Dzień Króla (Koningsdag) - 27 kwietnia 2021 r. wtorek
 5. Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag) - 13 maja 2021 r. czwartek
 6. Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego (Pinksteren) - 23 maja 2021 r. niedziela
 7. Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (Pinksteren) - 24 maja 2021 r. poniedziałek
 8. I Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) - 25 grudnia 2021 r. sobota
 9. II Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) - 26 grudnia 2021 r. niedziela

Święta w Holandii 2022

Święta w Holandii będące dniami wolnymi od pracy w 2022 roku:

 1. Nowy Rok (Nieuwjaar) - 1 stycznia 2022 r. sobota
 2. Wielkanoc (Pasen) - 17 kwietnia 2022 r. niedziela
 3. Poniedziałek Wielkanocny (Pasen) - 18 kwietnia 2022 r. poniedziałek
 4. Dzień Króla (Koningsdag) - 27 kwietnia 2022 r. środa
 5. Wniebowstąpienie Pańskie (Hemelvaartsdag) - 26 maj 2022 r. czwartek
 6. Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego (Pinksteren) - 5 czerwca 2022 r. niedziela
 7. Poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego (Pinksteren) - 6 czerwca 2022 r. poniedziałek
 8. I Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) - 25 grudnia 2022 r. niedziela
 9. II Dzień Bożego Narodzenia (Kerstmis) - 26 grudnia 2022 r. poniedziałek

Co ciekawe, w Holandii nie oddaje się dodatkowego dnia wolnego za święto wypadające w sobotę tak jak ma to miejsce w Polsce. W tym roku w sobotę wypada Nowy Rok i w Polsce takie święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, co daje prawo do innego dnia wolnego w tym samym okresie rozliczeniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzień Wyzwolenia - Holandia świętuje co 5 lat

Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) datowany jest na 5 maja. To popularne święto w tym państwie. Holandia uznaje to święto jako dzień wolny od pracy co 5 lat. Mimo że obchodzony jest co roku, dniem wolnym od pracy jest raz na 5 lat. Ostatnio dzień wolny wypadał w 2020 r., dlatego najbliższy dzień ustawowo wolny od pracy przypada na rok 2025. W pozostałych latach dzień wolny w tym dniu zależy od dobrej woli pracodawcy.

Święto Urodzin Króla – Holandia

Obok Dnia Wyzwolenia można wyliczyć jeszcze tylko jedno święto państwowe - Dzień Króla. To najgłośniejsze święto narodowe w Holandii. Przypada 27 kwietnia czyli w dzień urodzin Wilhelma Aleksandra. W 2022 roku wypada w środę.  Willem-Alexander Claus George Ferdinand Amsberg zasiada na tronie Holandii od 2013 r. Co ciekawe, dotychczas przez 123 lata był to Dzień Królowej świętowany co roku 30 kwietnia. Ostatnią królową Niderlandów była matka Wilhelma - Beatrycze (Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau).

Wielki Piątek - Holandia

Czy Wielki Piątek czyli Goede Vrijdag jest w Holandii dniem wolnym od pracy? Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, nie. Pracodawcy udzielają jednak chętnie tego dnia pracownikom dnia wolnego na zasadzie dobrej woli. W 2022 roku wypada 15 kwietnia.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • mimi
  2021-11-29 21:42:07
  super poradnik:) osobom wyjeżdzającym na pewno pomoże, ja się szykuje na pracę z otto ale to jeszcze kilka tyg:)
  0
  pokażodpowiedzi (4)
 • Gosia
  2022-05-02 11:28:42
  żyć nie umierać - piękny kraj
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

Nowy kalkulator wyliczy seniorom emerytury

Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium!

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – o tym musisz wiedzieć!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. Polecamy!

Kontrole firm transportowych z rosyjskim i białoruskim kapitałem

Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, wziął udział w spotkaniu inaugurującym tę akcję.

Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

Real-time CSR, czyli nadążyć za konsumentami

Specjaliści o aktualnych trendach w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

- Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

ZUS ZSWA termin na złożenie

31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

Zmiana czasu a wynagrodzenie

Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

Polacy nadal zainteresowani emigracją zarobkową

Zainteresowanie emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu najbliższego roku wyjazd rozważa blisko 17% Polaków, co czwarty nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Gi Group.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów

Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.