REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?

Anna Rutkowska-Mól
ARM - Angielski, Rekrutacja, Możliwości
Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?
Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?
ShutterStock

REKLAMA

„CV musi zawierać zdjęcie” - jeszcze do niedawna takie stwierdzenie nie podlegało żadnej dyskusji. Dodawanie zdjęcia było najbardziej naturalną czynnością podczas przygotowywania dokumentów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia. Czy na rodzimym rynku pracy owy trend nie powinien pomału odchodzić do lamusa i dlaczego duże, zagraniczne firmy wolą otrzymywać dokumenty bez fotografii?

Temat tworzenia idealnego CV zdaje się być niewyczerpany. Portale specjalizujące się w doradztwie zawodowym prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych trików, dzięki którym można wyróżnić swoje dokumenty z tłumu. Zaledwie kilka sekund spędzonych w wyszukiwarce internetowej pozwala znaleźć setki porad dotyczących tego, jak powinien wyglądać życiorys, jaki mieć układ, kolejność opisywanych dokonań, a nawet jakiej czcionki powinno się użyć, by przykuć uwagę rekrutera. Co więcej, na polskich stronach www dotyczących szukania pracy roi się od porad typu „jak wybrać dobre / idealne / odpowiednie zdjęcie do CV?”.

Zdarza się, że wybór fotografii jest stresujący dla kandydata, który z duszą na ramieniu zastanawia się, czy wyszedł wystarczająco profesjonalnie i czy to pomoże mu być zapamiętanym przez rekrutera i zdobyć jego sympatię. Niestety na niektórych portalach nadal sugerowane jest, by – mimo, iż pracodawca nie ma prawa prosić o CV ze zdjęciem! – i tak je zamieszczać, bo dla rekrutera jego brak może być podejrzany lub jest bardziej prawdopodobne, że taki kandydat zostanie odrzucony. Jest to oczywiście praktyka niedopuszczalna, chyba, że rekrutacja dotyczy posady modela/ki czy aktora/rki, a aplikująca na takie stanowisko osoba nie zamieściła swojego portfolio. Brak zdjęcia nie może mieć wpływu na decyzję zespołu rekrutacyjnego, wręcz przeciwnie, to właśnie zawarcie fotografii w dokumentach może być problematyczną kwestią, co też zostało już zauważone jakiś czas temu m.in. w firmach o brytyjskim i amerykańskim pochodzeniu. Wśród aplikacji do takich firm (i aplikantów takich narodowości) próżno szukać zdjęć.

A dlaczego? Dlatego, że umieszczając swoją podobiznę w CV nie tylko kandydat potencjalnie wystawia się na dyskryminację, ale również firma odrzuciwszy taką aplikację jest bardziej narażona na oskarżenia o tego typu nieprzychylne traktowanie. Zdjęcie niepotrzebnie odciąga uwagę przyszłego pracodawcy od najistotniejszej rzeczy w życiorysie jaką jest doświadczenie. Tak jak u każdego człowieka, u rekrutera również może zadziałać nieświadomy mechanizm psychologiczny i nawet milisekundowy rzut okiem na wizerunek kandydata może uruchomić wspomnienia, skojarzenia czy po prostu zwykły, ludzki osąd, a przez to brak obiektywizmu w ocenie kandydatury.

Efekt aureoli i efekt diabelski, poprzez który drugiemu człowiekowi automatycznie przypisywany jest szereg cech tylko na podstawie pierwszego wrażenia, może sprawić, że fotografia przyćmi dokonania, które powinny być najważniejsze, gdy aplikujemy o pracę. Z pewnością w środowiskach bardziej zróżnicowanych pod kątem rasowym, zarzuty, a nawet pozwy sądowe o dyskryminację na podstawie zdjęcia pojawiają się częściej. I mimo, iż Polska jest krajem wysoce homogenicznym pod kątem etnicznym, oskarżenia o dyskryminację mogą wystąpić ze względu na wiek, płeć, wagę, czy po prostu wygląd zewnętrzny. Po co narażać się na dodatkowy stres podczas szukania pracy i myśleć o zrobieniu idealnej fotografii, jeśli to nasze doświadczenie, ukończone kursy i kwalifikacje mają nas zaprezentować z jak najlepszej strony?

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wysłaniem aplikacji o pracę warto jeszcze raz zastanowić się, jaki mamy cel w dodaniu zdjęcia do CV, co ma ono wnieść do naszej kandydatury? Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie nieudostępnienia naszego wizerunku podczas szukania pracy, to zamiast zdjęcia dobrym pomysłem jest skopiowanie do CV linku do naszego profilu na portalach typu LinkedIn czy Golden Line – jest to zdecydowanie opcja bezpieczniejsza i w niektórych dużych firmach postrzegana jako bardziej profesjonalna niż umieszczanie swojej fotografii w oficjalnej dokumentacji.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

    Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

    Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

    Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

    RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

    W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

    Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

    Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

    REKLAMA

    Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

    Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

    Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

    W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

    Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

    Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

    Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

    Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

    REKLAMA

    Przemoc seksualna w miejscu pracy

    Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

    Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

    Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

    REKLAMA