REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?

Anna Rutkowska-Mól
ARM - Angielski, Rekrutacja, Możliwości
Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?
Zdjęcie w CV – konieczność czy potencjalny problem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

„CV musi zawierać zdjęcie” - jeszcze do niedawna takie stwierdzenie nie podlegało żadnej dyskusji. Dodawanie zdjęcia było najbardziej naturalną czynnością podczas przygotowywania dokumentów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia. Czy na rodzimym rynku pracy owy trend nie powinien pomału odchodzić do lamusa i dlaczego duże, zagraniczne firmy wolą otrzymywać dokumenty bez fotografii?

Temat tworzenia idealnego CV zdaje się być niewyczerpany. Portale specjalizujące się w doradztwie zawodowym prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych trików, dzięki którym można wyróżnić swoje dokumenty z tłumu. Zaledwie kilka sekund spędzonych w wyszukiwarce internetowej pozwala znaleźć setki porad dotyczących tego, jak powinien wyglądać życiorys, jaki mieć układ, kolejność opisywanych dokonań, a nawet jakiej czcionki powinno się użyć, by przykuć uwagę rekrutera. Co więcej, na polskich stronach www dotyczących szukania pracy roi się od porad typu „jak wybrać dobre / idealne / odpowiednie zdjęcie do CV?”.

REKLAMA

Autopromocja

Zdarza się, że wybór fotografii jest stresujący dla kandydata, który z duszą na ramieniu zastanawia się, czy wyszedł wystarczająco profesjonalnie i czy to pomoże mu być zapamiętanym przez rekrutera i zdobyć jego sympatię. Niestety na niektórych portalach nadal sugerowane jest, by – mimo, iż pracodawca nie ma prawa prosić o CV ze zdjęciem! – i tak je zamieszczać, bo dla rekrutera jego brak może być podejrzany lub jest bardziej prawdopodobne, że taki kandydat zostanie odrzucony. Jest to oczywiście praktyka niedopuszczalna, chyba, że rekrutacja dotyczy posady modela/ki czy aktora/rki, a aplikująca na takie stanowisko osoba nie zamieściła swojego portfolio. Brak zdjęcia nie może mieć wpływu na decyzję zespołu rekrutacyjnego, wręcz przeciwnie, to właśnie zawarcie fotografii w dokumentach może być problematyczną kwestią, co też zostało już zauważone jakiś czas temu m.in. w firmach o brytyjskim i amerykańskim pochodzeniu. Wśród aplikacji do takich firm (i aplikantów takich narodowości) próżno szukać zdjęć.

A dlaczego? Dlatego, że umieszczając swoją podobiznę w CV nie tylko kandydat potencjalnie wystawia się na dyskryminację, ale również firma odrzuciwszy taką aplikację jest bardziej narażona na oskarżenia o tego typu nieprzychylne traktowanie. Zdjęcie niepotrzebnie odciąga uwagę przyszłego pracodawcy od najistotniejszej rzeczy w życiorysie jaką jest doświadczenie. Tak jak u każdego człowieka, u rekrutera również może zadziałać nieświadomy mechanizm psychologiczny i nawet milisekundowy rzut okiem na wizerunek kandydata może uruchomić wspomnienia, skojarzenia czy po prostu zwykły, ludzki osąd, a przez to brak obiektywizmu w ocenie kandydatury.

Efekt aureoli i efekt diabelski, poprzez który drugiemu człowiekowi automatycznie przypisywany jest szereg cech tylko na podstawie pierwszego wrażenia, może sprawić, że fotografia przyćmi dokonania, które powinny być najważniejsze, gdy aplikujemy o pracę. Z pewnością w środowiskach bardziej zróżnicowanych pod kątem rasowym, zarzuty, a nawet pozwy sądowe o dyskryminację na podstawie zdjęcia pojawiają się częściej. I mimo, iż Polska jest krajem wysoce homogenicznym pod kątem etnicznym, oskarżenia o dyskryminację mogą wystąpić ze względu na wiek, płeć, wagę, czy po prostu wygląd zewnętrzny. Po co narażać się na dodatkowy stres podczas szukania pracy i myśleć o zrobieniu idealnej fotografii, jeśli to nasze doświadczenie, ukończone kursy i kwalifikacje mają nas zaprezentować z jak najlepszej strony?

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed wysłaniem aplikacji o pracę warto jeszcze raz zastanowić się, jaki mamy cel w dodaniu zdjęcia do CV, co ma ono wnieść do naszej kandydatury? Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie nieudostępnienia naszego wizerunku podczas szukania pracy, to zamiast zdjęcia dobrym pomysłem jest skopiowanie do CV linku do naszego profilu na portalach typu LinkedIn czy Golden Line – jest to zdecydowanie opcja bezpieczniejsza i w niektórych dużych firmach postrzegana jako bardziej profesjonalna niż umieszczanie swojej fotografii w oficjalnej dokumentacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA