reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

W jaki sposób można obniżyć koszty pracy w firmie?

Wysokie koszty pracy w czasie kryzysu podsuwają myśli o redukcji zatrudnienia. Zanim podejmie się tę niełatwą decyzję, warto pomyśleć, czy to jedyne wyjście. Może się bowiem okazać, że wystarczy kilka niewielkich zmian w firmie, aby nie były potrzebne żadne zwolnienia.

Jak wynika z „Rankingu największych barier działalności firm” przygotowanego w 2011 r. przez BCC oraz Instytut GfK Polonia, w Polsce największą przeszkodą w rozwoju firm są zbyt wysokie koszty pracy (aż 57 proc. wskazań). Każdy przedsiębiorca, szczególnie prowadzący działalność stosunkowo niewielkich rozmiarów, wie, jak dużym obciążeniem dla budżetu firmy jest zatrudnienie pracowników. Na początku prowadzenia działalności często prowadzi to do błędnego koła – przedsiębiorca samodzielnie wykonujący wszystkie zlecenia poświęca na pracę po kilkanaście godzin dziennie, jest przemęczony i nie ma czasu na życie prywatne. Gdy jednak pojawi się alternatywa w postaci zatrudnienia pracownika, rozwiązanie to okazuje się zbyt kosztowne. Nowy pracodawca szybko bowiem odkryje, że wypłacane wynagrodzenie, a przede wszystkim dodatkowe koszty pracy, takie jak składki na ubezpieczenia społeczne, pochłonie większość z wypracowanego przez niego zysku. Dzięki zatrudnieniu pracownika zaoszczędził zatem czas, ale równocześnie stracił część zysku z działalności gospodarczej.

Czy jedynym rozwiązaniem mającym podnieść rentowność przedsiębiorstwa jest redukcja etatów? W kryzysie to pytanie zyskuje na aktualności. Przedsiębiorcy, ratując się przed finansową plajtą, często podejmują decyzje o wypowiedzeniu umów o pracę. Popularne są też tańsze sposoby pozyskania pracowników, np. dzięki zatrudnieniu ich w ramach umów o dzieło, które nie podlegają składkom ubezpieczeniowym. Przed podjęciem takiej decyzji warto spojrzeć na problem z innej perspektywy i odpowiedzieć sobie na proste z pozoru pytanie: „Czy za pieniądze wydane na zatrudnienie pracownika mogę uzyskać więcej?”.

Okazuje się, że tak. I to w kategoriach czysto finansowych. Zdecydowana większość firm płaci bowiem za czas pracownika, ale nie ma kontroli ani narzędzi pomagających wykorzystać ten czas w sposób optymalny. Stare powiedzenie „czas to pieniądz” znajduje tu swoje najlepsze odzwierciedlenie. Przyjrzyjmy się prostej kalkulacji.

PRZYKŁAD 1

W biurze rachunkowym zatrudniającym pięć osób każda z nich spędza około 5 minut w ciągu każdej godziny na poszukiwaniu dokumentów w segregatorze czy otrzymanego kiedyś e-maila z ważną informacją. Dziennie na ten cel pracownik poświęca więc 40 minut. W skali miesiąca daje to ponad 14,5 godziny! Przy koszcie pracy jednego pracownika na poziomie 3000 zł w ciągu miesiąca pracodawca traci zatem 240 zł. Rocznie daje to 2880 zł, a przy pięciu pracownikach – już 14 400 zł!

Większość pracodawców na pewno zauważyła, że czas pracy podwładnych nie jest wykorzystywany najlepiej z punktu widzenia interesów firmy. Mało kto jednak wie, co konkretnie można zrobić, aby zmienić sytuację.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Prezes zarządu CTP Polska Sp. z o.o., firmy zajmującej się udostępnianiem oprogramowania on-line

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama