Kategorie

W jaki sposób reagować na zmiany w firmie

Sylwia Szykuła
Pracuję w dziale kadr w jednym ze znanych polskich banków. Nasza branża przeszła wiele w ostatnim czasie, a teraz jeszcze czeka nas przejęcie przez większego i silniejszego konkurenta. Zdaję sobie sprawę, że dzięki temu bank przetrwa na rynku, ale czy wraz z nim przetrwamy i my – pracownicy? Wraz z kolegami obawiamy się redukcji personelu, a przede wszystkim zmian, które utrudnią nam życie i zniszczą to, co do tej pory wypracowaliśmy. Wiem, że kilka osób, w obawie przed brakiem stabilizacji, zdecydowało się już odejść. Może i ja powinnam to przemyśleć?

Zmiany w firmie są nieodzownym elementem jej funkcjonowania. Ich rodzaj oraz siła zależą od wielu czynników i celu, jaki ma zostać osiągnięty. Niekiedy zmianą będzie przeniesienie siedziby firmy, innym razem zatrudnienie nowego prezesa, a czasem fuzja z organizacją konkurencyjną. Omawiany przypadek jest zmianą dość trudną dla zarządu i pracowników, bowiem dotyczy przejęcia przez większe przedsiębiorstwo, a więc istnieje zagrożenie zatracenia tożsamości firmy i jej kultury oraz modyfikacji w dotychczasowym profilu działania. Zdarza się jednak, że obawy przerastają realne problemy, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć. Wyobraźnia ludzka potrafi tworzyć wybujałe czarne scenariusze, opierając się jedynie na pogłoskach, niedopowiedzeniach i niewielkich transformacjach w organizacji. Warto się zatrzymać i zrozumieć zachodzące w firmie zmiany oraz ich celowość. Trzeba dać sobie i firmie czas, gdyż każda zmiana wymaga pewnych poświęceń i cierpliwości, jednak efekt może być zaskakująco pozytywny. Otwartość umysłu i wiedza to elementy nieodzowne w procesie wdrażania zmian.

Zmiana i sens jej wprowadzenia

Zmiany towarzyszą człowiekowi przez całe życie i zazwyczaj wiążą się z mniejszym lub większym stresem. Zanim pracownik sobie ze zmianami poradzi, musi być świadomy kierunku, w jakim podąża firma, oraz powodów, dla których zmiana zostaje dokonywana. Istnieje kilka podstawowych czynników, na podstawie których decyzja o zmianie jest podejmowana:

 • ogólna sytuacja rynkowa – siły wpływające na organizację, a więc wszelkie czynniki sprzyjające i utrudniające funkcjonowanie na rynku (np. ceny, trendy, popyt, podaż, ogólne warunki i aspekty prawne),
 • klient – odbiorca dóbr, którego nieustannie zmieniające się potrzeby dotyczące jakości, innowacji czy szybkości dostawy, znacząco wpływają na funkcjonowanie,
 • firmy współpracujące – np. dostawcy, producenci podzespołów, magazyny, firmy rekrutacyjne, szkoleniowe, księgowe i płacowe to ważne ogniwa pozwalające na płynność w produkcji lub w dostawie usług. Zachwiania w tych obszarach mogą generować zmiany,
 • konkurencja – współzawodnictwo, które ma na celu zwiększanie zysków, poprzez korzystniejsze dla odbiorców oferty. Liczba firm oraz jakość, jaką proponują, jest duża, a więc niezwracanie uwagi na konkurentów i niepodejmowanie działań zmieniających może skończyć się dla przedsiębiorstwa porażką,
 • wizja i strategia firmy – stworzone na podstawie powyższych czynników, pozwolą odnieść sukces na istniejącym rynku.

Przekonanie do słuszności zmiany

Zrozumienie wartości zmiany nie jest łatwe, ponieważ człowiek z reguły preferuje stabilne i bezpieczne środowisko, w którym nierzadko króluje rutyna, chociażby w niektórych schematach postępowania. Zrozumienie powodów zmian, a przede wszystkim nienaganny przepływ informacji w firmie, pozwoli na złagodzenie ewentualnych skutków związanych z prowadzonymi procesami.

Pracownik, który został jedynie poinformowany, że w najbliższym czasie nastąpi zmiana w zarządzaniu firmą, nie będzie potrafił dostrzec jej sensu, a co więcej, na podstawie szczątkowych wiadomości oraz niezrozumiałej wizji przyszłości, przestanie utożsamiać się z firmą, a po pewnym czasie wybierze inny, bardziej stabilny grunt – konkurencja chętnie przyjmie dobrego i sprawdzonego specjalistę. Przekonanie do słuszności zmiany musi więc odbyć się wielopoziomowo: firma, menedżer, pracownik.


Zadaniem firmy będzie odpowiednie przygotowanie pracowników do nadchodzących zmian, a więc przekazanie pełnej informacji dotyczącej powodów celów, jakie mają zostać osiągane, podstawowych planów, jakie zostały stworzone, oraz końcowej wizji. Kluczem będzie uczciwe podejście do pracowników, faktyczna wiara we własne słowa i eliminacja bajek o raju, ponieważ odniesie to odwrotny skutek do planowanego. Zadaniem firmy będzie monitorowanie wprowadzanych modyfikacji oraz bieżące współuczestniczenie w życiu współpracowników poprzez systematyczne podsumowania, celebrowanie sukcesów oraz umiejętne reagowanie w przypadku problemów.

Rola szefa

Ogromną rolę w procesach transformacji odgrywa przełożony, który w miarę bezboleśnie przeprowadzi pracownika przez okres zmian. Jest to osoba najbliższa pracownikowi, która z reguły powinna go wspierać, szanować, darzyć zaufaniem, informować i słuchać. Menedżer musi więc być doinformowany, wierzyć w powodzenie zmiany oraz cel, jaki zostanie przez nią osiągnięty. Zwątpienie menedżera i jego odejście z firmy może mieć ogromne znaczenie dla nastrojów w zespole i powodzenia całego procesu zmian: „On z pewnością wie coś, czego nie wiemy my. Skoro on odchodzi, to my również powinniśmy. Firma widocznie nie ma przyszłości”. Pytania nasuwają się jednak same: skąd przeświadczenie menedżera i pracowników, że w nowej firmie będzie lepiej i stabilniej? Może człowiek widzi tylko to, co chce widzieć? Zadanie menedżera jest więc trudne i sam pracownik powinien okazać mu wyrozumiałość.

Jeżeli dla pracownika widoczna jest sensowność zmiany na dwóch wyżej omówionych poziomach, to dość otwarte podejście do transformacji nie powinno stanowić problemu. Pracownik będzie świadom, że zmiana nie będzie tragedią, która rozbije zgrany zespół, zdegraduje jego pozycję w firmie, zburzy dotychczasowe sposoby działania, nadając przyszłości ciemne barwy. Dobre podejście przełożonych i pracownika pozwoli także na eliminację bierności czy negowania podejmowanych działań, na rzecz odnalezienia siebie w nowej rzeczywistości oraz zaangażowania w proces. Jeżeli mimo wszystko człowiek natknie się na problemy, to warto wcielić w życie myślenie: jedno się kończy, a drugie zaczyna. Czasem warto budować od nowa, na świeżym i bardziej przyjaznym gruncie. Otwartość, kreatywność, chęci, wyrozumiałość i pozytywne nastawienie to droga do sukcesu. Może warto spróbować?

Błędy w procesie wprowadzania zmian

● Postrzeganie zmiany jako pojedyncze zdarzenie, a nie proces, który będzie trwał i wpływał na wiele czynników.

● Brak zrozumienia celowości zmian u osób kluczowych i wprowadzających zmiany.

● Uboga komunikacja z personelem.

● Brak kwalifikacji u osób odpowiedzialnych za wprowadzanie zmian.

● Oszczędność kosztów i czasu w momentach ważnych dla powodzenia całości.

● Rozbieżności między wysiłkiem a efektem, jaki firma chce osiągnąć.

● Brak nawet drobnych sukcesów, które pozwoliłyby na umocnienie wiary w powodzenie całego procesu.

KONTAKT:

sylwia.szykula@snt.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.