Kategorie

W jaki sposób reagować na zmiany w firmie

Sylwia Szykuła
Pracuję w dziale kadr w jednym ze znanych polskich banków. Nasza branża przeszła wiele w ostatnim czasie, a teraz jeszcze czeka nas przejęcie przez większego i silniejszego konkurenta. Zdaję sobie sprawę, że dzięki temu bank przetrwa na rynku, ale czy wraz z nim przetrwamy i my – pracownicy? Wraz z kolegami obawiamy się redukcji personelu, a przede wszystkim zmian, które utrudnią nam życie i zniszczą to, co do tej pory wypracowaliśmy. Wiem, że kilka osób, w obawie przed brakiem stabilizacji, zdecydowało się już odejść. Może i ja powinnam to przemyśleć?

Zmiany w firmie są nieodzownym elementem jej funkcjonowania. Ich rodzaj oraz siła zależą od wielu czynników i celu, jaki ma zostać osiągnięty. Niekiedy zmianą będzie przeniesienie siedziby firmy, innym razem zatrudnienie nowego prezesa, a czasem fuzja z organizacją konkurencyjną. Omawiany przypadek jest zmianą dość trudną dla zarządu i pracowników, bowiem dotyczy przejęcia przez większe przedsiębiorstwo, a więc istnieje zagrożenie zatracenia tożsamości firmy i jej kultury oraz modyfikacji w dotychczasowym profilu działania. Zdarza się jednak, że obawy przerastają realne problemy, z jakimi trzeba będzie się zmierzyć. Wyobraźnia ludzka potrafi tworzyć wybujałe czarne scenariusze, opierając się jedynie na pogłoskach, niedopowiedzeniach i niewielkich transformacjach w organizacji. Warto się zatrzymać i zrozumieć zachodzące w firmie zmiany oraz ich celowość. Trzeba dać sobie i firmie czas, gdyż każda zmiana wymaga pewnych poświęceń i cierpliwości, jednak efekt może być zaskakująco pozytywny. Otwartość umysłu i wiedza to elementy nieodzowne w procesie wdrażania zmian.

Zmiana i sens jej wprowadzenia

Zmiany towarzyszą człowiekowi przez całe życie i zazwyczaj wiążą się z mniejszym lub większym stresem. Zanim pracownik sobie ze zmianami poradzi, musi być świadomy kierunku, w jakim podąża firma, oraz powodów, dla których zmiana zostaje dokonywana. Istnieje kilka podstawowych czynników, na podstawie których decyzja o zmianie jest podejmowana:

 • ogólna sytuacja rynkowa – siły wpływające na organizację, a więc wszelkie czynniki sprzyjające i utrudniające funkcjonowanie na rynku (np. ceny, trendy, popyt, podaż, ogólne warunki i aspekty prawne),
 • klient – odbiorca dóbr, którego nieustannie zmieniające się potrzeby dotyczące jakości, innowacji czy szybkości dostawy, znacząco wpływają na funkcjonowanie,
 • firmy współpracujące – np. dostawcy, producenci podzespołów, magazyny, firmy rekrutacyjne, szkoleniowe, księgowe i płacowe to ważne ogniwa pozwalające na płynność w produkcji lub w dostawie usług. Zachwiania w tych obszarach mogą generować zmiany,
 • konkurencja – współzawodnictwo, które ma na celu zwiększanie zysków, poprzez korzystniejsze dla odbiorców oferty. Liczba firm oraz jakość, jaką proponują, jest duża, a więc niezwracanie uwagi na konkurentów i niepodejmowanie działań zmieniających może skończyć się dla przedsiębiorstwa porażką,
 • wizja i strategia firmy – stworzone na podstawie powyższych czynników, pozwolą odnieść sukces na istniejącym rynku.

Przekonanie do słuszności zmiany

Reklama

Zrozumienie wartości zmiany nie jest łatwe, ponieważ człowiek z reguły preferuje stabilne i bezpieczne środowisko, w którym nierzadko króluje rutyna, chociażby w niektórych schematach postępowania. Zrozumienie powodów zmian, a przede wszystkim nienaganny przepływ informacji w firmie, pozwoli na złagodzenie ewentualnych skutków związanych z prowadzonymi procesami.

Pracownik, który został jedynie poinformowany, że w najbliższym czasie nastąpi zmiana w zarządzaniu firmą, nie będzie potrafił dostrzec jej sensu, a co więcej, na podstawie szczątkowych wiadomości oraz niezrozumiałej wizji przyszłości, przestanie utożsamiać się z firmą, a po pewnym czasie wybierze inny, bardziej stabilny grunt – konkurencja chętnie przyjmie dobrego i sprawdzonego specjalistę. Przekonanie do słuszności zmiany musi więc odbyć się wielopoziomowo: firma, menedżer, pracownik.


Zadaniem firmy będzie odpowiednie przygotowanie pracowników do nadchodzących zmian, a więc przekazanie pełnej informacji dotyczącej powodów celów, jakie mają zostać osiągane, podstawowych planów, jakie zostały stworzone, oraz końcowej wizji. Kluczem będzie uczciwe podejście do pracowników, faktyczna wiara we własne słowa i eliminacja bajek o raju, ponieważ odniesie to odwrotny skutek do planowanego. Zadaniem firmy będzie monitorowanie wprowadzanych modyfikacji oraz bieżące współuczestniczenie w życiu współpracowników poprzez systematyczne podsumowania, celebrowanie sukcesów oraz umiejętne reagowanie w przypadku problemów.

Rola szefa

Reklama

Ogromną rolę w procesach transformacji odgrywa przełożony, który w miarę bezboleśnie przeprowadzi pracownika przez okres zmian. Jest to osoba najbliższa pracownikowi, która z reguły powinna go wspierać, szanować, darzyć zaufaniem, informować i słuchać. Menedżer musi więc być doinformowany, wierzyć w powodzenie zmiany oraz cel, jaki zostanie przez nią osiągnięty. Zwątpienie menedżera i jego odejście z firmy może mieć ogromne znaczenie dla nastrojów w zespole i powodzenia całego procesu zmian: „On z pewnością wie coś, czego nie wiemy my. Skoro on odchodzi, to my również powinniśmy. Firma widocznie nie ma przyszłości”. Pytania nasuwają się jednak same: skąd przeświadczenie menedżera i pracowników, że w nowej firmie będzie lepiej i stabilniej? Może człowiek widzi tylko to, co chce widzieć? Zadanie menedżera jest więc trudne i sam pracownik powinien okazać mu wyrozumiałość.

Jeżeli dla pracownika widoczna jest sensowność zmiany na dwóch wyżej omówionych poziomach, to dość otwarte podejście do transformacji nie powinno stanowić problemu. Pracownik będzie świadom, że zmiana nie będzie tragedią, która rozbije zgrany zespół, zdegraduje jego pozycję w firmie, zburzy dotychczasowe sposoby działania, nadając przyszłości ciemne barwy. Dobre podejście przełożonych i pracownika pozwoli także na eliminację bierności czy negowania podejmowanych działań, na rzecz odnalezienia siebie w nowej rzeczywistości oraz zaangażowania w proces. Jeżeli mimo wszystko człowiek natknie się na problemy, to warto wcielić w życie myślenie: jedno się kończy, a drugie zaczyna. Czasem warto budować od nowa, na świeżym i bardziej przyjaznym gruncie. Otwartość, kreatywność, chęci, wyrozumiałość i pozytywne nastawienie to droga do sukcesu. Może warto spróbować?

Błędy w procesie wprowadzania zmian

● Postrzeganie zmiany jako pojedyncze zdarzenie, a nie proces, który będzie trwał i wpływał na wiele czynników.

● Brak zrozumienia celowości zmian u osób kluczowych i wprowadzających zmiany.

● Uboga komunikacja z personelem.

● Brak kwalifikacji u osób odpowiedzialnych za wprowadzanie zmian.

● Oszczędność kosztów i czasu w momentach ważnych dla powodzenia całości.

● Rozbieżności między wysiłkiem a efektem, jaki firma chce osiągnąć.

● Brak nawet drobnych sukcesów, które pozwoliłyby na umocnienie wiary w powodzenie całego procesu.

KONTAKT:

sylwia.szykula@snt.pl

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.