REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniądze na szkolenia pracowników można znaleźć w programie Kapitał Ludzki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Masłoń-Oracz

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać pieniądze na wsparcie szkoleń w swojej firmie, powinni szukać dotacji w programie Kapitał Ludzki.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) są przeznaczone na szkolenia, edukację ustawiczną, walkę z bezrobociem. Inwestycje EFS są ściśle powiązane z celami Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ). Finansowane są lokalne projekty przeciwdziałające bezrobociu, ubóstwu i marginalizacji społecznej. Rocznie w krajach unijnych EFS wspiera kilka tysięcy takich inicjatyw.

REKLAMA

Autopromocja

Akcesja Polski do UE umożliwiła przedsiębiorcom dostęp do dużo większego rynku funkcjonowania, co z jednej strony ułatwia im większą aktywność biznesową, z drugiej jednak strony, w sposób znaczący wskazało na braki odpowiednio wysokich kwalifikacji zarówno kadr zarządzających przedsiębiorstwami, ale także pracowników zajmujących niższe stanowiska. Poza konkurencją na rynku lokalnym pojawiają się czynniki zewnętrzne w postaci napływu nowych wzorców wydajności pracy i kultury organizacyjnej.

Wsparcie dla działu HR

Europejski Fundusz Społeczny jest odpowiedzią na wypełnienie luk kompetencyjnych kadr polskich przedsiębiorstw, szczególnie poprzez możliwość zwiększenia budżetów działów HR, bowiem wielokrotnie to właśnie bariery budżetowe są główną przyczyną braku spójnych, skonsolidowanych ze strategią przedsiębiorstwa strategii HR.

Podczas działań mających na celu uzyskanie dofinansowania pamiętajmy, aby projekt nie tylko wpłynął w wymierny sposób na wzrost kompetencji kadry przedsiębiorstwa, ale również pośrednio na pozytywną zmianę w środowisku gospodarczym danej firmy. Warunkiem sukcesu jest przede wszystkim rzeczowo opracowany wniosek, harmonogram oraz budżet projektu. Często powodem odrzucenia wniosku na etapie oceny merytorycznej są nieścisłości w budżecie w porównaniu z harmonogramem projektu. Odpowiednie ujednolicenie zapisów budżetowych z harmonogramem projektu nie tylko ułatwi sprawdzającym odpowiednią ocenę, ale również projektodawcy późniejszą realizację projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przedsiębiorstw planujących zdobycie dofinansowania na przeszkolenie swoich pracowników jest Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących oraz Priorytet VIII - Regionalne Kadry gospodarki.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie dostępu do szkoleń pracowników wymagających wsparcia w obszarze wiedzy, kompleksową analizę potrzeb wraz ze spójnym i konsekwentnie realizowanym programem szkoleniowym ukierunkowanym na wynik.

Pieniądze dla najlepszych

Bezpośrednie wsparcie można otrzymać na całość zadań związanych z realizacją projektu, m.in. wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia i zajmujących się logistyką projektu, wynagrodzenia koordynatora szkoleń, koszty logistyczne uczestników szkoleń i trenerów (noclegi wyżywienie, dojazd), Blended learning (połączenie studiów zaocznych ze studiami przez internet, wydatki związane z amortyzacją sprzętu.

Zarówno w priorytecie II, jak i VIII projekty wybierane będą w drodze konkursu. Zatem spełnienie większości kryteriów ogólnych i szczegółowych jest absolutnie kluczowe, aby sprostać konkurencji. Kryteria ogólne obejmują sprawdzenie dokumentacji aplikacyjnej pod kątem formalnym, merytorycznym oraz horyzontalnym. Już na pierwszym etapie konkursu oceny formalnej wniosek może odpaść z powodu uchybień formalnych. Spełnienie kryteriów szczegółowych, czyli pozytywne przejście oceny pod kątem kryteriów dostępu oraz strategicznych, zwiększy szanse danego projektu na uzyskanie dofinansowania. Maksymalnie po spełnieniu wszystkich kryteriów można uzyskać 120 punktów (wraz z premią punktową za spełnienie kryteriów strategicznych).

Wybór partnera

Istotny jest również wybór partnera biznesowego do danego projektu, aby pokazać dodatkowy wymiar planowanych zadań. Realizacja projektu to zorganizowanie i określenie w czasie wielu działań zmierzających do osiągnięcia zaplanowanego wyniku, który szczegółowo opisany został w naszym wniosku o dofinansowanie. Jeśli nie osiągniemy zaplanowanych we wniosku wskaźników, koszty, jakie ponieśliśmy, będą uznane za niekwalifikowane. Dlatego na każdym etapie warto przeprowadzać stały monitoring, by w odpowiednim czasie przeprowadzić działania korygujące.

Gdzie dotacje na szkolenia dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wysokość dotacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ANNA MASŁOŃ-ORACZ

dyrektor Działu Projektów UE DOOR Poland

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA