reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Unijne pieniądze na szkolenia pracowników można znaleźć w programie Kapitał Ludzki

Unijne pieniądze na szkolenia pracowników można znaleźć w programie Kapitał Ludzki

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać pieniądze na wsparcie szkoleń w swojej firmie, powinni szukać dotacji w programie Kapitał Ludzki.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) są przeznaczone na szkolenia, edukację ustawiczną, walkę z bezrobociem. Inwestycje EFS są ściśle powiązane z celami Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ). Finansowane są lokalne projekty przeciwdziałające bezrobociu, ubóstwu i marginalizacji społecznej. Rocznie w krajach unijnych EFS wspiera kilka tysięcy takich inicjatyw.

Akcesja Polski do UE umożliwiła przedsiębiorcom dostęp do dużo większego rynku funkcjonowania, co z jednej strony ułatwia im większą aktywność biznesową, z drugiej jednak strony, w sposób znaczący wskazało na braki odpowiednio wysokich kwalifikacji zarówno kadr zarządzających przedsiębiorstwami, ale także pracowników zajmujących niższe stanowiska. Poza konkurencją na rynku lokalnym pojawiają się czynniki zewnętrzne w postaci napływu nowych wzorców wydajności pracy i kultury organizacyjnej.

Europejski Fundusz Społeczny jest odpowiedzią na wypełnienie luk kompetencyjnych kadr polskich przedsiębiorstw, szczególnie poprzez możliwość zwiększenia budżetów działów HR, bowiem wielokrotnie to właśnie bariery budżetowe są główną przyczyną braku spójnych, skonsolidowanych ze strategią przedsiębiorstwa strategii HR.

Podczas działań mających na celu uzyskanie dofinansowania pamiętajmy, aby projekt nie tylko wpłynął w wymierny sposób na wzrost kompetencji kadry przedsiębiorstwa, ale również pośrednio na pozytywną zmianę w środowisku gospodarczym danej firmy. Warunkiem sukcesu jest przede wszystkim rzeczowo opracowany wniosek, harmonogram oraz budżet projektu. Często powodem odrzucenia wniosku na etapie oceny merytorycznej są nieścisłości w budżecie w porównaniu z harmonogramem projektu. Odpowiednie ujednolicenie zapisów budżetowych z harmonogramem projektu nie tylko ułatwi sprawdzającym odpowiednią ocenę, ale również projektodawcy późniejszą realizację projektu.

Dla przedsiębiorstw planujących zdobycie dofinansowania na przeszkolenie swoich pracowników jest Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących oraz Priorytet VIII - Regionalne Kadry gospodarki.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie dostępu do szkoleń pracowników wymagających wsparcia w obszarze wiedzy, kompleksową analizę potrzeb wraz ze spójnym i konsekwentnie realizowanym programem szkoleniowym ukierunkowanym na wynik.

Bezpośrednie wsparcie można otrzymać na całość zadań związanych z realizacją projektu, m.in. wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia i zajmujących się logistyką projektu, wynagrodzenia koordynatora szkoleń, koszty logistyczne uczestników szkoleń i trenerów (noclegi wyżywienie, dojazd), Blended learning (połączenie studiów zaocznych ze studiami przez internet, wydatki związane z amortyzacją sprzętu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama