REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniądze na szkolenia pracowników można znaleźć w programie Kapitał Ludzki

Anna Masłoń-Oracz

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać pieniądze na wsparcie szkoleń w swojej firmie, powinni szukać dotacji w programie Kapitał Ludzki.

Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) są przeznaczone na szkolenia, edukację ustawiczną, walkę z bezrobociem. Inwestycje EFS są ściśle powiązane z celami Europejskiej Strategii Zatrudnienia (ESZ). Finansowane są lokalne projekty przeciwdziałające bezrobociu, ubóstwu i marginalizacji społecznej. Rocznie w krajach unijnych EFS wspiera kilka tysięcy takich inicjatyw.

REKLAMA

Autopromocja

Akcesja Polski do UE umożliwiła przedsiębiorcom dostęp do dużo większego rynku funkcjonowania, co z jednej strony ułatwia im większą aktywność biznesową, z drugiej jednak strony, w sposób znaczący wskazało na braki odpowiednio wysokich kwalifikacji zarówno kadr zarządzających przedsiębiorstwami, ale także pracowników zajmujących niższe stanowiska. Poza konkurencją na rynku lokalnym pojawiają się czynniki zewnętrzne w postaci napływu nowych wzorców wydajności pracy i kultury organizacyjnej.

Wsparcie dla działu HR

Europejski Fundusz Społeczny jest odpowiedzią na wypełnienie luk kompetencyjnych kadr polskich przedsiębiorstw, szczególnie poprzez możliwość zwiększenia budżetów działów HR, bowiem wielokrotnie to właśnie bariery budżetowe są główną przyczyną braku spójnych, skonsolidowanych ze strategią przedsiębiorstwa strategii HR.

Podczas działań mających na celu uzyskanie dofinansowania pamiętajmy, aby projekt nie tylko wpłynął w wymierny sposób na wzrost kompetencji kadry przedsiębiorstwa, ale również pośrednio na pozytywną zmianę w środowisku gospodarczym danej firmy. Warunkiem sukcesu jest przede wszystkim rzeczowo opracowany wniosek, harmonogram oraz budżet projektu. Często powodem odrzucenia wniosku na etapie oceny merytorycznej są nieścisłości w budżecie w porównaniu z harmonogramem projektu. Odpowiednie ujednolicenie zapisów budżetowych z harmonogramem projektu nie tylko ułatwi sprawdzającym odpowiednią ocenę, ale również projektodawcy późniejszą realizację projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla przedsiębiorstw planujących zdobycie dofinansowania na przeszkolenie swoich pracowników jest Priorytet II - Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących oraz Priorytet VIII - Regionalne Kadry gospodarki.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie dostępu do szkoleń pracowników wymagających wsparcia w obszarze wiedzy, kompleksową analizę potrzeb wraz ze spójnym i konsekwentnie realizowanym programem szkoleniowym ukierunkowanym na wynik.

Pieniądze dla najlepszych

Bezpośrednie wsparcie można otrzymać na całość zadań związanych z realizacją projektu, m.in. wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia i zajmujących się logistyką projektu, wynagrodzenia koordynatora szkoleń, koszty logistyczne uczestników szkoleń i trenerów (noclegi wyżywienie, dojazd), Blended learning (połączenie studiów zaocznych ze studiami przez internet, wydatki związane z amortyzacją sprzętu.

Zarówno w priorytecie II, jak i VIII projekty wybierane będą w drodze konkursu. Zatem spełnienie większości kryteriów ogólnych i szczegółowych jest absolutnie kluczowe, aby sprostać konkurencji. Kryteria ogólne obejmują sprawdzenie dokumentacji aplikacyjnej pod kątem formalnym, merytorycznym oraz horyzontalnym. Już na pierwszym etapie konkursu oceny formalnej wniosek może odpaść z powodu uchybień formalnych. Spełnienie kryteriów szczegółowych, czyli pozytywne przejście oceny pod kątem kryteriów dostępu oraz strategicznych, zwiększy szanse danego projektu na uzyskanie dofinansowania. Maksymalnie po spełnieniu wszystkich kryteriów można uzyskać 120 punktów (wraz z premią punktową za spełnienie kryteriów strategicznych).

Wybór partnera

Istotny jest również wybór partnera biznesowego do danego projektu, aby pokazać dodatkowy wymiar planowanych zadań. Realizacja projektu to zorganizowanie i określenie w czasie wielu działań zmierzających do osiągnięcia zaplanowanego wyniku, który szczegółowo opisany został w naszym wniosku o dofinansowanie. Jeśli nie osiągniemy zaplanowanych we wniosku wskaźników, koszty, jakie ponieśliśmy, będą uznane za niekwalifikowane. Dlatego na każdym etapie warto przeprowadzać stały monitoring, by w odpowiednim czasie przeprowadzić działania korygujące.

Gdzie dotacje na szkolenia dla firm

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wysokość dotacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ANNA MASŁOŃ-ORACZ

dyrektor Działu Projektów UE DOOR Poland

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA