REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie kariery zawodowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Szykuła

REKLAMA

O planowaniu kariery wiele ostatnio słyszymy z ust pracodawców, firm doradztwa personalnego i ogłoszeniodawców. Zastanówmy się dlaczego warto się tym zająć i jak tego dokonać.

Planowanie kariery to proces długotrwały. Mało prawdopodobna jest sytuacja, w której dzisiaj mówisz sobie: „chcę zostać prezesem” i jutro prezesem się stajesz. Najpierw czeka cię dużo pracy - osiąganie niewielkich sukcesów, które krok po kroku zbliżają do konkretnego celu.

REKLAMA

Autopromocja

Dobry plan oparty jest na teraźniejszości; musisz wiedzieć, w jakim punkcie jesteś, co chcesz w życiu robić i czy masz ku temu możliwości. W wyborze pomoże ci świadomość twoich mocnych i słabych stron, zainteresowania, predyspozycje i kwalifikacje. Ważna jest również orientacja w obecnym rynku pracy - co jest popularne, dochodowe, a co przyszłościowe. Nie znaczy to jednocześnie, że masz robić coś, czego nie lubisz, tylko dlatego, że przynosi to korzyści finansowe. Owszem, należy wziąć to pod uwagę, gdyż trzeba mieć grunt, na którym zbudujesz własną przyszłość, ale praca to istotna część życia, kieruj się więc głównie swoimi preferencjami. Nie wybieraj czegoś, co cię nie interesuje, bo to przyniesie tylko stres i frustracje. Czasem warto zmniejszyć początkowe oczekiwania finansowe na rzecz satysfakcjonujących zadań. To początek planowania kariery - zdobywanie potrzebnych doświadczeń, które można wykorzystać na kolejnych stanowiskach czy etapach zbliżających cię do zamierzonego celu.

Co to jest kariera

Kariera określana jest w literaturze jako proces rozwoju osobistego poprzez osiąganie zamierzonych celów. Kariera odnosić się może do rodzaju zajmowanych pozycji w organizacji, ale także do samorozwoju, ambicji i potrzeb danego człowieka.

Niezbędne wykształcenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od czego należy zacząć planowanie kariery? Z pewnością od wykształcenia - niezbędne są studia, kursy, szkolenia. Jeśli jeszcze studiujesz, odwiedź biura karier, które znajdują się przy wyższych uczelniach. Przeglądaj portale związane z pracą, uczestnicz w targach pracy i aplikuj swoje cv na interesujące cię stanowiska.

Mimo podobnego startu, tzn. ukończonych szkół i zdobytych doświadczeń, jednym udaje się osiągnąć zawodowy sukces, a inni pozostają w cieniu. Wielu doszukuje się przyczyn w czynnikach zewnętrznych, usprawiedliwiając tym samym swoje niepowodzenia - brak zaangażowania szkolnych nauczycieli, trudny rynek pracy, wymagający pracodawca, znajomości i układy. Trzeba zmienić ten tok myślenia.

Zazwyczaj od razu po studiach wyższe stanowiska nie są osiągalne, ale praktyki i staże jak najbardziej. To jest pierwszy etap, po którym można stwierdzić, czy dana praca ci się podoba. Często bywa tak, że już w momencie pierwszego zatrudnienia zmieniasz plany zawodowe, bowiem następuje negatywna konfrontacja twoich wyobrażeń z rzeczywistością.

Kariera i karierowicze - negatywny aspekt „robienia kariery”

Czasem chęć osiągnięcia profitów i wysokiej pozycji społecznej bywa tak duża, że zatracamy samych siebie. Po osiągnięciu sukcesu zawodowego może się okazać, że nic poza nim nie mamy, a nasz świat jest pusty. Co może się stać, jeśli kariera zacznie być dla nas najważniejsza, jeśli bez opamiętania zaczniemy brać udział w wyścigu szczurów? Mogą to być:

• konflikty z rodziną,

• utrata dobrych relacji z przyjaciółmi i współpracownikami,

• groźne objawy przemęczenia i stresu - bóle, pogorszenie stanu zdrowia,

• brak radości życia.

Kariera sekretarki

Wiele osób uważa, że praca sekretarki to brak możliwości awansu, ciągła zależność od innych i nijaki zawód. Nic bardziej mylnego. Sekretarka, która ma świadomość swoich umiejętności, dba o własny rozwój i jest dobra w tym, co robi, może zostać dostrzeżona przez pracodawcę i awansować lub sama może rozejrzeć się za pracą na innym, w jej mniemaniu lepszym, stanowisku (kariera jest tym, czym sami ją nazwiemy). Istnieje wiele przypadków, w których sekretarki awansowały na stanowiska specjalistyczne lub kierownicze, a także osiągały dużą samodzielność w wykonywanym zawodzie i wysokie zarobki. Sekretarka to zawód wszechstronny. Praca na stanowisku asystenckim pozwala wydobyć z wnętrza to, co najlepsze:

• Jeśli jesteś dobra w zatrudnianiu, wystawianiu umów i wypisywaniu delegacji, to może warto pomyśleć o kursach z prawa pracy, płac i kadr.

• Jeśli sprawia ci przyjemność rozmowa z klientami, spróbuj swoich sił na stanowiskach związanych z ich obsługą (często połączoną z interesującymi wyjazdami).

• Jeśli twoją domeną jest znajomość języków obcych, może warto pomyśleć o pracy za granicą lub o tłumaczeniach spotkań biznesowych.

Ważny jest także wybór organizacji, w której chcesz pracować - mała firma, w której zajmujesz się odbieraniem telefonów i segregowaniem poczty, czy raczej większe przedsiębiorstwo, w którym działa się wielotorowo. Może w twoim przypadku pierwszym krokiem do rozwoju kariery będzie zmiana firmy?

Często w małych przedsiębiorstwach sekretarka to najważniejszy pracownik - bardzo dobrze zna strukturę i działania firmy, szef liczy się z jej zdaniem, a współpracownicy zdają sobie sprawę z jej pozycji. Bywa tak, że szef wyjeżdża na wczasy i chce komuś powierzyć wszelkie możliwości decyzyjne. Zdarza się też, że szef chce odejść na emeryturę i szuka najlepszego następcy. Czy jest lepszy kandydat niż ty? Twoja wiedza i znajomość funkcjonowania firmy przeważa. W taki sposób wiele sekretarek stało się osobami zarządzającymi. Swoją karierę możesz także zaplanować poprzez rozwój i wytrwałość. Podejmuj wyważone decyzje, polegając na swoim doświadczeniu i intuicji. Naucz się ryzykować. W przypadku porażki, czerp naukę z nowych doświadczeń (człowiek uczy się na własnych błędach). Odnajduj radość w tym, co obecnie robisz i nie bagatelizuj wykonywanych czynności myśląc tylko o najwyższym celu gdyż wpłynie to źle na twoje samopoczucie i relacje ze współpracownikami).

Musisz zawierzyć własnym siłom i możliwościom. Nikt za ciebie nie zrobi kariery. Oczywiście, można szukać pomocy wśród specjalistów (psychologowie, doradcy), jednak i tak największa odpowiedzialność za efekt spoczywa na tobie. Ważne jest wewnętrzne nastawienie oraz cele, jakie sobie postawisz.

Jaki efekt przyniesie zaplanowanie własnej ścieżki zawodowej? Z pewnością poczucie kontroli nad własnym losem, wiarę w swoje umiejętności, świadomość zalet i wad. Zaplanowanie poszczególnych kroków, a następnie ich osiągnięcie, to wzrost samooceny, spełnienia zawodowego i życiowego. To mocniejsza wiara w siebie i motywacja do kolejnych działań.

Sylwia Szykuła

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA