REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jaki język najlepszy do pracy?
Jaki język najlepszy do pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Jaki język jest najlepszy do pracy? 

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową. W znajomość jakich języków warto inwestować? Czy rynek pracy napędzany przez rozwój AI wciąż będzie potrzebował poliglotów? „Raport wynagrodzeń BSS 2024" Grafton Recruitment wyraźnie pokazuje, że umiejętność posługiwania się niszowymi językami obcymi nie tylko wpływa na poziom zarobków, ale także otwiera nowe perspektywy rozwoju. 

- Nie ma perspektyw na znalezienie dobrej pracy w międzynarodowej firmie bez znajomości języka angielskiego na poziomie przynajmniej B2, czyli średnio-zaawansowanym wyższym. Posługiwanie się każdym innym językiem, głównie europejskim, jest mile widziane, często wręcz wymagane. Wymienić należy przede wszystkim niemiecki, w następnej kolejności francuski, włoski, hiszpański oraz niderlandzki – wyjaśnia Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter w Grafton Recruitment. 

Angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański - najpopularniejsze języki

W przypadku BSS, czyli obsługującego rynki zagraniczne sektora usług wspólnych dla biznesu, który zatrudnia w Polsce już 435 tys. osób, najpopularniejszym językiem obcym – po obowiązującym angielskim - jest niemiecki, pojawiający się w niemal połowie (ponad 49%) ogłoszeń o pracę. Jak wynika z „Raportu Wynagrodzeń w BSS”, na miejscu drugim plasuje się francuski (13,7%). Rzadziej wymagany jest obecnie włoski (6,8%) i hiszpański (5%). Poszukiwani są również kandydaci z językiem czeskim (wymaganym w 4,5% ogłoszeń), słoweńskim (2,7%), słowackim (2,3%), litewskim (0,3%) oraz ze znajomością języków skandynawskich – duńskim (1,3%), szwedzkim (0,9%), norweskim (0,8%) i fińskim (0,7%). 

Ważne

Rosnące zapotrzebowanie na znajomość unikatowych języków obcych wynika z postępującej globalizacji. Kompetencje językowe Polaków przyciągają zagraniczne inwestycje, a to z kolei wpływa na tworzenie kolejnych miejsc pracy. Na znaczeniu zyskują także koreański, chiński, japoński, ale stanowisk wymagających znajomości języków azjatyckich nie ma jeszcze w Polsce za wiele.

Im mniej popularny język tym większe wynagrodzenie

Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby znające języki mało popularne. Atrakcyjniejsze płace otrzymują osoby władające rzadszymi językami, np. skandynawskimi. W przypadku języka niemieckiego czy francuskiego obserwujemy wzrost wynagrodzenia na poziomie 10-20% względem osób, które porozumiewają się tylko po angielsku. W przypadku włoskiego czy hiszpańskiego wynagrodzenie rośnie o 10-15%, z kolei wspomniane już języki skandynawskie, to nierzadko wzrost na poziomie nawet 25% – komentuje Michał Piernik, Division Manager w Grafton Recruitment. 

Znajomość niszowych języków to, jak wskazują eksperci, nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale również szansa na przyśpieszony rozwój zawodowy. Znajomość języka obcego, którym posługuje się niewiele osób, otwiera możliwość znalezienia pracy bez wcześniejszego doświadczenia. Wiele firm woli przeznaczyć środki na podwyższenie kwalifikacji czy wręcz przyuczyć do zawodu pracownika, który posługuje się już danym językiem, niż wysłać go na kurs językowy – dodaje Karolina Gaszyna, Division Manager w Grafton Recruitment.

Jakie języki znają Polacy?

Według danych Pracuj.pl, 7 na 10 Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego w stopniu, który umożliwia podstawową komunikację w miejscu pracy. Zdecydowanym liderem jest język angielski, który zna aż 88% pracujących Polaków, w tym 60% na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym. 21% pracujących Polaków posługuje się rosyjskim (przeważającym w grupie wiekowej 45-65 lat), a tylko 15% niemieckim. Najmniejszy odsetek badanych deklaruje znajomość włoskiego, chińskiego, holenderskiego i arabskiego. Jednocześnie, 57% pracowników wskazuje na brak ofert finansujących naukę języka angielskiego w miejscu pracy.

Języki obce a rozwój AI

Czy w obliczu przyspieszonego rozwoju sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów inwestycja w naukę języków obcych ma szansę się… zwrócić? Nikogo nie dziwi już dziś możliwość przetłumaczenia przez AI maila, artykułu czy innego dokumentu w formie pisanej, a wkrótce technologia ma szansę pokonać kolejne bariery.

 Można przypuszczać, że dzięki dalszemu rozwojowi różnorodnych narzędzi, w tym botów konwersacyjnych, tłumaczenie słowa mówionego w czasie rzeczywistym przestanie być wyzwaniem - zniknie duża bariera komunikacyjna. Jednocześnie zmniejszy się zapotrzebowanie na kompetencje językowe w pewnych obszarach, np. obsłudze klienta.  Rozwój sztucznej inteligencji zastępującej pracę człowieka z jednej strony oraz chęć optymalizacji kosztów zatrudnienia z drugiej pozwalają przypuszczać, że indywidualna obsługa klienta przez osobę znającą dany język obcy, szczególnie rzadki, stanie się w przyszłości usługą premium. Jestem jednak daleki od tego, by zniechęcać do nauki języków obcych. To kompetencja, która zawsze będzie wartościowa – tłumaczy Michał Piernik.

Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy warto inwestować w niszowe języki obce - śledzić trendy, chociażby te występujące w ogłoszeniach o pracę, sprawdzać, z jakimi dodatkowymi językami pojawiają się najczęściej. Może to oznaczać zwiększony popyt, wynikający z braku kandydatów – mówi Lidia Głuchowska, Division Manager w Grafton Recruitment.

Ważne

Znajomość popularnych języków obcych zapewnia większy wybór wśród ofert pracy, z kolei opanowanie rzadszych języków, takich jak duński, portugalski, rumuński czy niderlandzki może sprawić, iż wynagrodzenie będzie co prawna wyższe, ale znalezienie zatrudnienia będzie trudniejsze, gdyż liczba ofert jest ograniczona. Opanowanie języka obcego nie może być przy tym powierzchowne. 

Warto skupić się na rozwijaniu angielskiego oraz innego języka tak, aby osiągnąć poziom ich praktycznej znajomości. W CV kandydatów często widzimy znajomość niemieckiego, francuskiego i włoskiego, ale na poziomie A1 lub A2. Trudno zmonetyzować takie kompetencje, dlatego zamiast rozdrabniać się na kilka języków i w rezultacie żadnego nie rozwinąć wystarczająco, lepiej skupić się na doskonałej znajomości angielskiego oraz dodatkowo, jednego bardziej niszowego języka. Patrząc na liczbę ofert pracy, warto zacząć od niemieckiego i francuskiego. W ten sposób mamy realną szansę na podniesienie swojej konkurencyjności na rynku pracy i zdobycie dostępu do ofert pozostających poza zasięgiem innych – puentuje Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter w Grafton Recruitment.  

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu?

Zaległy urlop Ci pracownicy muszą wykorzystać do 30 września 2024 r. Czy pracodawca naprawdę może zmusić do urlopu? Czy pracodawca może przesunąć urlop pracownikowi? Co w przypadku, gdy pracownik jest w okresie wypowiedzenia?

Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności

Zauważył to WSA w Gliwicach. Dlaczego MOPS nie sprawdził, że nie ma orzeczenia o niepełnosprawności? Przez dwa lata wypłacał zasiłek. MOPS nie miał podkładki w postaci orzeczenia. Jak kwota urosła do prawie 6000 zł, to MOPS się zorientował w swoim błędzie i zażądał zwrotu tych pieniędzy. I sąd sugeruje, że to trochę nie tak - popełniliście błąd, a skutki przerzucacie na osoby niepełnosprawne. Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). Przy czym było to brakujące orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

Komunikat ZUS: Odmowa wykonania wyroku TK w sprawie emerytów czerwcowych [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób, gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania. Ale też ZUS poinformował, że każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS. To jest największy problem - nie pismo do ZUS (nie ma znaczenia jak zostanie napisane - ZUS i tak nie przeliczy emerytury). Co zrobi sąd z odwołaniem?

REKLAMA

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

REKLAMA