REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jaki język najlepszy do pracy?
Jaki język najlepszy do pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Jaki język jest najlepszy do pracy? 

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową. W znajomość jakich języków warto inwestować? Czy rynek pracy napędzany przez rozwój AI wciąż będzie potrzebował poliglotów? „Raport wynagrodzeń BSS 2024" Grafton Recruitment wyraźnie pokazuje, że umiejętność posługiwania się niszowymi językami obcymi nie tylko wpływa na poziom zarobków, ale także otwiera nowe perspektywy rozwoju. 

- Nie ma perspektyw na znalezienie dobrej pracy w międzynarodowej firmie bez znajomości języka angielskiego na poziomie przynajmniej B2, czyli średnio-zaawansowanym wyższym. Posługiwanie się każdym innym językiem, głównie europejskim, jest mile widziane, często wręcz wymagane. Wymienić należy przede wszystkim niemiecki, w następnej kolejności francuski, włoski, hiszpański oraz niderlandzki – wyjaśnia Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter w Grafton Recruitment. 

Angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański - najpopularniejsze języki

W przypadku BSS, czyli obsługującego rynki zagraniczne sektora usług wspólnych dla biznesu, który zatrudnia w Polsce już 435 tys. osób, najpopularniejszym językiem obcym – po obowiązującym angielskim - jest niemiecki, pojawiający się w niemal połowie (ponad 49%) ogłoszeń o pracę. Jak wynika z „Raportu Wynagrodzeń w BSS”, na miejscu drugim plasuje się francuski (13,7%). Rzadziej wymagany jest obecnie włoski (6,8%) i hiszpański (5%). Poszukiwani są również kandydaci z językiem czeskim (wymaganym w 4,5% ogłoszeń), słoweńskim (2,7%), słowackim (2,3%), litewskim (0,3%) oraz ze znajomością języków skandynawskich – duńskim (1,3%), szwedzkim (0,9%), norweskim (0,8%) i fińskim (0,7%). 

Ważne

Rosnące zapotrzebowanie na znajomość unikatowych języków obcych wynika z postępującej globalizacji. Kompetencje językowe Polaków przyciągają zagraniczne inwestycje, a to z kolei wpływa na tworzenie kolejnych miejsc pracy. Na znaczeniu zyskują także koreański, chiński, japoński, ale stanowisk wymagających znajomości języków azjatyckich nie ma jeszcze w Polsce za wiele.

Im mniej popularny język tym większe wynagrodzenie

Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby znające języki mało popularne. Atrakcyjniejsze płace otrzymują osoby władające rzadszymi językami, np. skandynawskimi. W przypadku języka niemieckiego czy francuskiego obserwujemy wzrost wynagrodzenia na poziomie 10-20% względem osób, które porozumiewają się tylko po angielsku. W przypadku włoskiego czy hiszpańskiego wynagrodzenie rośnie o 10-15%, z kolei wspomniane już języki skandynawskie, to nierzadko wzrost na poziomie nawet 25% – komentuje Michał Piernik, Division Manager w Grafton Recruitment. 

Znajomość niszowych języków to, jak wskazują eksperci, nie tylko wyższe wynagrodzenie, ale również szansa na przyśpieszony rozwój zawodowy. Znajomość języka obcego, którym posługuje się niewiele osób, otwiera możliwość znalezienia pracy bez wcześniejszego doświadczenia. Wiele firm woli przeznaczyć środki na podwyższenie kwalifikacji czy wręcz przyuczyć do zawodu pracownika, który posługuje się już danym językiem, niż wysłać go na kurs językowy – dodaje Karolina Gaszyna, Division Manager w Grafton Recruitment.

Jakie języki znają Polacy?

Według danych Pracuj.pl, 7 na 10 Polaków deklaruje znajomość przynajmniej jednego języka obcego w stopniu, który umożliwia podstawową komunikację w miejscu pracy. Zdecydowanym liderem jest język angielski, który zna aż 88% pracujących Polaków, w tym 60% na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym. 21% pracujących Polaków posługuje się rosyjskim (przeważającym w grupie wiekowej 45-65 lat), a tylko 15% niemieckim. Najmniejszy odsetek badanych deklaruje znajomość włoskiego, chińskiego, holenderskiego i arabskiego. Jednocześnie, 57% pracowników wskazuje na brak ofert finansujących naukę języka angielskiego w miejscu pracy.

Języki obce a rozwój AI

Czy w obliczu przyspieszonego rozwoju sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów inwestycja w naukę języków obcych ma szansę się… zwrócić? Nikogo nie dziwi już dziś możliwość przetłumaczenia przez AI maila, artykułu czy innego dokumentu w formie pisanej, a wkrótce technologia ma szansę pokonać kolejne bariery.

 Można przypuszczać, że dzięki dalszemu rozwojowi różnorodnych narzędzi, w tym botów konwersacyjnych, tłumaczenie słowa mówionego w czasie rzeczywistym przestanie być wyzwaniem - zniknie duża bariera komunikacyjna. Jednocześnie zmniejszy się zapotrzebowanie na kompetencje językowe w pewnych obszarach, np. obsłudze klienta.  Rozwój sztucznej inteligencji zastępującej pracę człowieka z jednej strony oraz chęć optymalizacji kosztów zatrudnienia z drugiej pozwalają przypuszczać, że indywidualna obsługa klienta przez osobę znającą dany język obcy, szczególnie rzadki, stanie się w przyszłości usługą premium. Jestem jednak daleki od tego, by zniechęcać do nauki języków obcych. To kompetencja, która zawsze będzie wartościowa – tłumaczy Michał Piernik.

Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy warto inwestować w niszowe języki obce - śledzić trendy, chociażby te występujące w ogłoszeniach o pracę, sprawdzać, z jakimi dodatkowymi językami pojawiają się najczęściej. Może to oznaczać zwiększony popyt, wynikający z braku kandydatów – mówi Lidia Głuchowska, Division Manager w Grafton Recruitment.

Ważne

Znajomość popularnych języków obcych zapewnia większy wybór wśród ofert pracy, z kolei opanowanie rzadszych języków, takich jak duński, portugalski, rumuński czy niderlandzki może sprawić, iż wynagrodzenie będzie co prawna wyższe, ale znalezienie zatrudnienia będzie trudniejsze, gdyż liczba ofert jest ograniczona. Opanowanie języka obcego nie może być przy tym powierzchowne. 

Warto skupić się na rozwijaniu angielskiego oraz innego języka tak, aby osiągnąć poziom ich praktycznej znajomości. W CV kandydatów często widzimy znajomość niemieckiego, francuskiego i włoskiego, ale na poziomie A1 lub A2. Trudno zmonetyzować takie kompetencje, dlatego zamiast rozdrabniać się na kilka języków i w rezultacie żadnego nie rozwinąć wystarczająco, lepiej skupić się na doskonałej znajomości angielskiego oraz dodatkowo, jednego bardziej niszowego języka. Patrząc na liczbę ofert pracy, warto zacząć od niemieckiego i francuskiego. W ten sposób mamy realną szansę na podniesienie swojej konkurencyjności na rynku pracy i zdobycie dostępu do ofert pozostających poza zasięgiem innych – puentuje Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter w Grafton Recruitment.  

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7000 zł. Będzie coroczna waloryzacja!

Rząd pracuje nad przepisami mającymi zmienić wysokość zasiłku pogrzebowego. Projekt ustawy zakłada wzrost do 7000 zł. Zasiłek będzie też corocznie waloryzowany.

Za pracę w święto przysługuje wynagrodzenie. Oprócz tego dzień wolny lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia

Przepisy jasno określają, kiedy możliwa jest praca w święto. Pracownikowi przysługuje wtedy, oprócz wynagrodzenia, czas wolny od pracy lub dodatek – albo dodatki - do wynagrodzenia. Jakie są zasady rekompensaty pracownikowi pracy w święto?

Podwyżki 10%: Tylko świadczenie pielęgnacyjne (3287 zł) i pensja minimalna (4666 zł). Pozostali 5% albo brak podwyżki [Zmiany 2025 r.]

W trakcie kolejnych miesięcy 2024 r. okazało się, że sytuacja budżetu nie jest tak dobra jak wydawało się jeszcze na początku roku. Budżet dobiły koszty powodzi. W efekcie rząd wstrzymał większość podwyżek, które były zależne od decyzji premiera (np. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenia rodzinne) i zaproponował 5% podwyżki sferze budżetowej. W tej sytuacji najwięcej w 2025 r. zyskają osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne i pensję minimalną - pieniądze dla nich zostaną zwaloryzowane o 10% (bo wynika to z przepisów prawa). 

Komunikat ZUS: Ograniczenie w dostępie do strony eskladka.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniu w dostępie do strony eskladka.pl.

REKLAMA

Czy uwzględniać dodatek motywacyjny w podstawie zasiłku chorobowego i trzynastki

Czy dodatek motywacyjny dla pracowników pomocy społecznej powinien być uwzględniany w podstawie zasiłku chorobowego? Czy ten dodatek należy uwzględniać w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”?

Rodzice będą składali oświadczenia o niekaralności. Odpowiedzialność karna za brak oświadczenia

Będzie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, żeby rodzice biorący udział w wycieczkach szkolnych składali oświadczenia o niekaralności. Oświadczenie zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Co miesiąc 1000 zł z wyrównaniem od października. MRPiPS przygotowało nowelizację przepisów

Do 1000 zł wzrośnie wysokość świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń, do których prawo przysługuje od 1 października 2024 r. Projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

6211 zł - 4666 zł brutto daje 1545 zł. Pensja nauczyciele (+5%) a pensja minimalna (+10%). Większa różnica za kilka lat

W 2025 r. nauczyciel dyplomowany zarobi z pensji podstawowej około 6211 zł brutto (podwyżka 5%) - nie uwzględniamy dodatków. Pensja minimalna to 4666 zł (podwyżka 10%). Różnica wynosi wynosi 1545 zł brutto. Nauczyciele podnoszą, że nigdy nie będą mieli odpowiednio zwiększonych wynagrodzeń. Nie można usunąć nędzy ostatnich 10 lat, jeżeli pensja minimalna - rok w rok - będzie rosła szybciej niż pensja nauczycielska.  Na poziomie netto jest to 4 564,12 zł (nauczyciel bez PPK) wobec 3510,92 zł (pensja minimalna bez PPK) - różnica około 1053,2 zł. Nauczyciele starają się zwiększyć tą różnicę.

REKLAMA

Dodatek dopełniający. Wniosek złożą także kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych

Wniosek o dodatek dopełniający dla osoby uprawnionej do renty socjalnej, całkowicie niezdolnej do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będzie składany nie tylko przez osobę ubiegającą się o to świadczenie lub jej przedstawiciela ustawowego. Wnioski będą mogli także składać kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych.

Wakacje składkowe. ZUS nie rozpatrzy wniosków o zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2025 r.

W 2024 r. przedsiębiorcy mogą już skorzystać z tzw. wakacji składkowych. Uzyskanie zwolnienia z obowiązku opłacenia składek za grudzień wymaga złożenia wniosku do ZUS w listopadzie. Wniosek można złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

REKLAMA