reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Efektywne uczenie - jakie atuty mają szkolenia otwarte i jakie z tego wynikają korzyści?

Efektywne uczenie - jakie atuty mają szkolenia otwarte i jakie z tego wynikają korzyści?

Do udziału w szkoleniach otwartych zgłaszają się uczestnicy zainteresowani konkretnym tematem, który sami wybierają. Poprzez wybór obszaru zainteresowania stają się uczestnikami bardziej świadomymi swoich celów możliwych do osiągnięcia w trakcie szkolenia. Są to często ludzie przygotowani do aktywnego uczestnictwa w programie, który uznali za interesujący dla siebie. Towarzyszy im wysoka motywacja do rozwijania konkretnych umiejętności i poszerzania wiedzy z danego zakresu. Sami decydują się na dane szkolenie, często prywatnie, chcąc uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania. To jest właśnie największa przewaga szkoleń otwartych nad zamkniętymi.

Zmotywowani uczestnicy mają sprecyzowane oczekiwania co do szkolenia, chcą wyczerpujących odpowiedzi na swoje pytania. Swoim zaangażowaniem i chęcią poszerzenia wiedzy wywierają pozytywny wpływ na resztę grupy – są duchem i ciałem obecni na szkoleniu, chętnie uczestniczą w ćwiczeniach. To daje im więcej możliwości do zdobycia upragnionej wiedzy czy też przećwiczenia, sprawdzenia i doskonalenia różnych umiejętności. Przekłada się to najczęściej na zadowolenie ze spędzonego na szkoleniu czasu oraz przyszłe pozytywne efekty wykonywanej pracy zawodowej.

Otwarta atmosfera

Na szkoleniach otwartych łatwiej o autentyczne otwarcie się na poznanie uczestników między sobą. Uczestnicy szkolenia są z różnych firm, nie znają się i nie mają jeszcze wyrobionych opinii na swój temat, nie boją się interpretacji swoich wypowiedzi tak jak na szkoleniu zamkniętym, kiedy to uczestnicy są z tej samej firmy i obowiązują przyjęte sposoby i style wypowiadania się. Na szkoleniu otwartym uczestnik reprezentuje w większym stopniu siebie niż firmę, rozwija się dla siebie, wypowiada się bardziej autentycznie niż na szkoleniu zamkniętym. Jest bardziej otwarty na opinie innych o sobie. Ponieważ ważną zasadą na szkoleniu otwartym jest wzajemna, konstruktywna krytyka, uważne słuchanie drugiej osoby, dochodzi do szczerych wypowiedzi, przekazywania swoich punktów widzenia innym uczestnikom szkolenia. Jest wiele korzyści z takiego autentycznego poznawania się. Często na szkoleniu panuje szacunek i tolerancja wobec odmiennych stylów bycia, życzliwość. Po zajęciach uczestnicy chcą nadal mieć możliwość kontaktu ze sobą, rozmowy i dalszego poznawania się.

Różnorodność uczestników

Kolejnym pozytywnym zjawiskiem występującym w szkoleniach otwartych jest różnorodność ich uczestników. Bardzo często uczestnikami szkoleń otwartych są ludzie wywodzący się z różnych branż zawodowych, na różnych szczeblach zarządzania, kierujący zespołami. Mogą to być również eksperci i specjaliści z wielu branż. Szkolenie otwarte daje możliwość spotkania się ludzi z tak wielu wymienionych obszarów ich działalności, co umożliwia unikatową wymianę wiedzy, która w innych warunkach byłaby niemożliwa. Każdy z uczestników szkolenia ma możliwość przedstawienia swoich specyficznych doświadczeń zawodowych zawierających się w obszarze przeprowadzanego szkolenia, a także wzbogacenia i weryfikacji swoich sposobów i schematów działania z punktu widzenia innych uczestników. Daje to każdemu z nich możliwość wprowadzenia zmian w dotychczasowych zasadach i przyjętych metodach rozwiązywania problemów. Dzięki takiej wymianie doświadczeń istnieje możliwość odkrycia nowych obszarów wiedzy do zdobycia, które mogą być inspiracją do tworzenia nowych tematów szkoleniowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

trener Ernst & Young Academy of Business

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama