Kategorie

Efektywne uczenie - jakie atuty mają szkolenia otwarte i jakie z tego wynikają korzyści?

Małgorzata Pietrusiak
Do udziału w szkoleniach otwartych zgłaszają się uczestnicy zainteresowani konkretnym tematem, który sami wybierają. Poprzez wybór obszaru zainteresowania stają się uczestnikami bardziej świadomymi swoich celów możliwych do osiągnięcia w trakcie szkolenia. Są to często ludzie przygotowani do aktywnego uczestnictwa w programie, który uznali za interesujący dla siebie. Towarzyszy im wysoka motywacja do rozwijania konkretnych umiejętności i poszerzania wiedzy z danego zakresu. Sami decydują się na dane szkolenie, często prywatnie, chcąc uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania. To jest właśnie największa przewaga szkoleń otwartych nad zamkniętymi.

Zmotywowani uczestnicy mają sprecyzowane oczekiwania co do szkolenia, chcą wyczerpujących odpowiedzi na swoje pytania. Swoim zaangażowaniem i chęcią poszerzenia wiedzy wywierają pozytywny wpływ na resztę grupy – są duchem i ciałem obecni na szkoleniu, chętnie uczestniczą w ćwiczeniach. To daje im więcej możliwości do zdobycia upragnionej wiedzy czy też przećwiczenia, sprawdzenia i doskonalenia różnych umiejętności. Przekłada się to najczęściej na zadowolenie ze spędzonego na szkoleniu czasu oraz przyszłe pozytywne efekty wykonywanej pracy zawodowej.

Otwarta atmosfera

Na szkoleniach otwartych łatwiej o autentyczne otwarcie się na poznanie uczestników między sobą. Uczestnicy szkolenia są z różnych firm, nie znają się i nie mają jeszcze wyrobionych opinii na swój temat, nie boją się interpretacji swoich wypowiedzi tak jak na szkoleniu zamkniętym, kiedy to uczestnicy są z tej samej firmy i obowiązują przyjęte sposoby i style wypowiadania się. Na szkoleniu otwartym uczestnik reprezentuje w większym stopniu siebie niż firmę, rozwija się dla siebie, wypowiada się bardziej autentycznie niż na szkoleniu zamkniętym. Jest bardziej otwarty na opinie innych o sobie. Ponieważ ważną zasadą na szkoleniu otwartym jest wzajemna, konstruktywna krytyka, uważne słuchanie drugiej osoby, dochodzi do szczerych wypowiedzi, przekazywania swoich punktów widzenia innym uczestnikom szkolenia. Jest wiele korzyści z takiego autentycznego poznawania się. Często na szkoleniu panuje szacunek i tolerancja wobec odmiennych stylów bycia, życzliwość. Po zajęciach uczestnicy chcą nadal mieć możliwość kontaktu ze sobą, rozmowy i dalszego poznawania się.

Różnorodność uczestników

Kolejnym pozytywnym zjawiskiem występującym w szkoleniach otwartych jest różnorodność ich uczestników. Bardzo często uczestnikami szkoleń otwartych są ludzie wywodzący się z różnych branż zawodowych, na różnych szczeblach zarządzania, kierujący zespołami. Mogą to być również eksperci i specjaliści z wielu branż. Szkolenie otwarte daje możliwość spotkania się ludzi z tak wielu wymienionych obszarów ich działalności, co umożliwia unikatową wymianę wiedzy, która w innych warunkach byłaby niemożliwa. Każdy z uczestników szkolenia ma możliwość przedstawienia swoich specyficznych doświadczeń zawodowych zawierających się w obszarze przeprowadzanego szkolenia, a także wzbogacenia i weryfikacji swoich sposobów i schematów działania z punktu widzenia innych uczestników. Daje to każdemu z nich możliwość wprowadzenia zmian w dotychczasowych zasadach i przyjętych metodach rozwiązywania problemów. Dzięki takiej wymianie doświadczeń istnieje możliwość odkrycia nowych obszarów wiedzy do zdobycia, które mogą być inspiracją do tworzenia nowych tematów szkoleniowych.


Praktyczna wiedza

Cechą charakterystyczną szkoleń otwartych jest jak najlepsze ukierunkowanie ich na pogłębienie wiedzy szkolonych i wykorzystanie jej w praktyce zawodowej. Większość uczestników przychodzi na szkolenia z określonymi problemami i domaga się uzyskania konkretnych rozwiązań. Stawia to z jednej strony duże wymagania w stosunku do osób prowadzących (trenerów), jak również daje możliwość zajęcia się konkretnymi sytuacjami. Te szkolenia, które są elastyczne i dopuszczają tematy uczestników jako ważny materiał do omówienia czy do rozwiązania, mają bardzo ważną korzyść – są praktyczne! Uczestnicy zyskują praktyczną wiedzę (podpowiedź, informację zwrotną, inspirację) nie tylko od trenera. Dzięki temu teoria przyswajana w trakcie szkolenia oraz wypracowane rozwiązania stają się bardziej wiarygodne.

Odmienne doświadczenia

Kto zatem może mieć największe korzyści ze szkoleń otwartych? Do czego przede wszystkim mogą one służyć?

Reklama

Szkolenia otwarte sprzyjają weryfikacji swojego funkcjonowania w grupie oraz ćwiczeniu i doskonaleniu swoich umiejętności pracy w zespole i bycia liderem. Dzięki przebywaniu w nowym zespole uczestnicy mają możliwość sprawdzenia, jakie działania własne wzmacniają współpracę, co powoduje, że konkretne osoby zostają typowane na lidera, a co nie sprzyja efektywności grupy. Nabierają oni doświadczenia pracy w grupie bez lęku, że zostanie to ocenione przez kogoś z firmy. Mają możliwość dostać rzetelne informacje zwrotne, które mogą wnieść więcej niż w przypadku szkoleń zamkniętych.

Formowanie się zespołu podczas szkoleń otwartych jest łatwiejsze, bo powstaje on od pierwszej godziny szkolenia, a efekty są widoczne po dwóch, trzech dniach interaktywnych zajęć. Z reguły grupa staje się bardzo zżyta, przepływ informacji i współpracy między członkami zespołu jest efektywny. Uczestnicy mają przydzielone określone role w zespole, które pokazują ich potencjał i najczęstszy sposób wchodzenia w kontakt z grupą.


Reklama

Udział w szkoleniach otwartych jest szczególnie efektywny dla osób początkujących z danego zakresu wiedzy. Na przykład na szkoleniu z zarządzania ludźmi początkujący z omawianego obszaru kompetencji dzięki obecności fachowców z tej dziedziny mogą obserwować skutki określonego stylu zarządzania, dostają cenne praktyczne przykłady rozwiązań trudnych sytuacji z ludźmi od kilku osób naraz. Dzięki tej różnorodności praktycznej wiedzy dostępnej przez doświadczenie innych uczestników mogą szybko uczyć się od nich zarządzania i wybierać najbardziej dla nich efektywny styl działania.

Szkolenie otwarte jest bardzo wartościowe także dla osób już kompetentnych w danej dziedzinie, którzy szukają inspiracji i wzmocnienia swojej motywacji do pracy. Mają oni szansę zobaczyć swój rozwój, swoje doświadczenia zarówno poprzez pryzmat tych uczestników o ugruntowanych kompetencjach, ale także obserwując tych, którzy dopiero zaczynają. Różnorodność doświadczeń, autentyczna wymiana poglądów daje więcej możliwości odnalezienia wartości swojej pracy, zyskania dowartościowania od innych. Na większości szkoleń otwartych panuje bowiem reguła udzielania sobie pozytywnych informacji zwrotnych i docenienia swoich doświadczeń nawzajem.

Efektywność szkolenia

Najlepszą, moim zdaniem, metodą prowadzenia szkoleń otwartych jest forma interaktywna. Powoduje ona uczenie się, doskonalenie danych umiejętności poprzez przeróżne formy ćwiczeń (scenki, ćwiczenia z obserwatorem, ćwiczenia zespołowe, ćwiczenia indywidualne, na forum, case study). Taka forma nabywania wiedzy w nauczaniu dorosłych jest trwała i praktyczna. Oprócz tego wymusza małą liczebność grupy (maksymalnie kilkanaście osób), ponieważ wtedy istnieje możliwość przećwiczenia wybranego materiału merytorycznego i indywidualnego podejścia do uczestnika szkolenia.

Ważne jest także na szkoleniu otwartym elastyczność trenera i dopasowanie do potrzeb i zgłoszonych przypadków przez uczestników szkolenia. Jeżeli trener potrafi doprowadzić do wymiany wiedzy między uczestnikami, skonstruować ćwiczenie na postawie sytuacji podanej przez uczestnika szkolenia – to szkolenia będzie miało bardzo praktyczny wymiar i może przekształcić się w doradztwo ekspertów i wymianę doświadczeń.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?