REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rekrutować pracowników produkcyjnych?

Rozmowa kwalifikacyjna jest ważna. Jak rekrutować pracowników produkcyjnych?
Rozmowa kwalifikacyjna jest ważna. Jak rekrutować pracowników produkcyjnych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak należy rekrutować pracowników produkcyjnych? Czy szybka rekrutacja jest efektywna? Jak zatrudnić pracownika, który zostanie w firmie?

Rekrutacja pracowników produkcyjnych

Zapotrzebowanie na pracowników produkcji ciągle wzrasta – jak podaje Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2021 aż 11% wszystkich zamieszczonych w serwisie ofert stanowiły stanowiska związane z pracą fizyczną. Niestety dostępność kandydatów i kandydatek jest niewystarczająca, przez co pozyskanie odpowiednich osób staje się trudniejsze. Aby sprostać zadaniu obsadzenia wolnych wakatów, niezbędny jest dobrze przygotowany proces rekrutacji. O tym, jak go zaplanować i jakie wyzwania stoją przed rekruterami z branży produkcyjnej opowiada Martyna Budas – Specjalista ds. HR w Cedo.

REKLAMA

Autopromocja

Utrzymanie określonego poziomu zatrudnienia w dużych firmach z sektora produkcyjnego często stanowi wyzwanie. Powodów jest kilka – otwartość na zmianę pracowników ze wszystkich grup wiekowych, konkurencyjność ofert i wysokie oczekiwania przyszłych kandydatów. Co zrobić, aby pozyskać pracowników, którzy będą chcieli pozostać w firmie na dłużej?

Szybka rekrutacja jest nieefektywna

Przy dużych potrzebach rekrutacyjnych i ograniczonych możliwościach czasowych rodzi się pokusa prowadzenia rekrutacji na masową skalę w skróconej wersji. Celem jest dotarcie do jak największej liczby potencjalnych kandydatów, szybkie zapoznanie ich z ofertą i otrzymanie pozytywnej decyzji o zatrudnieniu. Niestety to doraźne rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie się nie sprawdzi. Dlaczego?

Szybko nie zawsze oznacza efektywnie. Warto pamiętać, że nastawienie na wynik, a nie jakość może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych – wyobrażenia nowo zatrudnionych osób o miejscu mogą nie pokrywać się z rzeczywistością, co skutkuje rezygnacją z pracy w pierwszych dniach. Każda rekrutacja pracowników, szczególnie z obszaru produkcyjnego, wymaga czasu oraz zaangażowania ze strony rekrutera. Poukładanie procesu i podzielenie go na kilka etapów może zaprocentować podwójnie. Z jednej strony dobrze poprowadzona rekrutacja przedstawia możliwie pełny obraz organizacji i odpowiada na potrzeby potencjalnego pracownika, dzięki czemu może świadomie podjąć decyzję o zatrudnieniu, z drugiej – pozwala pracodawcy wyłonić osoby o właściwych umiejętnościach i motywacji. Oczywiście nie jest to gwarancja nawiązania długofalowej współpracy, bo na to wpływa wiele czynników, ale z pewnością jest to dobry początek – mówi Martyna Budas z firmy Cedo.

Ważne jest spotkanie rekrutacyjne

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze, lokalizacja zakładu i system czasu pracy to warunki, które są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego pracownika firmy z sektora produkcyjnego. Jednak to, czy dana rekrutacja zakończy się chęcią współpracy ze strony kandydata czy kandydatki wcale nie jest takie oczywiste, szczególnie jeśli w sąsiedztwie ma do wyboru innych, potencjalnych pracodawców. Dlatego tak ważnym etapem procesu rekrutacyjnego jest spotkanie. To właśnie wtedy firma może zaprezentować swoje mocne strony i zostać zapamiętana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nikt nie chce kupować kota w worku, szczególnie jeśli mowa o wyborze nowego miejsca pracy. Zatrudnienie w obszarze produkcji ma inny charakter niż praca biurowa i często – nie mając wcześniejszego doświadczenia – trudno ją sobie wyobrazić. Przyjazd na miejsce, przejście przez biuro ochrony, wreszcie rozmowa kwalifikacyjna to doświadczenia, które budują opinie na temat zakładu. Aby proces był konsekwentny, ale i owocny jest podzielony na 2 etapy. Pierwszym jest spotkanie w małej grupie, gdzie podczas rozmowy wyposażamy kandydata, kandydatkę w pakiet najważniejszych informacji na temat firmy i przedstawiamy transparentnie ofertę wraz z wynagrodzeniem i premiami. Bardzo ważne jest, aby dostrzec daną osobę i dostosować narrację spotkania do jej potrzeb – inaczej wygląda rozmowa z osobami, które pracowały w obszarze produkcji, a inaczej z obcokrajowcami, którzy niedawno przyjechali do Polski. Każdą z tych grup trzeba się zaopiekować i rzetelnie wprowadzić w środowisko pracy – mówi specjalista ds. HR w Cedo i dodaje: tutaj zaczyna się drugi etap – wizyta na hali produkcyjnej. Kandydaci i kandydatki ubrani w strój roboczy przy wsparciu zespołu trenerów poznają zasady BHP obowiązujące na hali, mogą zobaczyć, jak wygląda park maszynowy i na czym polega sama praca. Dajemy im także możliwość sprawdzenia, jak odnajdują się w danej czynności i na jakim etapie są ich umiejętności manualne. Osoba ubiegająca się o stanowisko operatora lub operatorki maszyn ma także za zadanie rozwiązać teksty tematyczne, które są wstępem do 3-miesięcznego szkolenia. Po wizycie rozmawiamy o doświadczeniach kandydatów i kandydatek, a jeśli są pozytywne, to razem z trenerami oceniamy potencjał poszczególnych osób. Cały proces jest nastawiony na to, aby osoba zainteresowana pracą u nas jak najszerzej poznała zakład i mogła w sposób świadomy, zgodny ze swoją wiedzą, podjąć ostateczną decyzję.

Podpisanie umowy i pozostanie w firmie

Podpisanie dokumentów potwierdzających nawiązanie współpracy kończy pomyślnie proces rekrutacji, jednak to tylko połowa sukcesu. Prawdziwa nagroda przychodzi wtedy, kiedy dzięki zaoferowanym warunkom pracy, pracownik chce pozostać z nami jak najdłużej. – Rolą działu HR jest rzetelne przedstawienie naszej oferty na każdym etapie procesu rekrutacji – od momentu umieszczenia ogłoszenia o pracę, po finalne spotkanie z osobami na hali produkcyjnej. Natomiast za to, czy dany pracownik z nami pozostanie, odpowiada cała organizacja. – podsumowuje Martyna Budas.

Źródło: Cedo Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA