| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Stereotypy a rzeczywistość, czyli o zaletach i wadach matek jako pracowników

Pracodawcy, przyjmując kandydatów do pracy, podczas selekcji powinni przede wszystkim brać pod uwagę ich wykształcenie, doświadczenie i umiejętności. Badania pokazują jednak, że w procesie rekrutacji to płeć i związane z nią role społeczne przyszłego pracownika decydują często o tym, kogo wybierze pracodawca. Warto przyjrzeć się zatem, jak same kobiety postrzegają znaczenie pracy zawodowej w ich życiu oraz co na temat kobiet w roli pracowników sądzą specjaliści rynku pracy.

Uwarunkowania osobiste

Do podjęcia pracy zawodowej kobiety skłania także potrzeba kontaktu z innymi ludźmi, przeciwdziałanie monotonii dnia codziennego i chęć „wyrwania się z domu”. Ponadto chcą się rozwijać, doskonalić umiejętności i podnieść poczucie własnej wartości. Duże znaczenie ma także samorealizacja w pozarodzinnych obszarach życia i odgrywanie innych ról społecznych, nie tylko matki i partnerki. Część kobiet chce wrócić do pracy zawodowej ze względu na to, że stanowi ona dla nich źródło radości i dobrego samopoczucia.

Uwarunkowania zawodowe

Decyzja o powrocie do pracy zawodowej zależy także od tego, czy kobieta ma dokąd wrócić. W przypadku matek wykorzystujących urlop wychowawczy jest to możliwość przedłużenia umowy o pracę czy bezproblemowego powrotu na dawne miejsce pracy lub otrzymanie propozycji pracy w innym dziale. Niekiedy przełożony stawia kobietom ultimatum, że nie stracą pracy, jeśli ją podejmą w określonym czasie, zaś w przypadku kiedy zechcą przedłużyć swoją nieobecność w pracy ze względu na chęć wychowywania dziecka, otrzymają wypowiedzenie.

Kobiety czują się także zobowiązane wobec pracodawcy do podjęcia pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Szczególnie dotyczy to kobiet przebywających na urlopie wychowawczym dłużej niż sześć miesięcy. One same uważają, że pracodawcy „rezerwują” dla nich miejsce i wierzą, że te wrócą do pracy w którymś momencie, dlatego czują się zobligowane do powrotu na dawne stanowisko. Poza tym nie chcą mieć zbyt długiej przerwy w pracy zawodowej, aby łatwo było im uzupełnić wiedzę i umiejętności zawodowe.

Opinie o kobietach matkach

Pracodawcy i specjaliści ds. rekrutacji, eksperci rynku pracy oraz badane kobiety wymieniali wiele pozytywnych, jak również negatywnych cech kobiet i mężczyzn jako pracowników oraz zalet i wad pracownic, które są matkami (zobacz tabelę).

Zalety pracownic matek

Jedną z najczęściej wymienianych zarówno przez uczestniczki badania, jak i ekspertów zalet pracownic matek jest większa odpowiedzialność za wykonywaną pracę, sumienność i lojalność wobec firmy. Matkom zależy, by utrzymać rodzinę, dlatego najważniejsza jest dla nich stabilność i pewność zatrudnienia oraz stały dochód. Kobiety, które mają dzieci, starają się utrzymać miejsce pracy, także aby udowodnić pracodawcy, że macierzyństwo nie jest przeszkodą w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Zdaniem ekspertów, kobiety mające dzieci potrafią być bardzo pomysłowe i twórczo rozwiązywać problemy. Poza tym staranniej rozplanowują pracę, by nie zostawać po godzinach, wyjść punktualnie, by odebrać dziecko ze żłobka lub przedszkola.

Pojawiły się również opinie, że pracujące matki lepiej radzą sobie ze stresem, w trudnych sytuacjach wykazują się opanowaniem, są spokojne i cierpliwe. Nabierają dystansu do spraw zawodowych, co jest związane z umiejętnością łączenia wielu obowiązków, a także oddzielania od siebie życia rodzinnego i zawodowego. Uważa się, że pracujące matki są bardziej wyrozumiałe i skłonne do empatii oraz lepiej radzą sobie na stanowiskach kierowniczych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »