Kategorie

Co kobieta powinna robić, by osiągać sukcesy w biznesie?

Sylwia Królikowska-Evenhuis
Jestem menedżerem w dużej korporacji. Ostatnio w trakcie nieformalnej rozmowy usłyszałam, że trudno mi będzie awansować i dalej rozwijać się w tej organizacji, gdyż jestem kobietą, co oznacza, że nie posiadam pewnych cech i umiejętności, które determinują osiągnięcie sukcesu w biznesie. Nie ukrywam, że taka informacja zdenerwowała mnie i jestem ciekawa, czy prawdą jest, że my, kobiety, tak bardzo różnimy się od mężczyzn i czy płeć tak bardzo wpływa na nasze zachowanie w biznesie?

Faktem jest, że kobiety różnią się od mężczyzn. Nie ma w tym jednak żadnego wartościowania, kto jest lepszy, a kto gorszy, po prostu jesteśmy inni.

Grzeczne dziewczynki, kompetentni chłopcy

Reklama

Biologiczne różnice między płciami polegają głównie na innej gospodarce hormonalnej, trochę odmiennej anatomii, niewielkich różnicach w budowie mózgu (w mózgach kobiet jest np. więcej połączeń między dwoma półkulami). Nie bez znaczenia jest także rola ewolucji, która wyposażyła mężczyzn w cechy niezbędne do walki (np. obrony rodziny, zdobywania pożywienia), natomiast kobiety do dbania o relacje z innymi ludźmi, ciepło rodzinne. W dzisiejszych czasach te cechy nie są już oczywiście niezbędne do przetrwania i prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, ich wpływ możemy jednak odczuwać. Nie bez znaczenia jest także wpływ ról społecznych. Przygotowanie do odgrywanych w dorosłości ról społecznych rozpoczyna się już w dzieciństwie. To dziewczynki pomagają mamom w prowadzeniu domu, mają być grzeczne i posłuszne. Pochwały, które słyszą od najmłodszych lat, dotyczą najczęściej ich wyglądu fizycznego („jaka ładna dziewczynka”), a także tego, że są właśnie grzeczne i posłuszne („jaka grzeczna, jakby dziecka nie było”). Chłopcy zaś od najmłodszych lat budują swoje poczucie tożsamości na podstawie kompetencji. Pochwały, które słyszą, dotyczą przede wszystkich ich poziomu sprawności i kompetencji – są chwaleni za strzeloną podczas meczu bramkę i dobrze rozwiązany test z matematyki. W niektórych kulturach (także w Polsce) odchodzi się co prawda od tego modelu i wiele dziewczynek ma prawo chodzić po drzewach, a wielu chłopców ma prawo bawić się lalkami, są jednak kultury, w których nie ma przyzwolenia na zachowania niezgodne ze stereotypowymi.

Nieprawdą jest jednak, że to płeć warunkuje nasze funkcjonowanie, także w sytuacjach zawodowych. Na nasze zachowanie ma wpływ bardzo wiele czynników, także osobowość, temperament. Co więcej, wiele umiejętności przydatnych w świecie biznesu można, a nawet trzeba ciągle doskonalić i rozwijać.


UdoskonalOna

Największym wrogiem kobiet w świecie biznesu są najczęściej... one same. Kobiety powinny uwierzyć w siebie, swoje możliwości, umiejętności i kompetencje. Nie bez znaczenia jest tutaj mechanizm samospełniającego się proroctwa – jeśli myślimy same o sobie, że czegoś nie potrafimy, nie damy rady czegoś zrobić, to wtedy najprawdopodobniej właśnie tego nie damy rady zrobić! Nie przywykłyśmy także do chwalenia się swoimi sukcesami i osiągnięciami. Ciągle mamy nadzieję, że ktoś nas po prostu zauważy i doceni. Warto zatem nauczyć się mówić z dumą o swoich osiągnięciach i nawet, prezentując wyniki całego zespołu, pokazywać wkład poszczególnych członków zespołu, także nas samych. Jeśli jednak ktoś „kradnie” nasz pomysł i sobie przypisuje nasze osiągnięcia, nie warto obrażać się na niego i tłumić w sobie złości. Asertywna komunikacja będzie w tym przypadku znacznie bardziej efektywna.

Umiejętność mówienia „nie”

Reklama

Umiejętnością, w której kobiety na pewno powinny się doskonalić, jest właśnie asertywna komunikacja. Zdarza się bowiem, że kobiety w organizacji, chcąc budować poprawne relacje, często nie potrafią uczciwie i otwarcie komunikować swoich prawdziwych odczuć i emocji. Inni ludzie nie potrafią zaś czytać w naszych myślach i jeśli uczciwie nie zaczniemy im komunikować naszych potrzeb i oczekiwań, codzienna frustracja w związku z niespełnionymi oczekiwaniami będzie tylko rosła. Warto także wiedzieć, że kobiety są nastawione na przekaz emocjonalny, a mężczyźni na rozwiązywanie problemów i konkretne działanie. W praktyce oznacza to, że jeśli kolega zrobił coś, co nas zdenerwowało, to dopóki nie powiemy mu, czego konkretnie oczekujemy od niego w tej sytuacji, to najprawdopodobniej nie domyśli się tego. Co więcej, jak dowodzą badania, mężczyźni osiągają słabsze niż kobiety wyniki w odczytywaniu mowy ciała, więc nie ma co liczyć na to, że kolega odczyta z naszej twarzy, że np. czujemy się urażone danym zachowaniem.

Asertywność oznacza także umiejętność bronienia swoich granic (zarówno fizycznych, jak i psychologicznych) w sposób stanowczy, aczkolwiek nieraniący nikogo. Jeśli zatem następnym razem podczas spotkania firmowego ktoś publicznie powie o nas coś nieprzychylnego, mamy prawo po spotkaniu, na osobności, zwrócić mu uwagę: „Nie podoba mi się, że w trakcie spotkania powiedziałeś publicznie, że nie nadaję się do tego projektu, bo zbyt emocjonalnie podchodzę do pewnych spraw. Masz prawo mieć swoje zdanie, ja jednak poczułam się zażenowana i zależy mi abyś w przyszłości tego typu komentarze przekazywał mi na osobności”.


Asertywna odmowa

Kobiety często chcą udowodnić, że są rzetelnymi i godnymi zaufania pracownikami, więc przyjmują zbyt wiele obowiązków, z których nie zawsze potrafią się potem wywiązać (albo wywiązują się np. kosztem swojego życia prywatnego, zostając w pracy po godzinach). Jeśli sprawia nam trudność odmawianie np. szefowi wykonania dodatkowej pracy, zastanówmy się, jaka jest alternatywa w tej sytuacji. Może zamiast pisać cały raport, możemy przekazać mu konkretne dane? Albo zamiast wykonywać zadanie, które jest naszym zdaniem poniżej naszych kompetencji, zaproponować pomoc osobie, która mogłaby je wykonać? Asertywna odmowa nie ogranicza się bowiem do komunikatu „nie, nie zrobię tego”, równie asertywne jest stwierdzenie „Przykro mi, nie jestem w stanie napisać tego raportu, ponieważ mam wiele dodatkowych zadań do wykonania. Chętnie jednak przekażę wszelkie niezbędne dane osobie, która ów raport będzie przygotowywała”.

Istnieje wiele umiejętności ułatwiających osiągnięcie sukcesu w biznesie. Kobiety powinny przede wszystkim nauczyć się wykorzystywać swoje mocne strony (np. empatię, zdolność budowania relacji, łagodzenia konfliktów czy też odczytywania sygnałów niewerbalnych) w taki sposób, by ułatwiały im one, a nie utrudniały osiąganie codziennych sukcesów.

Wskazówki dla kobiet chcących osiągnąć sukces w biznesie

● Uwierz w siebie! Ustal sobie jasne cele (np. gdzie chcesz być i co chcesz robić za pięć lat), regularnie zadawaj sobie pytanie, czy to, co i jak robisz zbliża Cię do Twoich celów. Wypisz wszystkie swoje mocne strony i zastanów się, w jaki sposób możesz je w pełni rozwijać w obecnej pracy. Wypisz sobie także swoje obszary do doskonalenia i konsekwentnie nad nimi pracuj. Jeśli ktoś cię krytykuje, wysłuchaj go spokojnie i zapytaj, jakie konkretnie są jego oczekiwania wobec Twojego dalszego zachowania.

● Doskonal swoje umiejętności asertywnego komunikowania się. Naucz się formułować jasny, czytelny, oparty na faktach i precyzujący Twoje oczekiwania komunikat. Pamiętaj, że ludzie nie czytają w Twoich myślach. Nie bój się odmawiać, gdy ktoś chce cię wykorzystać, i zgłaszaj swój sprzeciw, kiedy ktoś narusza Twoje terytorium (zarówno fizyczne, jak i psychologiczne).

● Oddzielaj życie prywatne od zawodowego. Nie opowiadaj w pracy o szczegółach swojego życia prywatnego i nigdy nie wykorzystuj informacji o życiu prywatnym innych. Nie przenoś swoich problemów i emocji z życia prywatnego na pole zawodowe. Nigdy nie faworyzuj ludzi, których lubisz – w biznesie nie trzeba się uwielbiać, by efektywnie ze sobą współpracować.

● Nie flirtuj, nie kokietuj. Nawet jeśli jesteś bardzo atrakcyjną kobietą, nie chcesz przecież, by ta jedna cecha przyćmiła wszystkie inne. Przeanalizuj swój strój, makijaż, fryzurę, sposób poruszania się. Nie musisz wyglądać i zachowywać się jak mężczyzna, jeśli chcesz jednak, by doceniono Twoje kompetencje i umiejętności, postaraj się, by to one były na pierwszym planie.

● Nie matkuj, nie chroń ludzi, którzy sobie nie radzą. Możesz oczywiście okazywać troskę i zainteresowanie sytuacją innych pracowników, pamiętaj jednak, aby wsparcie, jakiego udzielasz, było konstruktywne (nie rozwiązuj problemów za innych, nie dawaj gotowych rad, lepiej pomóż im odnaleźć właściwe rozwiązanie danej sytuacji).


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.