Kategorie

Kwestionariusz orientacji na działanie

Ludzie czy zadania? Razem czy samodzielnie? Co jest skuteczniejsze? Czy Twoje przekonania na ten temat mają wpływ na Twoją sprawność w pracy? Jak organizować swoje życie zawodowe, żeby było satysfakcjonujące? To, czy ważniejsze są dla Ciebie relacje, czy cel, warunkuje nie tylko Twój styl pracy, lecz także efektywność działań, jakie podejmujesz w konkretnej sytuacji. Sprawdź, czy jesteś zorientowany na działanie, czy na ludzi i zobacz, jakie są Twoje atuty.

Instrukcja

Poniższe słowa czytaj wersami. W każdym wersie zaznacz dokładnie dwa, które najlepiej oddają Twoje preferencje, przekonania i postawy.

1

relacje

wynik

współpraca

samodzielność

2

kino

spacer

impreza towarzyska

internet

3

kontakty towarzyskie

kreatywność

samotność

instrukcje wykonania

4

gwar

cisza

natura

architektura

5

emocje

jednomyślność

różnorodność poglądów

racjonalność

6

morze

góry

otwarta przestrzeń

kameralność

7

troska o innych

troska o wynik

wygrana

droga do celu

8

pociąg

samolot

nowoczesność

tradycja

9

burza mózgów

jasne wytyczne

wykonanie zadania

utrzymanie relacji

10

książka

film

codzienna gazeta

przegląd tygodnia

11

hierarchia

kontrola

partnerstwo

swoboda

12

przyjaciel

sprawdzeni znajomi

rówieśnicy

tłum

13

rozwój wewnętrzny

wymierne osiągnięcia

projektowe zadania

ciągłość współpracy

14

kontakt osobisty

kontakt telefoniczny

kontakt e-mailowy

portale społecznościowe

15

poznanie innych

nowe zadania

wspólny sukces

rywalizacja

16

człowiek

liczby

fakty

wspólnota


Obliczanie wyniku

W poniższej tabeli umieszczono słowa, które służą do interpretacji wyniku. Słowa, które nie zostały umieszczone w tabeli nie mają znaczenia interpretacyjnego. Przeczytaj kolumny i dodaj jeden punkt przy każdym słowie, które zaznaczyłeś/aś w teście. Następnie zsumuj uzyskane w obu kolumnach punkty. Wyższa liczba punktów wskazuje na Twoje preferencje w zakresie funkcjonowania zawodowego.

relacje

 

wynik

 

współpraca

 

samodzielność

 

kontakty towarzyskie

 

samotność

 

kreatywność

 

instrukcje wykonania

 

emocje

 

jednomyślność

 

różnorodność poglądów

 

racjonalność

 

troska o innych

 

troska o wynik

 

droga do celu

 

wygrana

 

burza mózgów

 

jasne wytyczne

 

utrzymanie relacji

 

wykonanie zadania

 

partnerstwo

 

hierarchia

 

swoboda

 

kontrola

 

rozwój wewnętrzny

 

wymierne osiągnięcia

 

ciągłość współpracy

 

projektowe zadania

 

poznanie innych

 

nowe zadania

 

wspólny sukces

 

rywalizacja

 

człowiek

 

fakty

 

wspólnota

 

liczby

 

 

 

 

 

orientacja na ludzi

 

orientacja na zadania

 Interpretacja wyniku

Orientacja na ludzi

Wynik, który uzyskałeś/aś, wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na relacje z innymi. Uważasz, że atmosfera pracy i kontakt z innymi są bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej. Doceniasz wartość, jaką niesie ze sobą praca zespołowa i chętnie czerpiesz z doświadczeń innych. Taka orientacja charakteryzuje ludzi wrażliwych i otwartych. Atmosfera otwartej komunikacji i wymiany poglądów jest Ci znacznie bliższa niż suche instruowanie. Poświęcasz dużo energii na zachowanie pozytywnych relacji, rozwiązanie konfliktów i utrzymanie dobrej komunikacji z ludźmi. Dobrze odnajdujesz się w pracach zespołowych, doceniając wartość wspólnych sukcesów. Jesteś nastawiony na poszukiwanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich współpracowników i chętnie służysz im wsparciem w tym zakresie. Twoja efektywność może spadać w sytuacji, gdy atmosfera pracy jest negatywna, lub nacisk jest kładziony na inne aspekty, z pominięciem relacji. Możesz mieć kłopot z przedmiotowym postrzeganiem człowieka przez organizację. Najlepiej Ci się pracuje w długotrwałych i harmonijnych relacjach, niezależnie od rodzaju zadań, z jakimi musisz się zmierzyć. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się przede wszystkim na atmosferze w zespole i otwartej komunikacji. Taką postawą dajesz pracownikom poczucie, że ważny jest ich rozwój i poczucie bezpieczeństwa, a nie tylko wynik efektywnościowy. Kiedy stajesz przed niepopularną lub trudną personalną decyzją, możesz mieć skłonność do jej unikania. Ciężko Ci również przychodzi udzielanie negatywnej informacji zwrotnej. Koszt osobisty takich decyzji i sytuacji jest dla Ciebie bardzo duży, ale ich unikanie może zaburzać rzetelność relacji z podwładnymi.

Orientacja na zadania

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że jesteś osobą nastawioną na zadania. Lubisz pracować samodzielnie, mieć jasno określone zasady i terminy. Taka orientacja łączy się z większą akceptacją rywalizacji i samodzielnego działania. Często przedkładasz cel nad relacje z innymi, a pracując w zespole chętnie podejmujesz się zadań cząstkowych, które możesz wykonać samodzielnie. Lubisz jasny podział obowiązków i zakres działania. Cenisz sobie zwięzłe instrukcje i jednomyślność współpracowników. Chociaż doceniasz pozytywną atmosferę pracy, jej utrzymanie w obliczu różnic poglądów nie jest dla Ciebie tak istotne, jak wykonanie zadania. Jesteś zwolennikiem rozliczeń wynikających z poziomu osiągnięcia celu i dużą wagę przykładasz do zaangażowania w wykonywane zadania. Nie przeszkadza Ci wysokie tempo działania, ale źle znosisz opóźnienia wynikające z czynników ludzkich. Dlatego, jeżeli masz wybór, chętniej pracujesz nad indywidualnymi zadaniami, które dopiero później składają się w całość. Dobrze funkcjonujesz w krótkoterminowych zadaniach i pracach projektowych, które przynoszą różnorodność obowiązków. Jasno określasz zasady wykonania i lubisz wyznaczać punkty kontrolne. Jeżeli jesteś liderem, skupiasz się na jasnym podziale zadań w zespole. Preferujesz wyraźną hierarchię i ścisły nadzór nad wykonaniem. Swoim podwładnym przekazujesz jasne instrukcje i komunikaty, często ograniczając komunikację do niezbędnego minimum. Skupiając się na podziale i wykonaniu zadań, możesz jednak niedostatecznie doceniać wpływ czynników ludzkich na przebieg prac. Atmosfera i otwartość komunikacji są aspektami, do których nie przywiązujesz uwagi, co czasami może powodować pojawianie się konfliktów i niejasności.

Zbliżona liczba punktów w obu kolumnach (+/- 2)

Wynik, jaki uzyskałeś/aś wskazuje, że nie masz określonych preferencji w tym zakresie. Równie łatwo przychodzi Ci nastawienie się na relacje z ludźmi, jak i realizację zadania. Płynnie równoważysz wykorzystanie obu orientacji w codziennej pracy. W zależności od sytuacji potrafisz również skoncentrować się na jednej orientacji i skutecznie ją wykorzystywać. W codziennych obowiązkach zarówno cenisz sobie pozytywne relacje i atmosferę pracy, jak i koncentrację na wykonaniu zadania. Starasz się wykorzystywać efektywną komunikację, dbając jednocześnie o jasne i konkretne wytyczne. Jesteś elastyczny, jeżeli chodzi o sposób pracy – w zależności od projektu potrafisz równie efektywnie pracować samodzielnie, jak i w zespole. Potrafisz budować długotrwałe relacje z innymi i masz w sobie uważność na ich potrzeby. Jednocześnie w sytuacjach tego wymagających potrafisz skoncentrować całą uwagę na wykonaniu zadania. Jeżeli jesteś liderem, starasz się płynnie łączyć nastawienie na relacje w zespole z koncentracją na wykonaniu zadania i jakości pracy. Może się zdarzyć, szczególnie przy pracach projektowych, że swoje nastawienie będziesz uzależniał od subiektywnych odczuć. Może to powodować, że nie dostosujesz stylu kierowania do konkretnego zespołu i efektywność oraz harmonia Waszej pracy nie będzie na najwyższym poziomie.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.