Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy
Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy
Shutterstock

W czasach pandemii i pracy hybrydowej, zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników stało się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, wpływające na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zadowolenie swoich pracowników, zyskują długotrwałe korzyści w postaci zwiększenia wydajności, redukcji kosztów rotacji pracowników oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Wyniki raportów: sygnał do zmiany

Według raportu Gallupa "Transforming Workplaces Through Recognition" tylko 23% pracowników czuje się docenionych za swoją pracę. To alarmujące dane, które wskazują na brak uznania i motywacji ze strony pracodawców. Badania pokazują, że aż 92% pracowników chce zmienić pracę z powodu braku uznania, 70% zmian w zaangażowaniu pracowników spowodowanych jest postawą lidera, a 73% pracowników doświadcza frustracji z powodu złego szefa. Firmy mają więc nad czym myśleć, tym bardziej że według raportu aż 81% liderów twierdzi, że uznanie nie jest głównym strategicznym priorytetem ich organizacji. Brak uznania może prowadzić do zwiększonej rotacji pracowników, co wpływa na koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych osób. 

Jak zachęcić pracowników do powrotu do biura?

Okazuje się, że w dobie pracy zdalnej, zachęcanie pracowników do powrotu do biura może być trudne. Już nie wystarczy po prostu oferować miejsce pracy. Firmy muszą stworzyć środowisko, w którym pracownicy chcą pracować i mogą dawać z siebie wszystko. 
Jednak w modelu pracy hybrydowej brak codziennej interakcji ze współpracownikami i przełożonymi może wpłynąć negatywnie na morale pracowników. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy stworzyli przestrzeń, która będzie sprzyjać pracy zespołowej i kreatywności. Można to osiągnąć przez organizowanie różnego rodzaju eventów, takich jak team buildingi, czy imprezy integracyjne, które pozwolą pracownikom poznać się bliżej i nawiązać relacje. 

Ważne jest także, aby pracodawcy oferowali elastyczne warunki pracy, ale jednocześnie zapewniali pracownikom odpowiednie wyposażenie do pracy. Być może potrzebna jest inwestycja w narzędzia ułatwiające pracę hybrydową. Warto też pozwolić pracownikom, aby uczestniczyli w procesie decyzyjnym dotyczącym aranżacji przestrzeni biurowej. Może to zwiększyć ich zaangażowanie i poczucie przynależności.

Docenianie i motywowanie - praktyczne wskazówki

Docenianie i motywowanie pracowników to klucz do sukcesu firmy. Pracodawcy powinni regularnie okazywać uznanie za pracę swoich pracowników, nie tylko za osiągnięcia, ale także za ich codzienną pracę. Mogą to być np. pochwały na zebraniach zespołu lub mail z podziękowaniem za wykonaną pracę. Pracodawcy mogą także oferować różnego rodzaju benefity, takie jak karta multisport, dofinansowanie opieki nad dzieckiem, czy dodatkowe dni wolne. Najważniejsze, aby benefity te były dostosowane do potrzeb i oczekiwań pracowników. 

Jednym ze sposobów na motywowanie pracowników może być oferowanie im szkoleń i możliwości rozwoju. Pracownicy chcą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, dlatego ważne jest, aby pracodawcy oferowali im możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Może to być np. szkolenie z nowych technologii czy kurs z zarządzania projektami. 

Kolejną ważną kwestią jest tworzenie dobrych relacji między liderami a pracownikami. Liderzy powinni być wzorcami dla swojego zespołu, a także wykazywać się umiejętnością słuchania i doceniania pracy zespołu. Powinni stawiać jasne cele i wytyczne, ale jednocześnie dawać pracownikom swobodę w podejmowaniu decyzji. Dobre relacje między liderami a podwładnymi wpływają pozytywnie na atmosferę w pracy i zaangażowanie pracowników. Ponad 70% pracowników, którzy mają dobre doświadczenia związane z uznaniem w pracy, ocenia ogólnie swoje życie bardziej pozytywnie i jest bardziej prawdopodobne, że lepiej prosperuje w życiu codziennym w porównaniu z tymi, którzy nie są w pełni doceniani. Stworzenie kanałów komunikacyjnych, które pozwolą na wyrażanie opinii i sugestii, może prowadzić do lepszego zrozumienia potrzeb pracowników.

Długotrwałe korzyści z inwestowania w zadowolenie pracowników

Firmy, które inwestują w zadowolenie i motywację pracowników, odnoszą długotrwałe korzyści. Zadowoleni pracownicy są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy, co prowadzi do zwiększenia wydajności i efektywności pracy. Ponadto, redukcja kosztów rotacji pracowników i zwiększenie pozytywnego wizerunku firmy przekładają się na zwiększenie jej konkurencyjności na rynku.

Podsumowanie

Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowy element skutecznego zarządzania zespołem, szczególnie w czasie pracy hybrydowej i zdalnej. Brak uznania i motywacji ze strony pracodawców może prowadzić do frustracji i zwiększenia rotacji pracowników. Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili elastyczne warunki pracy, ale jednocześnie stworzyli przestrzeń do budowania relacji między pracownikami. Docenianie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, które wpływają na ich zaangażowanie i lojalność, a to przekłada się na lepsze wyniki firmy.

Autor tekstu: Roksana Szczepaniak, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

  Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

  Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

  Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

  Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

  Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

  Dzień Matki. Co należy się matkom

  Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

  Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

  Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

  Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

  Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

  Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

  Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

  Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

  Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

  Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

  IT. Idealna branża dla mam?

  Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

  Chorwacja: Świętowanie z pasją

  Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

  Chorwacja – Dni wolne 2023

  Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

  Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

  Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

  Zwolnienia w branży IT

  Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

  Centrum technologiczne Visa w Polsce

  Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

  Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

  Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.

  Zmiana zasad przyznawania i wypłaty zasiłku pogrzebowego po osobach uprawnionych do emerytur/rent pracowniczych wypłacanych przez KRUS w zbiegu z emeryturami/rentami rolniczymi

  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 czerwca 2023 r. zasiłki pogrzebowe po zmarłych emerytach/rencistach uprawnionych do emerytur/rent rolniczych wypłacanych przez KRUS w tzw. zbiegu z emeryturą/rentą z systemu powszechnego i członkach ich rodzin będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Visa zatrudni 1500 specjalistów w Polsce w globalnym hubie technologiczno-produktowym

  Visa planuje otworzyć w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy, który będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak przekazano, w ciągu najbliższych kilku lat w hubie ma pracować 1500 specjalistów z obszaru technologii.

  Oszuści podszywają się pod ZUS

  Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

  Doświadczenia przedsiębiorców

  Dla młodych osób, myślących o rozpoczęciu prowadzenia własnej firmy, powinno być ważne podpatrywanie doświadczonych, odnoszących sukcesy przedsiębiorców. „Możemy odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i wskazać najlepsze drogi rozwoju” – przekonuje Beata Drzazga, motywator, inspirator, doradca biznesowy.

  Urlop opiekuńczy – nowość bez zaświadczeń, bez wynagrodzenia

  Urlop opiekuńczy jest nową konstrukcją w Kodeksie pracy, która daje prawo do dodatkowych pięciu dni wolnych rocznie. Jak złożyć wniosek do pracodawcy?

  Hiszpania: Wypoczynek integralną częścią stylu życia

  Hiszpania słynie z kultury, tętniącego życia i licznych świąt, które przyciągają turystów z całego świata. Jest to kraj, w którym dni wolne od pracy odgrywają ważną rolę i stanowią integralną część hiszpańskiego stylu życia. Hiszpanie są znani z tego, że umieją łączyć pracę z relaksem i celebracją. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy w Hiszpanii oraz niektórym z najważniejszych świąt obchodzonym w tym kraju.

  Hiszpania – Dni wolne 2023

  Hiszpania składa się z siedemnastu wspólnot (regionów) autonomicznych oraz dwóch miast autonomicznych. Taka struktura państwa wpływa także na kalendarz dni świątecznych. Tylko niektóre mają charakter ogólnokrajowy; większość ustalają władze autonomicznych wspólnot i miast. Kiedy przypadają dni wolne w Hiszpanii?

  Nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa zgodnie z nowym wzorem

  Pracodawcy powinni pamiętać, że od dnia 23 maja 2023 r. w świadectwie pracy obowiązują trzy ważne zmiany i w związku z tym powinni stosować nowy, bardziej rozbudowany wzór. Pracodawcy w ramach odpowiedzialności wykroczeniowej mogą ponieść nawet 30 tyś. kary za niewydanie w terminie świadectwa pracy.

  Zarządzanie w rzeczywistości nieustannej transformacji

  W czasach kiedy jedyną pewną rzeczą jest zmiana, liderzy muszą zdobywać zupełnie nowe kompetencje, aby umożliwić rozwój przedsiębiorstw, którymi zarządzają. Strategia na przeczekanie czy też próba długofalowego planowania nie zdaje egzaminu. Obecnie liczy się przede wszystkim trafna identyfikacja nadchodzących trendów, znalezienie w nich szansy na rozwój dla swojego biznesu oraz skuteczne przygotowanie zespołów na ich wdrożenie.