REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy
Docenianie i motywowanie pracowników: klucz do sukcesu firmy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasach pandemii i pracy hybrydowej, zwiększenie zaangażowania i motywacji pracowników stało się jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, wpływające na ich zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Przedsiębiorstwa, które inwestują w zadowolenie swoich pracowników, zyskują długotrwałe korzyści w postaci zwiększenia wydajności, redukcji kosztów rotacji pracowników oraz budowania pozytywnego wizerunku firmy.

Wyniki raportów: sygnał do zmiany

Według raportu Gallupa "Transforming Workplaces Through Recognition" tylko 23% pracowników czuje się docenionych za swoją pracę. To alarmujące dane, które wskazują na brak uznania i motywacji ze strony pracodawców. Badania pokazują, że aż 92% pracowników chce zmienić pracę z powodu braku uznania, 70% zmian w zaangażowaniu pracowników spowodowanych jest postawą lidera, a 73% pracowników doświadcza frustracji z powodu złego szefa. Firmy mają więc nad czym myśleć, tym bardziej że według raportu aż 81% liderów twierdzi, że uznanie nie jest głównym strategicznym priorytetem ich organizacji. Brak uznania może prowadzić do zwiększonej rotacji pracowników, co wpływa na koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych osób. 

Autopromocja

Jak zachęcić pracowników do powrotu do biura?

Okazuje się, że w dobie pracy zdalnej, zachęcanie pracowników do powrotu do biura może być trudne. Już nie wystarczy po prostu oferować miejsce pracy. Firmy muszą stworzyć środowisko, w którym pracownicy chcą pracować i mogą dawać z siebie wszystko. 
Jednak w modelu pracy hybrydowej brak codziennej interakcji ze współpracownikami i przełożonymi może wpłynąć negatywnie na morale pracowników. Dlatego ważne jest, aby pracodawcy stworzyli przestrzeń, która będzie sprzyjać pracy zespołowej i kreatywności. Można to osiągnąć przez organizowanie różnego rodzaju eventów, takich jak team buildingi, czy imprezy integracyjne, które pozwolą pracownikom poznać się bliżej i nawiązać relacje. 

Ważne jest także, aby pracodawcy oferowali elastyczne warunki pracy, ale jednocześnie zapewniali pracownikom odpowiednie wyposażenie do pracy. Być może potrzebna jest inwestycja w narzędzia ułatwiające pracę hybrydową. Warto też pozwolić pracownikom, aby uczestniczyli w procesie decyzyjnym dotyczącym aranżacji przestrzeni biurowej. Może to zwiększyć ich zaangażowanie i poczucie przynależności.

Docenianie i motywowanie - praktyczne wskazówki

Docenianie i motywowanie pracowników to klucz do sukcesu firmy. Pracodawcy powinni regularnie okazywać uznanie za pracę swoich pracowników, nie tylko za osiągnięcia, ale także za ich codzienną pracę. Mogą to być np. pochwały na zebraniach zespołu lub mail z podziękowaniem za wykonaną pracę. Pracodawcy mogą także oferować różnego rodzaju benefity, takie jak karta multisport, dofinansowanie opieki nad dzieckiem, czy dodatkowe dni wolne. Najważniejsze, aby benefity te były dostosowane do potrzeb i oczekiwań pracowników. 

Jednym ze sposobów na motywowanie pracowników może być oferowanie im szkoleń i możliwości rozwoju. Pracownicy chcą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, dlatego ważne jest, aby pracodawcy oferowali im możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji. Może to być np. szkolenie z nowych technologii czy kurs z zarządzania projektami. 

Kolejną ważną kwestią jest tworzenie dobrych relacji między liderami a pracownikami. Liderzy powinni być wzorcami dla swojego zespołu, a także wykazywać się umiejętnością słuchania i doceniania pracy zespołu. Powinni stawiać jasne cele i wytyczne, ale jednocześnie dawać pracownikom swobodę w podejmowaniu decyzji. Dobre relacje między liderami a podwładnymi wpływają pozytywnie na atmosferę w pracy i zaangażowanie pracowników. Ponad 70% pracowników, którzy mają dobre doświadczenia związane z uznaniem w pracy, ocenia ogólnie swoje życie bardziej pozytywnie i jest bardziej prawdopodobne, że lepiej prosperuje w życiu codziennym w porównaniu z tymi, którzy nie są w pełni doceniani. Stworzenie kanałów komunikacyjnych, które pozwolą na wyrażanie opinii i sugestii, może prowadzić do lepszego zrozumienia potrzeb pracowników.

Długotrwałe korzyści z inwestowania w zadowolenie pracowników

Firmy, które inwestują w zadowolenie i motywację pracowników, odnoszą długotrwałe korzyści. Zadowoleni pracownicy są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy, co prowadzi do zwiększenia wydajności i efektywności pracy. Ponadto, redukcja kosztów rotacji pracowników i zwiększenie pozytywnego wizerunku firmy przekładają się na zwiększenie jej konkurencyjności na rynku.

Podsumowanie

Docenienie i motywowanie pracowników to kluczowy element skutecznego zarządzania zespołem, szczególnie w czasie pracy hybrydowej i zdalnej. Brak uznania i motywacji ze strony pracodawców może prowadzić do frustracji i zwiększenia rotacji pracowników. Ważne jest, aby pracodawcy zapewnili elastyczne warunki pracy, ale jednocześnie stworzyli przestrzeń do budowania relacji między pracownikami. Docenianie i motywowanie pracowników to kluczowe czynniki, które wpływają na ich zaangażowanie i lojalność, a to przekłada się na lepsze wyniki firmy.

Autor tekstu: Roksana Szczepaniak, Business Development Manager WCDF I Sp. z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA