Kategorie

Narzędzia motywacyjne - jak je stosować?

Agnieszka Kubicka
Motywowanie odgrywa ważną rolę w zarządzaniu ludźmi, więc w swojej firmie stosuję pewne narzędzia motywacyjne. Niestety, na niektórych one działają, na innych zaś nie. Na przykład mam wrażenie, że jeden pracownik, mając ambitne, nowe zadanie, daje z siebie maksimum i świetnie sobie z nim radzi, w drugim człowieku natomiast wywołuje ono uczucie lęku i niechęć do działania.

Spowodowanie, by ludzie byli zaangażowani w to, czym się zajmują, jest prawdziwą sztuką. Czasem nie jest kłopotem znalezienie osób z odpowiednim wykształceniem czy umiejętnościami, trudniej natomiast o pracownika naprawdę zaangażowanego w wykonywane przez niego zadania, w realizowanie celów firmowych. Nie wystarczy znać narzędzia motywacyjne, trzeba jednak jeszcze umieć te narzędzia stosować. W tym celu niezbędna jest znajomość zasad motywacyjnych.

Nie wszystkich tak samo

Szczególnie ważna jest ta, o której należy pamiętać, zanim zajmiemy się motywowaniem kogokolwiek – nie da się wszystkich zmotywować do działania tym samym sposobem. Sztuka motywacji polega na dobraniu właściwych narzędzi do danego człowieka. Skuteczność motywowania ludzi zależy w bardzo dużym stopniu od tego, czy „uszyjemy płaszcz motywacyjny” pasujący do konkretnego pracownika, bo tylko w takim będzie się czuł najlepiej i tylko wtedy najbardziej się zaangażuje.

Ludzie są różni

Gdy idziemy ulicą, nie dziwi nas, że po drodze mijać będziemy blondyna, brunetkę, osobę z niebieskimi oczami, z jasną lub ciemną karnacją. Nie obrażamy się na to, że ludzie wyglądają inaczej niż my. Jest to dla nas zupełnie normalne. Jak to się jednak dzieje, że bulwersuje nas, gdy ktoś zachowuje się inaczej niż my, myśli w odmienny sposób, ma inne podejście do pewnych zagadnień, w inny sposób wyraża siebie, lubi inny rodzaj pracy? Dlaczego, akceptując to, że jesteśmy różni fizycznie, nie tolerujemy niekiedy różnic związanych z naszą psychiką i próbujemy wszystkich „mierzyć swoją miarą”?

Kod do sejfu

Tak jak z powodu różnic w naszym kodzie genetycznym, różnimy się w wyglądzie, tak samo jesteśmy odmienni pod kątem czynników motywacyjnych. Dobranie właściwych narzędzi służących do motywowania ludzi jest jak znalezienie właściwego kodu do sejfu. Bez niego nie da się sprawić, by człowiek zaangażował swój cały potencjał w realizację celów firmy.

Błędem popełnianym często w firmach jest stosowanie tych samych narzędzi motywacyjnych w stosunku do wszystkich pracowników.

Jedna osoba w warunkach stresujących, pod presją czasu osiąga lepsze wyniki, to wyzwala w niej siłę do działania. Tymczasem druga osoba w tych samych warunkach wycofa się. Jeden pracownik najlepiej odnajdzie się w klimacie rywalizacji, podczas gdy drugi w tych samych okolicznościach będzie nieefektywny, bo najlepiej czuje się współpracując z ludźmi. Znajdą się osoby, które lubią, gdy często się je chwali, do tego najlepiej publicznie, ale też i takie, które nie lubią być w centrum uwagi, a od publicznej pochwały wolą uznanie osobiste. Jednych do działania zachęci premia, innych uskrzydli uznanie szefa.


Różnorodność

Pierwszym istotnym krokiem w motywowaniu pracowników jest uświadomienie sobie kwestii wydawałoby się dość oczywistej – że ludzie są różni. Ta różnorodność w funkcjonowaniu każdej firmy jest bardzo istotna. Ważne, by w zespole znalazła się osoba, której mocną stroną jest twórczość, inicjowanie zmian, podejmowanie wyzwań, przedsiębiorczość, tzw. zmienny czy też wydajny typ motywacyjny, ale potrzebni są również pracownicy, u których wśród dominujących umiejętności znaleźć można analityczne myślenie, skrupulatność, umiejętność dostrzegania minusów, zagrożeń, tzw. stabilne typy motywacyjne.

Typy motywacyjne

Tamara Lowe, specjalizująca się w temacie motywacji, wyróżnia w sumie sześć typów motywacyjnych: wydajny, kontaktowy, stabilny, zmienny, zewnętrzny oraz wewnętrzny*. U każdego człowieka dominują trzy z nich. Rozpoznanie tego, jakie typy przeważają u danej osoby, jest drugim krokiem niezbędnym w dopasowaniu narzędzi motywacyjnych do danego pracownika.

Różne typy, różne narzędzia

Reklama

Każdy z wymienionych typów motywacyjnych motywowany jest przez specyficzne czynniki motywacyjne. Dla przykładu: typ stabilny najefektywniej będzie działał w jasnych strukturach, z konkretnie określonymi celami. To pracownik, którego do działania motywują odpowiednie warunki pracy – spokój, jasny podział obowiązków, niewywieranie presji, porządek, normowany czas pracy, stałe zadania. Osoba ta nie lubi wyzwań, tzw. rzucania na głęboką wodę, inicjowania zmian, pracy w chaosie, stresie. Te czynniki z kolei motywują do działania typ zmienny, wydajny czy zewnętrzny. One charakteryzują się silną przedsiębiorczością, twórczością, umiejętnością samoorganizacji, dynamicznego działania, nawet pod presją czasu. Im większe wyzwanie, tym np. typ wydajny jest bardziej zmotywowany do działania. Ten typ też pracuje efektywniej, im więcej ma zadań do zrobienia. Nie tak ma się sprawa z typem stabilnym. Ten w zbyt dużej ilości zadań, mając przy tym mało czasu, po prostu się zgubi, albo ich w ogóle nie podejmie. Nikt tak z kolei jak on nie przygotuje i nie przeanalizuje nam raportu, umowy, nikt tak skrupulatnie nie wyliczy kosztów, nie określi szczegółów zadania, o których np. typ zmienny nigdy by nawet nie pomyślał, bo ten z kolei jest świetny w inicjowaniu zmian, w rozpoczynaniu zadań, brakuje mu jednak cierpliwości w dopilnowywaniu szczegółów i w dbaniu o kwestie, które wydają mu się przy całym przedsięwzięciu mało istotne.

Poznać nowych ludzi, wymyślić rozwiązanie, podjąć wyzwanie, nauczyć się nowych zadań czy zaimprowizować podczas rozmowy handlowej, to dla zmiennego prawdziwy rarytas, kiedy jednak trzeba z danych działań sporządzić raport, przygotować spis ustaleń, wtedy „zmienny” nie wykazuje już takiego zapału. Typ ten, gdyby go umieścić w biurze każdego dnia na 8 godzin i kazać mu wypełniać bazy danych, sporządzać raporty etc., bardzo szybko zniechęci się do pracy i będzie nieefektywny, o błędach, które popełni w raportach nie wspominając.


Motywacja tkwi w zadaniu

Reklama

Motywacja uruchamiana jest bądź też blokowana już w związku z rodzajem pracy, którą dana osoba ma wykonywać. Niektórzy w jednych zadaniach będą czuli się jak ryba w wodzie, w innych zaś będą nieefektywni. Najlepiej, jeśli każdy wykonuje to, w czym jest najlepszy, co jest spójne z jego mocnymi stronami. Każdy typ ma swoje mocne strony i pasujące do niego czynniki motywacyjne. Ich rozpoznanie i skonstruowanie pod ich kątem systemu motywacyjnego oraz organizacja pracy zbieżnej z daną osobą zapewniają największą skuteczność w działaniu.

Dla pracownika o typie motywacyjnym wewnętrznym, bardzo istotne będzie, czy jego praca będzie zgodna z jego wartościami, dążeniami, pasjami. Jeśli te warunki zostaną spełnione, wykonywanie tej pracy i realizacja zadań z nią związanych staną się dla niego nagrodą samą w sobie i będzie motywować do działania. Typ zewnętrzny, który w pracy potrafi być równie efektywny, zwraca uwagę przede wszystkim nie na ważność samej pracy, ale na to, czy za jej wykonanie czeka go konkretna, materialna nagroda. Jeśli ma się angażować ponad to, co znajduje się w jego zakresie obowiązków, oczekuje premii, uznania, prestiżu, znaczącego docenienia. Dla tej osoby nie bez znaczenia jest, jak nazwane jest jej stanowisko. Specjalista a kierownik – to dla niego znacząca różnica.

Pół żartem, pół serio pisząc, gdy szefowie podczas szkoleń czy w ramach analiz typów motywacyjnych w swoich firmach dowiadują się, że ich pracownicy motywowani są wewnętrznie, na ich twarzach pojawia się uśmiech i pada przy tym komentarz, że premia nie będzie już potrzebna. Szybko jednak podkreślam, że dodatkowe pieniądze działają motywująco na każdego.

Rozważania na temat pierwszej ważnej zasady dotyczącej narzędzi motywacyjnych – mówiącej o tym, że nie wszystkich motywuje się tak samo i prawdziwa umiejętność polega na dobraniu właściwych narzędzi pod kątem danej osoby – przypominam, że pierwszy krok w tym procesie wiąże się ze zrozumieniem, że ludzie są różni, należą do różnych typów motywacyjnych. Każdy typ jest skuteczny w innych działaniach i działają na niego odmienne czynniki motywacyjne – zrozumienie więc, jakim kto jest typem i sięganie kolejno po właściwe narzędzia motywacyjne to kwintesencja w dopasowaniu „płaszcza motywacyjnego” do pracownika. Tylko w takim „płaszczu”, skrojonym na jego miarę osiągnie on najlepsze rezultaty.


PRZYPIS

* T. Love, „Zmotywuj się”, Rebis, Poznań 2010.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?