| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Ubezpieczenia zdrowotne dla zatrudnionych

Ubezpieczenia zdrowotne dla zatrudnionych

Chcąc zapewnić pracownikom szybki dostęp do świadczeń zdrowotnych, pracodawcy mogą wykupić przygotowane przez firmy ubezpieczeniowe polisy zdrowotne. Oferują one podobny zakres usług jak abonamenty, ale dodatkowo zapewniają leczenie szpitalne.

Mimo że w Polsce wciąż brakuje ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (jej przygotowanie resort zdrowia zapowiada od co najmniej dwóch lat), prywatne firmy ubezpieczeniowe od kilku lat oferują klientom możliwość wykupienia dodatkowych polis zdrowotnych (zarówno tym indywidualnym, jak i instytucjonalnym). Ich posiadacze zyskują nie tylko dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, specjalistów czy badań diagnostycznych, lecz także mają zagwarantowane pokrycie kosztów świadczeń szpitalnych. To jest podstawowa przewaga polisy zdrowotnej nad abonamentami. Te ostatnie, tylko w najdroższej wersji, zapewniają hospitalizację. Najczęściej jednak dotyczy to świadczeń z tzw. chirurgii jednego dnia.

Rozbudowana sieć placówek

Dzięki polisie ubezpieczeniowej klienci zyskują dostęp do bardzo szerokiej sieci placówek medycznych (bardziej rozbudowanej niż jest to w przypadku firm abonamentowych). Ubezpieczyciele bowiem podpisują umowy nie tylko z prywatnymi zakładami (przychodniami, laboratoriami itp.), lecz także z publicznymi szpitalami. Na takie działania zezwala im bowiem ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.

– Przepisy regulujące funkcjonowanie ZOZ przewidują bowiem możliwość pozyskiwania finansowania także na podstawie umów zawartych z prywatnymi ubezpieczycielami – wyjaśnia dr Marcin Matczak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Szpitale zyskują na tym częściowe uniezależnienie się do monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Mogą jednak przyjmować pacjentów z polisami tylko w czasie, kiedy nie działają na podstawie kontraktu z Funduszem. Tym samym nie ograniczają dostępu do świadczeń chorym, za leczenie których płaci ten ostatni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »