Kategorie

Ubezpieczenia zdrowotne dla zatrudnionych

Dominika Sikora
Dominika Sikora
Chcąc zapewnić pracownikom szybki dostęp do świadczeń zdrowotnych, pracodawcy mogą wykupić przygotowane przez firmy ubezpieczeniowe polisy zdrowotne. Oferują one podobny zakres usług jak abonamenty, ale dodatkowo zapewniają leczenie szpitalne.

Mimo że w Polsce wciąż brakuje ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych (jej przygotowanie resort zdrowia zapowiada od co najmniej dwóch lat), prywatne firmy ubezpieczeniowe od kilku lat oferują klientom możliwość wykupienia dodatkowych polis zdrowotnych (zarówno tym indywidualnym, jak i instytucjonalnym). Ich posiadacze zyskują nie tylko dostęp do podstawowych świadczeń medycznych, specjalistów czy badań diagnostycznych, lecz także mają zagwarantowane pokrycie kosztów świadczeń szpitalnych. To jest podstawowa przewaga polisy zdrowotnej nad abonamentami. Te ostatnie, tylko w najdroższej wersji, zapewniają hospitalizację. Najczęściej jednak dotyczy to świadczeń z tzw. chirurgii jednego dnia.

Rozbudowana sieć placówek

Reklama

Dzięki polisie ubezpieczeniowej klienci zyskują dostęp do bardzo szerokiej sieci placówek medycznych (bardziej rozbudowanej niż jest to w przypadku firm abonamentowych). Ubezpieczyciele bowiem podpisują umowy nie tylko z prywatnymi zakładami (przychodniami, laboratoriami itp.), lecz także z publicznymi szpitalami. Na takie działania zezwala im bowiem ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.

– Przepisy regulujące funkcjonowanie ZOZ przewidują bowiem możliwość pozyskiwania finansowania także na podstawie umów zawartych z prywatnymi ubezpieczycielami – wyjaśnia dr Marcin Matczak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Szpitale zyskują na tym częściowe uniezależnienie się do monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Mogą jednak przyjmować pacjentów z polisami tylko w czasie, kiedy nie działają na podstawie kontraktu z Funduszem. Tym samym nie ograniczają dostępu do świadczeń chorym, za leczenie których płaci ten ostatni.


Klienci firm ubezpieczeniowych mogą liczyć, że nawet leczenie szpitalne czy wizyta u specjalisty odbędzie się w krótkim czasie i w dogodnym dla niego miejscu. Signal Iduna, firma ubezpieczeniowa, która od kilku lat oferuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, posiada sieć ponad 800 współpracujących placówek. Dzięki temu nawet osoby z mniejszych miejscowości mają gwarancję, że w niewielkiej odległości od ich miejsca zamieszkania ubezpieczyciel zapewni im dostęp do świadczenia.

Wybrać najlepiej

Reklama

Firmy ubezpieczeniowe w swojej propozycji mają zarówno pakiety dla klientów indywidualnych, jak i firm. Ich ceny zaczynają się nawet od 50 zł (świadczenia ambulatoryjne oraz szpitalne). Przy wyborze najlepszej oferty warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim liczba placówek, z jaką współpracuje dany ubezpieczyciel. Im ich większa liczba, tym więcej lekarzy, z pomocy których może korzystać pracownik. Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku firm, których pracownicy bardzo często podróżują.

Poza tym ważne jest, żeby ubezpieczyciel, z którym firma podpisuje umowę, korzystał z komputerowego systemu rejestracji wizyt oraz posiadał czynny przez całą dobę tzw. call center. Jest to gwarancja pełnej koordynacji wizyt, a tym samym szybki i sprawny dostęp do świadczeń zdrowotnych.

Bardzo ważnym elementem, na który firma powinna zwrócić uwagę przy wyborze oferty dla pracowników, jest sposób organizacji pobytu i leczenia szpitalnego. Profesjonalny ubezpieczyciel powinien zapewnić jego pełną koordynację – od zorganizowania i sfinansowania pobytu w szpitali, po cały proces leczenia. Nie powinien ograniczać się jedynie do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za czas spędzony w szpitalu.


Przykładowe pakiety zdrowotne wybranych firm ubezpieczeniowych

SIGNAL IDUNA

Pakiet Standard

●  pokój o podwyższonym standardzie (1- lub 2-osobowy),

● wybór spośród personelu danego oddziału lekarza prowadzącego oraz operującego,

● pokrycie kosztów wybranych procedur szpitalnych – operacja zaćmy, jaskry, tarczycy, usunięcie wyrostka, usunięcie pęcherzyka żółciowego, operacja macicy, sutka, jajników lub jajowodów, przezcewkowe operacje gruczołu krokowego,

● dostęp przez całą dobę do platformy informacyjnej o usługach medycznych.

Pakiet Maximum

● świadczenia z zakresu pakietu Standard plus koronarografia, przezskórna angioplastyka tętnic wieńcowych, przezskórna angioplastyka tętnic wieńcowych z wszczepieniem stentu, by-passy, angioplastyka naczynia niewieńcowego, wszczepienie stentu lub stentów do naczynia niewieńcowego, artroskopia, operacja żylaków, przepukliny, wysiłkowego nietrzymania moczu, leczenie kamicy układu moczowego, wymiana stawu oraz plastyka stawów kończyny górnej i dolnej.

PZU Życie

INTRO

● dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej u lekarzy pierwszego kontaktu: internisty, pediatry i lekarza rodzinnego ze zniżką 50 proc. od ceny obowiązującej w placówce,

● bezpośredni dostęp do lekarzy kilkunastu specjalności ze zniżką 50 proc. od ceny obowiązującej w placówce, 20 proc. zniżki na podstawowe i specjalistyczne testy diagnostyczne,

● usługi stomatologiczne ze zniżką w wysokości 20 proc. i bezpłatny przegląd stomatologiczny raz w roku.

MERITUM

● dostęp do lekarza rodzinnego i internisty oraz do lekarzy pięciu najpopularniejszych specjalności,

● możliwość wykonania prostych zabiegów ambulatoryjnych oraz wielu podstawowych i specjalistycznych badań diagnostycznych.

STANDARD

● bezpośredni, nielimitowany dostęp do lekarzy 16 specjalizacji, uzupełniające testy diagnostyczne,

● specjalistyczne testy z zakresu diagnostyki laboratoryjnej, obrazowej, USG i inne – z 15-proc. zniżką,

● bezpłatny przegląd stomatologiczny raz w roku, usługi stomatologiczne ze zniżką 20-proc.

KOMFORT

● podstawowa opieka zdrowotna u lekarzy pierwszego kontaktu: internisty, lekarza rodzinnego, pediatry, bezpośredni dostęp do lekarzy kilkunastu innych specjalności, podstawowe testy diagnostyczne,

● 15 proc. rabatu na specjalistyczne testy diagnostyczne, bezpłatne wizyty domowe w godzinach otwarcia klinik,

● usługi stomatologiczne ze zniżką 20 proc., bezpłatny przegląd stomatologiczny raz w roku.


ALLIANZ ŻYCIE POLSKA

Pakiet podstawowy

● opieka ambulatoryjna, nieograniczony dostęp do specjalistów, wizyty domowe, badania dodatkowe, konsultacje lekarskie, rehabilitacja, chirurgia jednego dnia.

Pakiet rozszerzony

● świadczenia z zakresu podstawowego plus szerszy dostęp do lekarzy specjalistów, dostęp do usług rehabilitacyjnych oraz możliwość skorzystania z refundacji poniesionych kosztów wykonania kilkudziesięciu operacji.

dr Adam H. Pustelnik

prezes zarządu, SIGNAL IDUNA

Dla wielu pracodawców głównym kryterium wyboru polisy jest cena. Coraz częściej zwracają oni uwagę również na dostępność usług, jak też na gwarancję szybkiej obsługi.

Na ubezpieczenie pracowników najczęściej decydują się duże i średnie firmy zatrudniające ponad 100 osób. Mimo światowego kryzysu w 2009 r. nasza firma zanotowała 30-proc. wzrost sprzedaży pakietów zdrowotnych dla pracowników w porównaniu z poprzednim rokiem.

Paweł Kalbarczyk

dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych PZU Życie SA

Firmy ubezpieczeniowe, oferując pakiety medyczne, są objęte, w odróżnieniu od firm abonamentowych, specjalnym nadzorem prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz Rzecznika Ubezpieczonych. To zwiększa bezpieczeństwo naszych klientów. Ponadto posiadamy odpowiednie know-how oraz mamy odstęp do odpowiednich statystyk. W związku z tym nasza działalność jest z definicji bardziej wiarygodna. Zakłady ubezpieczeń z reguły dysponują całą siecią zakontraktowanych podmiotów świadczących usługi medyczne, w związku z czym są w stanie zaoferować bardzo szeroki wachlarz usług.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?