REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu służą wyjazdy integracyjne

Sylwia Szykuła

REKLAMA

Pracodawcy organizują wyjazdy integracyjne, żeby zmotywować personel do efektywniejszej pracy i osiągnąć większe zyski. Takie wyjazdy pobudzają do działania, stanowią odskocznię od codzienności, a także wprowadzają zmiany w firmie.
W zależności od celu, jaki stawia sobie pracodawca, wybiera on rodzaj i czas trwania takiego wyjazdu. Istotą może być rozwiązanie panującego konfliktu między pracownikami lub też zwiększenie mobilizacji do działania, a także nauczenie współpracy lub podniesienie kwalifikacji i umiejętności pracowników. Niekiedy wyjazd może trwać dwa dni, a innym razem cały tydzień. Czasem pracownicy kierowani są do ośrodka w kraju, a czasem pracodawca oferuje egzotyczną podróż. Niekiedy stawia się na relaksującą atmosferę w SPA lub na intensyfikację doznań podczas skoków na bungee.

Wyjazd integracyjny może być wyłącznie odpoczynkiem albo zawierać blok szkoleń z określonej dziedziny. Biura oferujące tzw. Incentive, czyli wyjazdy firmowe związane z motywacją i integracją pracowników, prześcigają się w pomysłach. Obok pakietu szkoleń, kursów, zajęć z psychologiem, pozwalających na omówienie i zrozumienie emocji, wyjazdów do różnych hoteli i ośrodków na morzem, jeziorem czy w górach, można spotkać się z kuligami, wycieczką do jaskini, nurkowaniem, lotami samolotem i na paralotni, wspinaczką, jazdą konną, żeglowaniem, jazdą terenowym samochodem.

Najważniejszy jest cel

Głównym celem wyjazdów integracyjnych jest poprawa wyników i zwiększenie zysków firmy. Jak natomiast będą kształtowały się emocje i jaki będzie wpływ takiego wyjazdu na obowiązki wykonywane przez pracowników?

1. Motywacja do pracy - zadowolony pracownik to wspaniały nabytek dla każdej firmy. Dzięki temu działa on z pełnym zaangażowaniem, wykorzystując wiedzę, co sprzyja rozwojowi firmy i zwiększaniu jej zysków. Motywacja to także ważny czynnik dla pracownika, dzięki niej czuje, że wykonywane przez niego zajęcia mają sens i przynoszą odpowiednie profity. Pracownik, który wysyłany jest na wyjazd integracyjny, wie, że pracodawca dba o niego i docenia jego pracę (uznanie pracodawcy dla naszych działań powoduje, że wzrasta poczucie wartości i utożsamienie się z firmą).

2. Utrzymanie dobrych specjalistów - rynek pracy podlega zmianom, a wśród pracodawców niektórych branż pojawia się problem ze zdobyciem dobrze wykwalifikowanego personelu. Firmy boją się o swoich specjalistów, bowiem konkurencja często wyciąga ich z organizacji. Pracodawca musi więc tak zadbać o pracownika, aby nie przeszedł do innej firmy. Natomiast pracownik jako specjalista w danej dziedzinie czuje się szanowany, doceniany i potrzebny. Dobre wynagrodzenie, atmosfera i możliwości rozwoju, które wspomagane są przez omawiane wyjazdy integracyjne, zwiększają lojalność wobec firmy, a tym samym zmniejszają się szanse odejścia do konkurencji.

3. Redukcja stresu - to znaczący element wyjazdów integracyjnych. W zależności od przyczyn stresu, może on zostać zredukowany przez relaks, pogłębienie wiedzy, polepszenie stosunków z ludźmi lub też poprzez wysiłek fizyczny.

4. Poprawa kontaktów międzyludzkich - atmosfera, w jakiej pracujemy wpływa na nasze samopoczucie, zachowanie i samą pracę. Wyjazdy integracyjne polepszają nasze kontakty z innymi, pomagają rozwiązywać narosłe podczas pracy konflikty międzyludzkie. Wyjaśnienie problemów, wspólne gry i zabawy aktywizują i integrują grupę. Wyjazdy uczą także współistnienia z innymi poprzez tolerowanie zachowań, a przede wszystkim dążenie do kompromisów. Ten rodzaj relacji może zostać przeniesiony na grunt organizacji, co pozwoli pracować w przyjemniejszej i oczyszczonej z niedomówień atmosferze.

5. Współzawodnictwo - wyjazdy, na których pojawiają się gry zespołowe, pobudzają duch współzawodnictwa. Przeniesienie niektórych zachowań i emocji do miejsca pracy może odnieść podobny sukces - współdziałanie i wygraną, z której zadowoleni są pracownicy i pracodawca.

6. Rozwiązywanie kwestii spornych - to istotna zaleta wyjazdów, bowiem problemy związane z organizacją mogą zostać omówione na neutralnym gruncie. Omówienie wynagrodzenia za pracę czy zasugerowanie potrzeby dokształcenia może okazać się znacznie łatwiejsze właśnie na spływie kajakowym czy podczas pieczenia kiełbasek na ognisku.

7. Wyjazd integracyjny jako nagroda - wielu pracowników postrzega atrakcyjny wyjazd jako nagrodę. Jedna ze znanych światowych firm z branży automotive zmotywowała pracowników do sprzedaży oryginalnych części samochodowych właśnie poprzez perspektywę wspólnego wyjazdu na egzotyczną wyspę.

Negatywne aspekty wyjazdów integracyjnych
Wyjazdy integracyjne mogą jednak niekiedy wywoływać konflikty, zwłaszcza gdy są źle przygotowane. Pracownicy wyjeżdżają, aby dobrze się bawić i polepszyć relacje z kolegami, a wracają skłóceni i zniechęceni. Oto ciemna strona takich podróży:
- nadmierne spoufalanie się i zatarcie granic w hierarchii, na przykład szef nie jest już autorytetem, a kolegą,
- błędne wyobrażenie o firmie - częste wyjazdy rozleniwiają pracowników. Pracownicy traktują firmę jako miejsce spotkań, a nie miejsce pracy,
- ujawnienie własnych uczuć i emocji, przez co później łatwiej nas zranić. Przeciwnik zna nasze czułe punkty,
- plotki - „kto z kim i kiedy”, „ma problemy w domu, skoro tyle pije”, „dziwnie się zachowuje, chyba coś z nim nie tak” - ludzie otrzymują nowe bodźce, które dowolnie interpretują,
- tworzenie się nieformalnych grup, których cele nie muszą być tożsame z celami firmy,
- odrzucenie niepasujących jednostek - na przykład niepijących, mało zabawnych. Wyjazd integracyjny staje się wyjazdem destruktywnym, sprzyjającym podziałom.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier D. Tusk: W 2025 r. pensja minimalna około 4515 zł (brutto). 3407,35 zł (netto). Koniec wysokich podwyżek pensji, emerytur, zasiłków?

I koniec ten wymusza po prostu spadająca inflacja. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do corocznych podwyżek pensji, zasiłków, emerytur. Chyba musimy sobie przypomnieć, że 12% podwyżki pensji hurtem dla wszystkich "rok w rok", nie jest normalne w zrównoważonej gospodarce.

Wiek emerytalny do zmiany czy zrównania: emerytura z ZUS dla kobiet dopiero po ukończeniu 65 roku życia, a dla mężczyzn

Wiek emerytalny kobiet jest do zmiany - to prawie przesądzone. Argumenty są dużej wagi: dyskryminacja - bo mężczyzn dotyczy wiek emerytalny pięć lat wyższy i ekonomiczne - kobiety z tego powodu dostają dużo niższe emerytury. Bardziej dyskusyjna jest kwestia czy ogólnie wiek emerytalny powinien być podwyższony.

Gdzie in vitro refundowane? W jakich miastach jest dofinansowanie do in vitro? [wykaz placówek]

Wreszcie! Wiele par na to czekało - wiadomo już gdzie in vitro jest refundowane. Jest szczegółowy wykaz miast i placówek. Tych miejsc jest łącznie 58! Najwięcej placówek jest w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i w Katowicach. Łączna suma przyznanych kwot na 2024 rok wynosi 359,135,885.00 zł. W latach 2024-2028” łącznie ma zostać przeznaczone 2,5 mld zł. 

Zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

Czy jest zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Komu przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Kiedy przysługuje zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego? Jak uzyskać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego?

REKLAMA

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem?

Pasek wynagrodzeń na prywatny adres email pracownika. Czy to zgodne z prawem? W praktyce powstaje wiele wątpliwości jakie dane pracowników i do jakich celów może wykorzystywać pracodawca. Okazuje się, że przepisy nie są restrykcyjne, ale najważniejsza jest dobrowolna zgoda pracownika.

Wypłata świadczenia urlopowego w 2024 roku a wpłata na PPK

Czy od wypłacanego w 2024 roku pracownikom świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek naliczać wpłaty do PPK?

Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024?

Kiedy wybory do europarlamentu? W jakich godzinach są wybory do europarlamentu? Ile płacą w komisji wyborczej do europarlamentu 2024? Jak głosować w wyborach do europarlamentu? Czy członkom komisji przysługuje zwrot kosztów dojazdu?

Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

REKLAMA