reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Neurolingwistyczne programowanie dla niektórych jest źródłem fascynacji, zachwytu i poczucia wszechmocy. Dla innych przedmiotem gwałtownych ataków, a nawet potępienia. Jeszcze inni traktują je po prostu jako pomocne narzędzie komunikacji i wprowadzania zmian. Sama nazwa i określający je skrót NLP większości jednak nic nie mówi. Wśród krzyżujących się, biegunowo różnych opinii łatwo się pogubić i zniechęcić do bliższego poznania tego tematu. Czym zatem jest NLP i dlaczego warto posiadać wiedzę na jego temat?

NLP, czyli...

W uproszczeniu nazwę neurolingwistyczne programowanie można tłumaczyć następująco: pierwsza część odnosi się do związku sposobu przetwarzania informacji ze strukturą języka, jaką posługuje się dana osoba. Chodzi m.in. o to, że nieświadomie stosowane nawyki językowe wywierają potężny wpływ na percepcję, myślenie i generalnie na ludzkie doświadczenie (i odwrotnie). Indywidualne wzorce tych związków tworzą subiektywny świat osoby i swego rodzaju „programy”, które wpływają na jej działania. Pojęcie „programowanie” wskazuje, że celowa zmiana owych wzorców jest możliwa, zwłaszcza gdy mają one ograniczający charakter, stają się źródłem problemów czy cierpienia.

Biorąc pod uwagę miejsce, jakie od lat NLP zajmuje w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności, oraz zadania, jakie w nich pełni, najtrafniej można je obecnie określić jako jedną ze szkół psychologii stosowanej, dostarczającą wiedzy i metod nt. usprawniania komunikacji, wprowadzania zmian i realizacji celów. Jak każda nauka stosowana, NLP skupia się przede wszystkim na swoich praktycznych odkryciach, a w mniejszym stopniu angażuje się w rozwój teorii (choć samo czerpie inspiracje z różnych dyscyplin teoretycznych). I to właśnie pragmatyczny charakter NLP stanowi o jego atrakcyjności.

UWAGA

W kontaktach międzyludzkich meta-model jest nieocenionym narzędziem zwiększającym precyzję i jednoznaczność komunikacji oraz pozwalającym uniknąć nieporozumień. Znajduje on swoje zastosowanie zarówno w kontekście zawodowym, jak i w relacjach osobistych. W środowisku profesjonalistów został doceniony natychmiast po opublikowaniu.

Strony internetowe stowarzyszeń międzynarodowych, na których można znaleźć m.in. kodeksy etyczne obowiązujące trenerów NLP oraz informacje o tym, jakie standardy powinny spełniać ośrodki szkolące:

● International Association for NLP – http://www.ia-nlp.org/

● International Association for NLP-Institutes – http://www.nlp-institutes.net/

● European Association for Neuro-Linguistic Psychotherapy – http://www.eanlpt.org/

UWAGA

Certyfikaty praktyka, mistrza czy trenera NLP nie przygotowują ani nie uprawniają do bycia psychoterapeutą lub coachem, co nie zawsze jest respektowane przez ich posiadaczy.

LITERATURA POLECANA

1. Richard Bandler, John Grinder, „Struktura Magii”, t. I i II, Helion, Gliwice 2008.

2. Robert Dilts, „Modelowanie z NLP, czyli jak powtórzyć sukces”. Wydawnictwo PINLP, Warszawa 2009.

3. „NLP – nowa technika osiągania sukcesów”, red. Steve Andreas, Charles Faulkner, Helion, Gliwice 2006.

4. Joseph O’Connor, John Seymour, „Wprowadzenie do NLP”, Zysk i S-ka, Poznań 1996.

5. Wolfgang Walker „Przygoda z komunikacją”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2001.

* Wywiad z Robertem Diltsem znajdą Państwo w numerze 3/2010 „Personelu i Zarządzania”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

założyciel i dyrektor Polskiego Instytutu NLP, certyfikowany trener NLP

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama