REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Jak automatyzacja zmienia HR

Błażej Migoń
ekspert w zakresie rozwiązań dla HR, eq system sp. z o.o.
Jak automatyzacja zmienia HR
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Codziennie, kiedy korzystamy z bankomatu zamiast kasjera bankowego lub gdy samodzielnie odprawiamy się na lotnisku przy użyciu automatycznej budki, jesteśmy świadkami, jak technologia zastępuje ludzką pracę. Kiedy sztuczna inteligencja staje się częścią naszego codziennego życia, wszyscy myślimy o jednym – jak będzie ewoluował rynek pracy i zadania, które wypełniamy. O ile zmiany, które dokonywały się wcześniej w ramach rewolucji przemysłowej, dotyczyły mechanizacji produkcji i przede wszystkim polegały na zastępowaniu pracy fizycznej ludzi o wiele bardziej wydajną pracą maszyn, to dla rewolucji cyfrowej kluczowe jest zastępowanie pracy umysłowej oprogramowaniem.

Jednym z istotniejszych i dynamicznie rozwijających się obszarów w dzisiejszym świecie biznesu jest automatyzacja procesów zarządzania zasobami ludzkimi, obejmująca wykorzystanie zaawansowanych technologii takich, jak sztuczna inteligencja, analiza danych i robotyka, do optymalizacji działań związanych z personelem. W miarę jak technologia kształtuje nową rzeczywistość, dział HR staje przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami. Koncentracja na wykorzystaniu automatyzacji i innych zaawansowanych technologii jest kluczowa dla zapewnienia wydajności, efektywności usług i oszczędności w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Wdrożenie zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA) może pomóc między innymi zapewnić między innymi lepszą obsługę pracownikom i menedżerom, zagwarantować zgodność procesów HR ze standardami i przepisami oraz zwiększać efektywność i poprawiać produktywność HR. 

REKLAMA

Autopromocja

Automatyzacja odpowiedzią na znużenie pracą

Badania przeprowadzone w sierpniu 2022 na grupie 5000 pełnoetatowych pracowników w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Holandii wykazały, że powtarzalne zadania wpływają na ogólny nastrój ankietowanych, a aż 48% respondentów w Wielkiej Brytanii twierdzi, że tego typu zadania są wręcz szkodliwe dla ich zdrowia psychicznego. Większość osób powołuje się na negatywne odczucia związane z koniecznością wykonywania powtarzalnych zadań; obowiązki te powodują, że pracownicy czują się znudzeni (39%), pozbawieni stymulacji (35%) i nieproduktywni (25%). Na pytanie co sprawi, że będą szczęśliwsi na swoich obecnych stanowiskach, aż 36% chciałoby bardziej kreatywnego miejsca pracy, a 35% chciałoby angażować się w zadania, które w większym stopniu wykorzystają ich kompetencje. Jako przykłady powtarzalnych zadań w miejscu pracy wskazywane są przede wszystkim prace biurowe, raportowanie i fakturowanie. 91% respondentów uważa, że to właśnie automatyzacja może poprawić wydajność ich pracy, a 71% zgodziło się, że włączenie automatyzacji do ich organizacji pomoże przyciągnąć i zatrzymać talenty. 

Jednym z kluczowych aspektów automatyzacji procesów HR jest zwiększenie efektywności operacyjnej. Dzięki automatyzacji można usprawnić zarządzanie dokumentami, procesem rekrutacji, oceną pracowniczą i wiele innych obszarów. To pozwala pracownikom działu HR na skupieniu się na długofalowej perspektywie, czym może być opracowywanie strategii rozwoju personelu czy zarządzanie kulturą organizacyjną. Ponadto, automatyzacja eliminuje błędy ludzkie, co ma kluczowe znaczenie w obszarach związanych z administracją takich, jak rozliczenia czasu pracy czy zarządzanie świadczeniami pracowniczymi.

Automatyzacja HR budująca pozytywny Employee Experience

Automatyzacja procesów HR ma również pozytywny wpływ na doświadczenie pracowników. Dzięki automatycznym systemom pracownicy mają ułatwiony dostęp do swoich danych, mogą zgłaszać wnioski urlopowe czy uzyskiwać informacje na temat np. czasu pracy (w tym również bilansu nadgodzin) oraz wynagrodzenia (paski czy PIT-y). To zwiększa transparentność i komunikację wewnętrzną w organizacji, co przekłada się na satysfakcję pracowników. Ponadto, automatyzacja umożliwia personalizację doświadczenia pracowniczego poprzez dostosowanie oferty szkoleniowej czy planów rozwojowych do indywidualnych potrzeb i aspiracji pracowników. Należy również pamiętać, że automatyzacja generuje ogromne ilości danych, które mogą być cennym źródłem wiedzy dla organizacji. Dzięki zaawansowanym narzędziom można analizować trendy związane z rotacją pracowników, wydajnością zespołów czy skutecznością programów szkoleniowych. Te dane pozwalają podejmować lepiej uzasadnione decyzje dotyczące zarządzania personelem. Przykładowo, analiza danych może pomóc w identyfikacji obszarów, które wymagają bardziej szczegółowego szkolenia lub dostosowania wynagrodzeń, aby zatrzymać kluczowych pracowników. Systemy automatyzacji pomagają również w identyfikowaniu potencjalnych liderów w organizacji oraz w planowaniu sukcesji i umożliwiają tworzenie spersonalizowanych ścieżek rozwoju zawodowego dla pracowników, co może zwiększyć retencję i zaangażowanie pracowników.

Ograniczenie ryzyka związanego z automatyzacją procesów HR

REKLAMA

Mimo licznych korzyści, automatyzacja procesów HR niesie ze sobą pewne wyzwania i ryzyka. Jednym z głównych wyzwań jest konieczność zachowania równowagi między automatyzacją, a czysto ludzkim aspektem zarządzania personelem. Ryzyko związane z automatyzacją HR obejmuje również kwestie np. bezpieczeństwa danych czy poprawności zastosowanych algorytmów. Kluczową rolę odgrywa doświadczony partner wdrażający systemy IT, którego rola może być krytyczna dla osiągnięcia celów projektu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego należy więc oczekiwać od właściwego partnera IT? Przede wszystkim zrozumienia potrzeb, zarówno dotyczących całej organizacji, jak i Działu HR. Warto, by partner IT nie tylko doskonale rozumiał unikalne wymagania i cele przedsiębiorstwa, ale także potrafił przetłumaczyć je na konkretne rozwiązania technologiczne. Tylko wtedy możliwe będzie skuteczne wdrożenie systemu, który nie tylko usprawni procesy HR, ale także zintegruje się z pozostałymi systemami w firmie, tworząc spójne i efektywne środowisko pracy. Ponadto, firma IT powinna być elastyczna i gotowa dostosowywać się do zmieniających się potrzeb organizacji oraz oferować wsparcie techniczne i utrzymanie systemu na najwyższym poziomie, zapewniając ciągłość działania kluczowych procesów HR. W rezultacie, właściwy partner IT stanie się nie tylko dostawcą rozwiązań technologicznych, ale także strategicznym sojusznikiem, wspierającym rozwój i sukces organizacji.

Automatyzacja procesów zarządzania zasobami ludzkimi, w kontekście rewolucji cyfrowej, odgrywa coraz istotniejszą rolę w dzisiejszym biznesie. Technologie takie jak sztuczna inteligencja, analiza danych i robotyka zmieniają sposób, w jaki dział HR funkcjonuje i przekształcają doświadczenie pracowników. Automatyzacja procesów HR to nieunikniony krok w erze cyfrowej, który przynosi wiele korzyści, ale wymaga starannego planowania i współpracy z doświadczonym partnerem IT. Odpowiednio wdrożona automatyzacja może nie tylko usprawnić dział HR, ale także przyczynić się do sukcesu organizacji poprzez zwiększenie efektywności, retencję pracowników i lepsze zarządzanie danymi.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA