REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia [RAPORT]

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia
Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowiu, wdrożenie nowych technologii usprawniających pracę lekarzy, czy inwestycje gigantów technologicznych w innowacyjne rozwiązania opieki zdrowotnej – to najnowsze trendy rynku pracy sektora opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych. Wszystkie te rozwiązania mają na celu usprawnienie działań specjalistów oraz efektywne zaplanowanie zatrudnienia w tej branży, w której globalnie 78% pracodawców deklaruje niedobór odpowiednich do pracy kandydatów – to wnioski z raportu „Healthcare & Life Sciences World of Work” przygotowanego przez ManpowerGroup.

Do 2030 roku na świecie zabraknie 10 milionów pracowników w branży opieki zdrowotnej & nauk przyrodniczych

Raport autorstwa ManpowerGroup „Healthcare & Life Sciences World of Work”, prezentuje siedem najważniejszych globalnych trendów branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, w której to 78% pracodawców na świecie wskazuje na niedobór wykwalifikowanych kandydatów. W Polsce wynik dla tego obszaru jest nieco mniejszy, bowiem na brak odpowiednich specjalistów wskazuje 74% organizacji. Natłok działań, a także presja związana ze wzmożonymi obowiązkami sprawiły, że możliwości oraz wydajność tego sektora zostały na nowo zweryfikowane. Niestety, wiele wskazuje na to, że w następstwie wypalenia zawodowego niedobór talentów będzie się tylko powiększał – jak pokazują dane WHO, do 2030 roku osiągnie skalę 10 milionów. Kobiety stanowią aktualnie 70% pracowników służby zdrowia na całym świecie, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie zróżnicowania w branży, jak również wzmocnienie strategicznego planowania zatrudnienia oraz zoptymalizowanie rekrutacji.

– Mimo trudnej, zmiennej i nieprzewidywalnej sytuacji rynkowej z jaką się mierzymy, branża life sciences jest jednym z najsilniej rozwijających się sektorów – mówi Katarzyna Gołek, liderka zespołu rekrutacji stałych w branży inżynierii i nauk przyrodniczych w Manpower. – Polska stanowi dla wielu międzynarodowych organizacji balans rynkowy pomiędzy dostępnością kompetentnych ekspertów, kwestią kulturową i postawami wobec pracy oraz kosztami wynikającymi z zatrudnienia. Mówiąc krótko, jako mieszkańcy Polski jesteśmy niedrogimi ekspertami, w porównaniu do na przykład kandydatów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrasta, ponieważ powstają w naszym kraju nowe miejsca pracy, które do tej pory funkcjonowały w innych państwach. Należy również zaznaczyć, iż pogłębia się kryzys związany z niedostateczną liczbą pracowników aptek, przede wszystkim na stanowisku magistra farmacji. Od kilku lat absolwenci farmacji wybierają branże dając lepsze możliwości finansowe, oraz takie, które uznają za bardziej interesujące, bezpieczne, co zyskało na znaczeniu od czasów pandemii. Znajdują zatrudnienie w badaniach klinicznych, jakości, dystrybucji leków, laboratoriach oraz działach badań i rozwoju. Coraz częściej też osoby z dłuższym stażem pracy w aptekach przekwalifikowują się, poszukując pracy w powyższych obszarach – dodaje ekspertka.

Telemedycyna i digitalizacja opieki zdrowotnej, czyli nowe technologie wsparciem dla lekarzy

Jak wskazuje raport, w ostatnim czasie błyskawicznie przyspieszył także rozwój digitalizacji opieki zdrowotnej – w szczycie pandemii zainteresowanie telemedycyną było 78-krotnie większe, niż przed nią. Dlatego miedzy innymi bardzo ważne jest, by w zespołach nie zabrakło wykwalifikowanych pracowników IT, którzy zadbają o wdrożenie dobrze funkcjonującej automatyzacji procesów, mających szansę w dużej mierze odciążyć pracowników służby zdrowia. W trakcie rekrutacji, organizacje najczęściej wskazują na zapotrzebowanie talentów specjalizujących się w zakresie rozwoju oprogramowania, user experience, cyberbezpieczeństwa oraz zapewniania jakości (QA). Zatrudnienie odpowiedniej osoby to jedno, natomiast firmy powinny zadbać również o podnoszenie kwalifikacji wśród zatrudnionych osób, tak by mogły one w pełni wykorzystywać nowe technologie i napędzać kolejne innowacje.

Jak mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce, obszar opieki zdrowotnej od dawna i konsekwentnie przechodzi przez cyfrową transformację, z właściwym sobie tempem podyktowanym niezwykłą dbałością o najwyższą jakość. – Branża już lata temu zauważyła jaką przewagę konkurencyjną można zyskać, inwestując w rozwiązania technologiczne pozwalające na automatyzację, wsparcie badań, czy opieki zdrowotnej. Ilość danych, które napędzają ten obszar jest przeogromna, co siłą rzeczy pociąga za sobą konieczność zaangażowania talentów z kompetencjami związanymi z analizą dużych zbiorów. Jest to więc branża, w której specjaliści tacy jak data scientist są niezwykle pożądani, tak samo jak osoby napędzające transformację cyfrową, czyli programiści różnych technologii frontendowych i backendowych, oraz kandydaci specjalizujący się w machine learning czy robotic process automation. Oczywiście doświadczenie pozwalające na rozumienie specyfiki branży, zwłaszcza w zakresie zapewnienia najwyższych standardów oraz jakości dodatkowym atutem kandydata – podkreśla ekspert.

Sztuczna inteligencja oraz… smartfon w służbie naszemu zdrowiu

Raport ManpowerGroup podejmuje także kwestię inwestycji organizacji opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych w rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji. Szacuje się, że wykorzystanie nowoczesnych technologii, które wspomogą pracowników służby zdrowia w działaniach związanych z ręcznym wprowadzaniem danych, może zaoszczędzić do 93 minut pracy danej osoby każdego dnia. Według KPMG, 81% liderów biznesu tego sektora chce, aby ich organizacja odważniej inwestowała w technologię AI. Z kolei dane płynące z BDO mówią o rosnących nakładach finansowych w transformację cyfrową – 70% organizacji w branży opieki zdrowotnej zwiększyło wydatki na inwestycje cyfrowe, 60% opracowuje nowe projekty w tym obszarze, podczas gdy 42% przyspiesza swoje plany związane z digitalizacją działań. Najwięksi gracze technologiczni, jak Apple, Google, Amazon czy Microsoft także trzymają rękę na pulsie telemedycyjny i planują kolejne inwestycje w obszarze opieki zdrowotnej za sprawą digitalizacji medycyny, czy urządzeń codziennego użytku zdolnych do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.
Zachowania konsumenckie zmieniają się także pod względem użytkowania aplikacji. Użytkownicy cenią sobie bowiem przejrzystość, szybkość działania oraz intuicyjność. Nie inaczej jest w telemedycznych rozwiązaniach opieki zdrowotnej – jak pokazuje Accenture, 50% z nich twierdzi, że złe doświadczenie z daną aplikacją usług medycznych wpływa negatywnie na całe wrażenie z użytkowania. 39% z użytkowników mówi także o tym, że pozytywne odczucia związane z daną aplikacją mają wpływ na całościowe postrzeganie danej firmy, do której należy oprogramowanie.

Digitalizacja odpowiedzią na wyzwania rynkowe

Publikacja ManpowerGroup porusza także temat łańcucha dostaw – zakłócenia z tym związane w szczytowym okresie pandemii ujawniły jego słabe punkty na całym świecie, także w sektorze opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych. Według raportu McKinsey, 93% osób odpowiedzialnych za globalne łańcuchy dostaw chce, by ich działania były znacznie bardziej elastyczne i odporne na potencjalne zawirowania rynkowe. Nowe założenia, strategie oraz plany w obszarze opieki zdrowotnej wymagają także aktualizacji celów biznesowych organizacji. 88% firm biofarmaceutycznych planuje zwiększyć inwestycje w ramach ESG, a 76% liderów biznesu uważa, że równość w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej powinna zostać włączona do ich strategii działań.

- Rozwiązania z obszaru IT pozwalają w wielu przypadkach zapewnić firmom przewagę konkurencyjną. Pozwalają one bowiem przede wszystkim zapanować nad ogromnymi zbiorami danych, tak kluczowymi w tej branży, a dzięki temu skrócić czas do wyjścia na rynek z rozwiązaniem, produktem, czy aplikacją. Istotnym elementem dla obszaru zdrowia jest bezpieczeństwo. Technologie cyfrowe pozwalają przyśpieszyć procesy kontrolne oraz nadzorujące. Nie można zapomnieć również o kwestiach finansowych. Badania nad rozwiązaniami w tym obszarze potrafią być niezwykle kosztowne, ponieważ są pracochłonne i długotrwałe. Każda oszczędność w tej materii potrafi przeważyć o sukcesie. To część korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych, cyfrowych technologii, dających wymierne oszczędności w wymiarze finansowym, ale przede wszystkim pozwalających wyprzedzić konkurencję, promując na rynku pożądany produkt należytej jakości szybciej, niż pozostali – dodaje Adam Wojtaszek.

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA