Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia [RAPORT]

ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia
Sztuczna inteligencja i trendy na rynku pracy pracy w służbie zdrowia
shutterstock

Sztuczna inteligencja w służbie zdrowiu, wdrożenie nowych technologii usprawniających pracę lekarzy, czy inwestycje gigantów technologicznych w innowacyjne rozwiązania opieki zdrowotnej – to najnowsze trendy rynku pracy sektora opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych. Wszystkie te rozwiązania mają na celu usprawnienie działań specjalistów oraz efektywne zaplanowanie zatrudnienia w tej branży, w której globalnie 78% pracodawców deklaruje niedobór odpowiednich do pracy kandydatów – to wnioski z raportu „Healthcare & Life Sciences World of Work” przygotowanego przez ManpowerGroup.

Do 2030 roku na świecie zabraknie 10 milionów pracowników w branży opieki zdrowotnej & nauk przyrodniczych

Raport autorstwa ManpowerGroup „Healthcare & Life Sciences World of Work”, prezentuje siedem najważniejszych globalnych trendów branży opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych, w której to 78% pracodawców na świecie wskazuje na niedobór wykwalifikowanych kandydatów. W Polsce wynik dla tego obszaru jest nieco mniejszy, bowiem na brak odpowiednich specjalistów wskazuje 74% organizacji. Natłok działań, a także presja związana ze wzmożonymi obowiązkami sprawiły, że możliwości oraz wydajność tego sektora zostały na nowo zweryfikowane. Niestety, wiele wskazuje na to, że w następstwie wypalenia zawodowego niedobór talentów będzie się tylko powiększał – jak pokazują dane WHO, do 2030 roku osiągnie skalę 10 milionów. Kobiety stanowią aktualnie 70% pracowników służby zdrowia na całym świecie, dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie zróżnicowania w branży, jak również wzmocnienie strategicznego planowania zatrudnienia oraz zoptymalizowanie rekrutacji.

– Mimo trudnej, zmiennej i nieprzewidywalnej sytuacji rynkowej z jaką się mierzymy, branża life sciences jest jednym z najsilniej rozwijających się sektorów – mówi Katarzyna Gołek, liderka zespołu rekrutacji stałych w branży inżynierii i nauk przyrodniczych w Manpower.Polska stanowi dla wielu międzynarodowych organizacji balans rynkowy pomiędzy dostępnością kompetentnych ekspertów, kwestią kulturową i postawami wobec pracy oraz kosztami wynikającymi z zatrudnienia. Mówiąc krótko, jako mieszkańcy Polski jesteśmy niedrogimi ekspertami, w porównaniu do na przykład kandydatów ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii. Dlatego zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrasta, ponieważ powstają w naszym kraju nowe miejsca pracy, które do tej pory funkcjonowały w innych państwach. Należy również zaznaczyć, iż pogłębia się kryzys związany z niedostateczną liczbą pracowników aptek, przede wszystkim na stanowisku magistra farmacji. Od kilku lat absolwenci farmacji wybierają branże dając lepsze możliwości finansowe, oraz takie, które uznają za bardziej interesujące, bezpieczne, co zyskało na znaczeniu od czasów pandemii. Znajdują zatrudnienie w badaniach klinicznych, jakości, dystrybucji leków, laboratoriach oraz działach badań i rozwoju. Coraz częściej też osoby z dłuższym stażem pracy w aptekach przekwalifikowują się, poszukując pracy w powyższych obszarach – dodaje ekspertka.

Telemedycyna i digitalizacja opieki zdrowotnej, czyli nowe technologie wsparciem dla lekarzy

Jak wskazuje raport, w ostatnim czasie błyskawicznie przyspieszył także rozwój digitalizacji opieki zdrowotnej – w szczycie pandemii zainteresowanie telemedycyną było 78-krotnie większe, niż przed nią. Dlatego miedzy innymi bardzo ważne jest, by w zespołach nie zabrakło wykwalifikowanych pracowników IT, którzy zadbają o wdrożenie dobrze funkcjonującej automatyzacji procesów, mających szansę w dużej mierze odciążyć pracowników służby zdrowia. W trakcie rekrutacji, organizacje najczęściej wskazują na zapotrzebowanie talentów specjalizujących się w zakresie rozwoju oprogramowania, user experience, cyberbezpieczeństwa oraz zapewniania jakości (QA). Zatrudnienie odpowiedniej osoby to jedno, natomiast firmy powinny zadbać również o podnoszenie kwalifikacji wśród zatrudnionych osób, tak by mogły one w pełni wykorzystywać nowe technologie i napędzać kolejne innowacje.

Jak mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis w Polsce, obszar opieki zdrowotnej od dawna i konsekwentnie przechodzi przez cyfrową transformację, z właściwym sobie tempem podyktowanym niezwykłą dbałością o najwyższą jakość. – Branża już lata temu zauważyła jaką przewagę konkurencyjną można zyskać, inwestując w rozwiązania technologiczne pozwalające na automatyzację, wsparcie badań, czy opieki zdrowotnej. Ilość danych, które napędzają ten obszar jest przeogromna, co siłą rzeczy pociąga za sobą konieczność zaangażowania talentów z kompetencjami związanymi z analizą dużych zbiorów. Jest to więc branża, w której specjaliści tacy jak data scientist są niezwykle pożądani, tak samo jak osoby napędzające transformację cyfrową, czyli programiści różnych technologii frontendowych i backendowych, oraz kandydaci specjalizujący się w machine learning czy robotic process automation. Oczywiście doświadczenie pozwalające na rozumienie specyfiki branży, zwłaszcza w zakresie zapewnienia najwyższych standardów oraz jakości dodatkowym atutem kandydata – podkreśla ekspert.

Sztuczna inteligencja oraz… smartfon w służbie naszemu zdrowiu

Raport ManpowerGroup podejmuje także kwestię inwestycji organizacji opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych w rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji. Szacuje się, że wykorzystanie nowoczesnych technologii, które wspomogą pracowników służby zdrowia w działaniach związanych z ręcznym wprowadzaniem danych, może zaoszczędzić do 93 minut pracy danej osoby każdego dnia. Według KPMG, 81% liderów biznesu tego sektora chce, aby ich organizacja odważniej inwestowała w technologię AI. Z kolei dane płynące z BDO mówią o rosnących nakładach finansowych w transformację cyfrową – 70% organizacji w branży opieki zdrowotnej zwiększyło wydatki na inwestycje cyfrowe, 60% opracowuje nowe projekty w tym obszarze, podczas gdy 42% przyspiesza swoje plany związane z digitalizacją działań. Najwięksi gracze technologiczni, jak Apple, Google, Amazon czy Microsoft także trzymają rękę na pulsie telemedycyjny i planują kolejne inwestycje w obszarze opieki zdrowotnej za sprawą digitalizacji medycyny, czy urządzeń codziennego użytku zdolnych do monitorowania stanu zdrowia użytkownika.
Zachowania konsumenckie zmieniają się także pod względem użytkowania aplikacji. Użytkownicy cenią sobie bowiem przejrzystość, szybkość działania oraz intuicyjność. Nie inaczej jest w telemedycznych rozwiązaniach opieki zdrowotnej – jak pokazuje Accenture, 50% z nich twierdzi, że złe doświadczenie z daną aplikacją usług medycznych wpływa negatywnie na całe wrażenie z użytkowania. 39% z użytkowników mówi także o tym, że pozytywne odczucia związane z daną aplikacją mają wpływ na całościowe postrzeganie danej firmy, do której należy oprogramowanie.

Digitalizacja odpowiedzią na wyzwania rynkowe

Publikacja ManpowerGroup porusza także temat łańcucha dostaw – zakłócenia z tym związane w szczytowym okresie pandemii ujawniły jego słabe punkty na całym świecie, także w sektorze opieki zdrowotnej i nauk przyrodniczych. Według raportu McKinsey, 93% osób odpowiedzialnych za globalne łańcuchy dostaw chce, by ich działania były znacznie bardziej elastyczne i odporne na potencjalne zawirowania rynkowe. Nowe założenia, strategie oraz plany w obszarze opieki zdrowotnej wymagają także aktualizacji celów biznesowych organizacji. 88% firm biofarmaceutycznych planuje zwiększyć inwestycje w ramach ESG, a 76% liderów biznesu uważa, że równość w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej powinna zostać włączona do ich strategii działań.

- Rozwiązania z obszaru IT pozwalają w wielu przypadkach zapewnić firmom przewagę konkurencyjną. Pozwalają one bowiem przede wszystkim zapanować nad ogromnymi zbiorami danych, tak kluczowymi w tej branży, a dzięki temu skrócić czas do wyjścia na rynek z rozwiązaniem, produktem, czy aplikacją. Istotnym elementem dla obszaru zdrowia jest bezpieczeństwo. Technologie cyfrowe pozwalają przyśpieszyć procesy kontrolne oraz nadzorujące. Nie można zapomnieć również o kwestiach finansowych. Badania nad rozwiązaniami w tym obszarze potrafią być niezwykle kosztowne, ponieważ są pracochłonne i długotrwałe. Każda oszczędność w tej materii potrafi przeważyć o sukcesie. To część korzyści płynących z zastosowania nowoczesnych, cyfrowych technologii, dających wymierne oszczędności w wymiarze finansowym, ale przede wszystkim pozwalających wyprzedzić konkurencję, promując na rynku pożądany produkt należytej jakości szybciej, niż pozostali – dodaje Adam Wojtaszek.

 

Reklama
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

  Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

  Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

  Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

  Dla osoby z zewnątrz branża IT może wydawać się tajemnicza. Rozmowa z Piotrem Cichoszem, programistą i blogerem

  „Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz. 

  Branża IT. Polacy podziwiają, doceniają i chcieliby tam pracować – co ich motywuje?

  Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT. 

  Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

  Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

  Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

  Piątek po Bożym Ciele: Jak są otwarte sklepy?

  Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.

  Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

  Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

  Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

  Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

  Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

  Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

  Praca w wakacje: Ranking prac, za które można zarobić najwięcej (nawet tysiąc złotych w weekend!)

  Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata. 

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

  Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

  Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

  Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

  Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

  Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

  Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

  Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

  Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

  Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

  Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

  Włochy – Dni wolne od pracy 2023

  Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

  Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

  Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

  Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

  Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

  Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

  Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

  Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

  Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

  Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?