Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość prawa pracy. Jak automatyzacja i sztuczna inteligencja wpływają na rynek pracy i prawa pracownicze

Wprowadzenie technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników
Wprowadzenie technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników
shutterstock

W dzisiejszym dynamicznym środowisku gospodarczym niezwykle istotne jest zrozumienie wpływu nowych technologii, takich jak automatyzacja i sztuczna inteligencja (SI), na rynki pracy i prawa pracownicze. Postęp technologiczny rewolucjonizuje sposoby wykonywania pracy, tworząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. 

rozwiń >

W niniejszym artykule dokonamy analizy przyszłości prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji

Automatyzacja i sztuczna inteligencja są kluczowymi czynnikami zmieniającymi oblicze dzisiejszych rynków pracy. Automatyzacja, czyli zastosowanie maszyn i systemów informatycznych do wykonywania zadań, umożliwia zwiększenie efektywności, precyzji i wydajności w różnych sektorach. Zautomatyzowane procesy mogą obejmować zarówno powtarzalne czynności fizyczne, jak i skomplikowane operacje intelektualne. Sztuczna inteligencja odnosi się natomiast do zdolności komputerów i systemów do analizy danych, podejmowania decyzji i wykonywania zadań, które wymagają ludzkiego myślenia.

Wpływ na rynki pracy

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji ma istotny wpływ na rynki pracy na różne sposoby. Z jednej strony może prowadzić do utraty pewnych rodzajów zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku prac o charakterze rutynowym i powtarzalnym. Maszyny i systemy informatyczne są coraz bardziej skuteczne w wykonywaniu tych zadań, co może prowadzić do redukcji etatów. Z drugiej strony, rozwój technologii tworzy także nowe możliwości zatrudnienia w obszarach związanych z projektowaniem, obsługą i nadzorem systemów automatyzacyjnych, a także w dziedzinach związanych z rozwijaniem i utrzymywaniem sztucznej inteligencji.

Wpływ na prawa pracownicze

Przyszłość prawa pracy jest nierozerwalnie związana z rozwojem technologicznym. Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji stawia przed legislatorami nowe wyzwania w zakresie ochrony praw pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do zmieniających się warunków pracy, tak aby chronić pracowników przed możliwymi zagrożeniami związanymi z automatyzacją, takimi jak utrata zatrudnienia, niestabilność zatrudnienia czy nierówności wynikające z nierównego dostępu do nowych technologii.

Jednym z głównych zagadnień, które wymaga uwagi prawodawcy, jest odpowiednie uregulowanie kwestii odpowiedzialności za działania systemów SI. W przypadku, gdy systemy te podejmują decyzje, które mają wpływ na prawa i obowiązki pracowników, konieczne jest ustalenie ram prawnych, które określą, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy czy dyskryminację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, wprowadzenie automatyzacji i SI może wymagać również przemyślenia kwestii szkoleń i przekwalifikowania pracowników. Pracownicy muszą być przygotowani na zmieniające się wymagania rynku pracy i nowe umiejętności, które są niezbędne w erze cyfrowej. W tym kontekście istotne jest, aby prawo pracy obejmowało zapisy dotyczące edukacji i szkoleń, które pomogą pracownikom dostosować się do nowych technologii i zmieniających się wymagań zawodowych.

Wpływ na relacje pracodawca–pracownik

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji do miejsc pracy zmienia również dynamikę relacji między pracodawcami a pracownikami. Z jednej strony, automatyzacja może prowadzić do zwiększenia kontroli i nadzoru ze strony pracodawców. Systemy monitoringu, analizy danych i oceny wydajności mogą być stosowane w celu monitorowania pracy pracowników. Z drugiej strony, automatyzacja może przynieść korzyści pracownikom poprzez zwiększenie bezpieczeństwa i redukcję szkodliwych warunków pracy.

Konieczne jest ustalenie zasad regulujących wykorzystanie tych technologii w miejscu pracy. Prawa pracownicze powinny chronić prywatność pracowników i zapewnić im uczciwe traktowanie w związku z monitorowaniem i analizą ich pracy. Równocześnie, należy zachować równowagę między potrzebą nadzoru a zachowaniem godności i autonomii pracowników.

Wpływ na sektory i zawody

Automatyzacja i sztuczna inteligencja mają różnorodny wpływ na różne sektory gospodarki i zawody. Prace, które są podatne na zautomatyzowanie, obejmują m.in. prace fizyczne powtarzalne, prace w sektorze usług, prace związane z obsługą klienta i prace administracyjne. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do restrukturyzacji miejsc pracy, co wymaga przekwalifikowania pracowników.

Z drugiej strony, rozwój sztucznej inteligencji stwarza nowe możliwości w dziedzinie medycyny, diagnostyki, badań naukowych, twórczości artystycznej i innych obszarach, które wymagają zaawansowanych umiejętności analitycznych i twórczych. Kluczowe jest, aby odpowiednie przepisy prawne uwzględniały te zmiany, zapewniając ochronę pracownikom oraz promując inwestycje w przekwalifikowanie i rozwój umiejętności, aby dostosować się do nowych wymagań rynku pracy.

Wyzwania dla polityki społecznej

Przyszłość prawa pracy wymaga również uwzględnienia szerszych aspektów polityki społecznej. Automatyzacja i sztuczna inteligencja mogą wpływać na strukturę społeczną, nierówności dochodowe oraz dostęp do zatrudnienia. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do skoncentrowania się bogactwa i władzy w rękach niewielkiej grupy osób posiadających zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

Konieczne jest opracowanie odpowiednich strategii politycznych, które zapewnią uczciwy podział korzyści wynikających z automatyzacji i sztucznej inteligencji. Wprowadzenie programów szkoleniowych, wsparcia dla przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy może pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków tych technologii i promowaniu równego dostępu do możliwości związanych z ich wykorzystaniem.

Szanse i wyzwania

Przyszłość prawa pracy jest nieodłącznie związana z postępem technologicznym, zwłaszcza automatyzacją i sztuczną inteligencją. Wprowadzenie tych technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do nowych realiów, aby chronić prawa pracowników, zapewnić równowagę między innowacją a ochroną, oraz promować uczciwy podział korzyści wynikających z postępu technologicznego. Przyjęcie odpowiednich regulacji i inicjatyw politycznych może pomóc w budowaniu przyszłości, w której automatyzacja i sztuczna inteligencja służą społecznym celom i przyczyniają się do postępu gospodarczego i społecznego.

Reklama
Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

  7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

  Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

  Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

  Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

  Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

  Dla osoby z zewnątrz branża IT może wydawać się tajemnicza. Rozmowa z Piotrem Cichoszem, programistą i blogerem

  „Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz. 

  Branża IT. Polacy podziwiają, doceniają i chcieliby tam pracować – co ich motywuje?

  Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT. 

  Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

  Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

  Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

  Piątek po Bożym Ciele: Jak są otwarte sklepy?

  Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.

  Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

  Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

  Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

  Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

  Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

  Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

  Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

  Praca w wakacje: Ranking prac, za które można zarobić najwięcej (nawet tysiąc złotych w weekend!)

  Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata. 

  Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

  Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

  Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

  Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

  Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

  Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

  Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

  Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

  Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

  Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

  Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

  Włochy – Dni wolne od pracy 2023

  Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

  Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

  Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

  Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

  Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

  Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

  Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

  Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

  Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

  Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

  Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?