REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość prawa pracy. Jak automatyzacja i sztuczna inteligencja wpływają na rynek pracy i prawa pracownicze

Wprowadzenie technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników
Wprowadzenie technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku gospodarczym niezwykle istotne jest zrozumienie wpływu nowych technologii, takich jak automatyzacja i sztuczna inteligencja (SI), na rynki pracy i prawa pracownicze. Postęp technologiczny rewolucjonizuje sposoby wykonywania pracy, tworząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. 
rozwiń >

W niniejszym artykule dokonamy analizy przyszłości prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Autopromocja

Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji

Automatyzacja i sztuczna inteligencja są kluczowymi czynnikami zmieniającymi oblicze dzisiejszych rynków pracy. Automatyzacja, czyli zastosowanie maszyn i systemów informatycznych do wykonywania zadań, umożliwia zwiększenie efektywności, precyzji i wydajności w różnych sektorach. Zautomatyzowane procesy mogą obejmować zarówno powtarzalne czynności fizyczne, jak i skomplikowane operacje intelektualne. Sztuczna inteligencja odnosi się natomiast do zdolności komputerów i systemów do analizy danych, podejmowania decyzji i wykonywania zadań, które wymagają ludzkiego myślenia.

Wpływ na rynki pracy

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji ma istotny wpływ na rynki pracy na różne sposoby. Z jednej strony może prowadzić do utraty pewnych rodzajów zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku prac o charakterze rutynowym i powtarzalnym. Maszyny i systemy informatyczne są coraz bardziej skuteczne w wykonywaniu tych zadań, co może prowadzić do redukcji etatów. Z drugiej strony, rozwój technologii tworzy także nowe możliwości zatrudnienia w obszarach związanych z projektowaniem, obsługą i nadzorem systemów automatyzacyjnych, a także w dziedzinach związanych z rozwijaniem i utrzymywaniem sztucznej inteligencji.

Wpływ na prawa pracownicze

Przyszłość prawa pracy jest nierozerwalnie związana z rozwojem technologicznym. Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji stawia przed legislatorami nowe wyzwania w zakresie ochrony praw pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do zmieniających się warunków pracy, tak aby chronić pracowników przed możliwymi zagrożeniami związanymi z automatyzacją, takimi jak utrata zatrudnienia, niestabilność zatrudnienia czy nierówności wynikające z nierównego dostępu do nowych technologii.

Jednym z głównych zagadnień, które wymaga uwagi prawodawcy, jest odpowiednie uregulowanie kwestii odpowiedzialności za działania systemów SI. W przypadku, gdy systemy te podejmują decyzje, które mają wpływ na prawa i obowiązki pracowników, konieczne jest ustalenie ram prawnych, które określą, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy czy dyskryminację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, wprowadzenie automatyzacji i SI może wymagać również przemyślenia kwestii szkoleń i przekwalifikowania pracowników. Pracownicy muszą być przygotowani na zmieniające się wymagania rynku pracy i nowe umiejętności, które są niezbędne w erze cyfrowej. W tym kontekście istotne jest, aby prawo pracy obejmowało zapisy dotyczące edukacji i szkoleń, które pomogą pracownikom dostosować się do nowych technologii i zmieniających się wymagań zawodowych.

Wpływ na relacje pracodawca–pracownik

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji do miejsc pracy zmienia również dynamikę relacji między pracodawcami a pracownikami. Z jednej strony, automatyzacja może prowadzić do zwiększenia kontroli i nadzoru ze strony pracodawców. Systemy monitoringu, analizy danych i oceny wydajności mogą być stosowane w celu monitorowania pracy pracowników. Z drugiej strony, automatyzacja może przynieść korzyści pracownikom poprzez zwiększenie bezpieczeństwa i redukcję szkodliwych warunków pracy.

Konieczne jest ustalenie zasad regulujących wykorzystanie tych technologii w miejscu pracy. Prawa pracownicze powinny chronić prywatność pracowników i zapewnić im uczciwe traktowanie w związku z monitorowaniem i analizą ich pracy. Równocześnie, należy zachować równowagę między potrzebą nadzoru a zachowaniem godności i autonomii pracowników.

Wpływ na sektory i zawody

Automatyzacja i sztuczna inteligencja mają różnorodny wpływ na różne sektory gospodarki i zawody. Prace, które są podatne na zautomatyzowanie, obejmują m.in. prace fizyczne powtarzalne, prace w sektorze usług, prace związane z obsługą klienta i prace administracyjne. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do restrukturyzacji miejsc pracy, co wymaga przekwalifikowania pracowników.

Z drugiej strony, rozwój sztucznej inteligencji stwarza nowe możliwości w dziedzinie medycyny, diagnostyki, badań naukowych, twórczości artystycznej i innych obszarach, które wymagają zaawansowanych umiejętności analitycznych i twórczych. Kluczowe jest, aby odpowiednie przepisy prawne uwzględniały te zmiany, zapewniając ochronę pracownikom oraz promując inwestycje w przekwalifikowanie i rozwój umiejętności, aby dostosować się do nowych wymagań rynku pracy.

Wyzwania dla polityki społecznej

Przyszłość prawa pracy wymaga również uwzględnienia szerszych aspektów polityki społecznej. Automatyzacja i sztuczna inteligencja mogą wpływać na strukturę społeczną, nierówności dochodowe oraz dostęp do zatrudnienia. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do skoncentrowania się bogactwa i władzy w rękach niewielkiej grupy osób posiadających zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

Konieczne jest opracowanie odpowiednich strategii politycznych, które zapewnią uczciwy podział korzyści wynikających z automatyzacji i sztucznej inteligencji. Wprowadzenie programów szkoleniowych, wsparcia dla przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy może pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków tych technologii i promowaniu równego dostępu do możliwości związanych z ich wykorzystaniem.

Szanse i wyzwania

Przyszłość prawa pracy jest nieodłącznie związana z postępem technologicznym, zwłaszcza automatyzacją i sztuczną inteligencją. Wprowadzenie tych technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do nowych realiów, aby chronić prawa pracowników, zapewnić równowagę między innowacją a ochroną, oraz promować uczciwy podział korzyści wynikających z postępu technologicznego. Przyjęcie odpowiednich regulacji i inicjatyw politycznych może pomóc w budowaniu przyszłości, w której automatyzacja i sztuczna inteligencja służą społecznym celom i przyczyniają się do postępu gospodarczego i społecznego.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA