REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyszłość prawa pracy. Jak automatyzacja i sztuczna inteligencja wpływają na rynek pracy i prawa pracownicze

Wprowadzenie technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku gospodarczym niezwykle istotne jest zrozumienie wpływu nowych technologii, takich jak automatyzacja i sztuczna inteligencja (SI), na rynki pracy i prawa pracownicze. Postęp technologiczny rewolucjonizuje sposoby wykonywania pracy, tworząc nowe możliwości i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. 
rozwiń >

W niniejszym artykule dokonamy analizy przyszłości prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu automatyzacji i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji

Automatyzacja i sztuczna inteligencja są kluczowymi czynnikami zmieniającymi oblicze dzisiejszych rynków pracy. Automatyzacja, czyli zastosowanie maszyn i systemów informatycznych do wykonywania zadań, umożliwia zwiększenie efektywności, precyzji i wydajności w różnych sektorach. Zautomatyzowane procesy mogą obejmować zarówno powtarzalne czynności fizyczne, jak i skomplikowane operacje intelektualne. Sztuczna inteligencja odnosi się natomiast do zdolności komputerów i systemów do analizy danych, podejmowania decyzji i wykonywania zadań, które wymagają ludzkiego myślenia.

Wpływ na rynki pracy

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji ma istotny wpływ na rynki pracy na różne sposoby. Z jednej strony może prowadzić do utraty pewnych rodzajów zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku prac o charakterze rutynowym i powtarzalnym. Maszyny i systemy informatyczne są coraz bardziej skuteczne w wykonywaniu tych zadań, co może prowadzić do redukcji etatów. Z drugiej strony, rozwój technologii tworzy także nowe możliwości zatrudnienia w obszarach związanych z projektowaniem, obsługą i nadzorem systemów automatyzacyjnych, a także w dziedzinach związanych z rozwijaniem i utrzymywaniem sztucznej inteligencji.

Wpływ na prawa pracownicze

Przyszłość prawa pracy jest nierozerwalnie związana z rozwojem technologicznym. Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji stawia przed legislatorami nowe wyzwania w zakresie ochrony praw pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do zmieniających się warunków pracy, tak aby chronić pracowników przed możliwymi zagrożeniami związanymi z automatyzacją, takimi jak utrata zatrudnienia, niestabilność zatrudnienia czy nierówności wynikające z nierównego dostępu do nowych technologii.

Jednym z głównych zagadnień, które wymaga uwagi prawodawcy, jest odpowiednie uregulowanie kwestii odpowiedzialności za działania systemów SI. W przypadku, gdy systemy te podejmują decyzje, które mają wpływ na prawa i obowiązki pracowników, konieczne jest ustalenie ram prawnych, które określą, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne błędy czy dyskryminację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto, wprowadzenie automatyzacji i SI może wymagać również przemyślenia kwestii szkoleń i przekwalifikowania pracowników. Pracownicy muszą być przygotowani na zmieniające się wymagania rynku pracy i nowe umiejętności, które są niezbędne w erze cyfrowej. W tym kontekście istotne jest, aby prawo pracy obejmowało zapisy dotyczące edukacji i szkoleń, które pomogą pracownikom dostosować się do nowych technologii i zmieniających się wymagań zawodowych.

Wpływ na relacje pracodawca–pracownik

Wprowadzenie automatyzacji i sztucznej inteligencji do miejsc pracy zmienia również dynamikę relacji między pracodawcami a pracownikami. Z jednej strony, automatyzacja może prowadzić do zwiększenia kontroli i nadzoru ze strony pracodawców. Systemy monitoringu, analizy danych i oceny wydajności mogą być stosowane w celu monitorowania pracy pracowników. Z drugiej strony, automatyzacja może przynieść korzyści pracownikom poprzez zwiększenie bezpieczeństwa i redukcję szkodliwych warunków pracy.

Konieczne jest ustalenie zasad regulujących wykorzystanie tych technologii w miejscu pracy. Prawa pracownicze powinny chronić prywatność pracowników i zapewnić im uczciwe traktowanie w związku z monitorowaniem i analizą ich pracy. Równocześnie, należy zachować równowagę między potrzebą nadzoru a zachowaniem godności i autonomii pracowników.

Wpływ na sektory i zawody

Automatyzacja i sztuczna inteligencja mają różnorodny wpływ na różne sektory gospodarki i zawody. Prace, które są podatne na zautomatyzowanie, obejmują m.in. prace fizyczne powtarzalne, prace w sektorze usług, prace związane z obsługą klienta i prace administracyjne. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do restrukturyzacji miejsc pracy, co wymaga przekwalifikowania pracowników.

Z drugiej strony, rozwój sztucznej inteligencji stwarza nowe możliwości w dziedzinie medycyny, diagnostyki, badań naukowych, twórczości artystycznej i innych obszarach, które wymagają zaawansowanych umiejętności analitycznych i twórczych. Kluczowe jest, aby odpowiednie przepisy prawne uwzględniały te zmiany, zapewniając ochronę pracownikom oraz promując inwestycje w przekwalifikowanie i rozwój umiejętności, aby dostosować się do nowych wymagań rynku pracy.

Wyzwania dla polityki społecznej

REKLAMA

Przyszłość prawa pracy wymaga również uwzględnienia szerszych aspektów polityki społecznej. Automatyzacja i sztuczna inteligencja mogą wpływać na strukturę społeczną, nierówności dochodowe oraz dostęp do zatrudnienia. W niektórych przypadkach, automatyzacja może prowadzić do skoncentrowania się bogactwa i władzy w rękach niewielkiej grupy osób posiadających zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

Konieczne jest opracowanie odpowiednich strategii politycznych, które zapewnią uczciwy podział korzyści wynikających z automatyzacji i sztucznej inteligencji. Wprowadzenie programów szkoleniowych, wsparcia dla przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy może pomóc w zminimalizowaniu negatywnych skutków tych technologii i promowaniu równego dostępu do możliwości związanych z ich wykorzystaniem.

Szanse i wyzwania

Przyszłość prawa pracy jest nieodłącznie związana z postępem technologicznym, zwłaszcza automatyzacją i sztuczną inteligencją. Wprowadzenie tych technologii do rynków pracy niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla pracodawców i pracowników. Konieczne jest dostosowanie przepisów prawnych do nowych realiów, aby chronić prawa pracowników, zapewnić równowagę między innowacją a ochroną, oraz promować uczciwy podział korzyści wynikających z postępu technologicznego. Przyjęcie odpowiednich regulacji i inicjatyw politycznych może pomóc w budowaniu przyszłości, w której automatyzacja i sztuczna inteligencja służą społecznym celom i przyczyniają się do postępu gospodarczego i społecznego.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA