REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy piwo można pić w miejscu lub w czasie pracy – takie pytanie zadaje sobie niejeden pracownik, zwłaszcza podczas upałów, których fala przetacza się latem przez Polskę. Gorąco staje się wtedy nieznośne, zwłaszcza podczas pracy, a zimne piwo to przecież doskonały napój chłodzący. Co przepisy mówią o tym, czy wolno pić piwo w pracy, a jeśli tak – to jakie? Wyjaśniamy.
rozwiń >

Piwo to napój, którego legalnej definicji próżno szukać w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która mimo to wspomina o piwie siedemnastokrotnie. Na gruncie polskiego prawa piwo definiuje jedynie… ustawa o podatku akcyzowym.

REKLAMA

Autopromocja

Piwo – definicja prawna

Piwem w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są „wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości”.

Polska ustawa o podatku akcyzowym odwołuje się tutaj do unijnych klasyfikacji dotyczących scalonej nomenklatury (ang. combined nomenclature – stąd skrót CN) stosowanej we Wspólnej Taryfie Celnej obowiązującej w Unii Europejskiej. Zgodnie z aktami prawnymi UE wyżej wymienione pozycje oznaczają:

  • CN 2203 00 – piwo otrzymywane ze słodu,
  • CN 2206 00 – pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone.

Piwo – różnorodność rodzajów

Czym jest piwo precyzują noty wyjaśniające do pozycji 2203 00 opracowane przez Światową Organizację Celną:

Ważne

Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanej ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy warzonych z wodą, zasadniczo z chmielem. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

Czasami dodawany jest również cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, dwutlenek węgla i inne substancje.

W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być: 

  • piwo dolnej fermentacji, otrzymywane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji, lub 
  • piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

Piwo może być:

  • jasne lub ciemne
  • słodkie lub gorzkie
  • lekkie lub mocne

Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako piwo jasne („ale”), mocne piwo („stout”) itd. 

Piwo to napój alkoholowy

Piwo zatem definiowane jest jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy zawierający alkohol w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. Wobec tego napoje, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu, nawet jeśli są otrzymywane ze słodu nie zasługują na miano piwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wolno przynieść piwo do pracy 

REKLAMA

Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabraniają wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Skoro więc piwo jest napojem alkoholowym zakaz obejmuje także piwo. Obowiązani do przestrzegania zakazu są zarówno pracownicy, jak i wszelkie inne osoby wchodzące do zakładu pracy.

Naruszenie tego zakazu nie stanowi ani przestępstwa ani wykroczenia. Osoba, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do zakazu wnoszenia piwa do zakładu pracy naraża się jednak na to, że nie zostanie wpuszczona na teren zakładu pracy. Kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona mają bowiem prawny obowiązek niewpuszczenia takiej osoby. Osoba taka ma prawo zażądać przeprowadzenie kontroli, czy wnosi ze sobą piwo na teren zakładu. Jeśli kontrola nie potwierdzi podejrzenia osoba ta może wejść do zakładu pracy.

Czy wolno pić piwo w miejscu pracy 

Spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy jest zabronione przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Picie piwa na terenie zakładu pracy stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Przepisy stanowią, że karalne jest nie tylko spożywanie piwa w miejscu pracy, ale także usiłowanie popełnienia takiego czynu. 

W razie popełnienia wykroczenia polegającego na spożywaniu piwa w miejscu pracy można orzec przepadek piwa, chociażby nie było ono własnością sprawcy, jeżeli właściciel piwa lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia.

Karze grzywny podlega także osoba, która wbrew szczególnemu obowiązkowi nadzoru dopuszcza do spożywania napojów alkoholowych (a więc i piwa) na terenie zakładu pracy, jak również powziąwszy wiadomość o spożywaniu na terenie zakładu pracy takich napojów nie podejmie prawem przewidzianego postępowania.

Ważne
Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych

Czy wolno pić piwo w czasie pracy

Spożywanie napojów alkoholowych w czasie pracy ale poza terenem zakładu pracy nie jest zabronione przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakaz spożywania alkoholu „w czasie pracy” ustanawia jednak Kodeks pracy i określa konsekwencje naruszeń tego zakazu.

Niezależnie od odpowiedzialności za ewentualne popełnienie wykroczenia na podstawie ustawy o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracownik pijący piwo w czasie pracy – czy to na terenie zakładu pracy, czy to poza tym terenem – naraża się na poniesienie odpowiedzialności porządkowej zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Za spożywanie alkoholu (w szczególności piwa) w czasie pracy pracodawca może zastosować wobec pracownika karę pieniężną

Ważne
Ile może wynieść kara pieniężna za picie piwa w czasie pracy

Kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Ponadto, jeśli pracodawca uzna, że picie piwa przez pracownika stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli dokonać tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Jakie piwo wolno pić w pracy

Z powyższego wynika, że zakazem wnoszenia na teren zakładu pracy, spożywania na terenie zakładu pracy oraz w czasie pracy objęte jest piwo – rozumiane jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy o zawartości alkoholu powyżej 0,5%.

Oznacza to również, że powyższe zakazy nie dotyczą napojów otrzymywanych ze słodu, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu. Napoje takie określane są terminem „piwo bezalkoholowe”.

Ważne

W miejscu lub w czasie pracy dozwolone jest picie wyłącznie tzw. piwa bezalkoholowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA