REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy piwo można pić w miejscu lub w czasie pracy – takie pytanie zadaje sobie niejeden pracownik, zwłaszcza podczas upałów, których fala przetacza się latem przez Polskę. Gorąco staje się wtedy nieznośne, zwłaszcza podczas pracy, a zimne piwo to przecież doskonały napój chłodzący. Co przepisy mówią o tym, czy wolno pić piwo w pracy, a jeśli tak – to jakie? Wyjaśniamy.
rozwiń >

Piwo to napój, którego legalnej definicji próżno szukać w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która mimo to wspomina o piwie siedemnastokrotnie. Na gruncie polskiego prawa piwo definiuje jedynie… ustawa o podatku akcyzowym.

REKLAMA

Autopromocja

Piwo – definicja prawna

Piwem w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są „wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości”.

Polska ustawa o podatku akcyzowym odwołuje się tutaj do unijnych klasyfikacji dotyczących scalonej nomenklatury (ang. combined nomenclature – stąd skrót CN) stosowanej we Wspólnej Taryfie Celnej obowiązującej w Unii Europejskiej. Zgodnie z aktami prawnymi UE wyżej wymienione pozycje oznaczają:

  • CN 2203 00 – piwo otrzymywane ze słodu,
  • CN 2206 00 – pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone.

Piwo – różnorodność rodzajów

Czym jest piwo precyzują noty wyjaśniające do pozycji 2203 00 opracowane przez Światową Organizację Celną:

Ważne

Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanej ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy warzonych z wodą, zasadniczo z chmielem. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

Czasami dodawany jest również cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, dwutlenek węgla i inne substancje.

W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być: 

  • piwo dolnej fermentacji, otrzymywane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji, lub 
  • piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

Piwo może być:

  • jasne lub ciemne
  • słodkie lub gorzkie
  • lekkie lub mocne

Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako piwo jasne („ale”), mocne piwo („stout”) itd. 

Piwo to napój alkoholowy

Piwo zatem definiowane jest jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy zawierający alkohol w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. Wobec tego napoje, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu, nawet jeśli są otrzymywane ze słodu nie zasługują na miano piwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wolno przynieść piwo do pracy 

REKLAMA

Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabraniają wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Skoro więc piwo jest napojem alkoholowym zakaz obejmuje także piwo. Obowiązani do przestrzegania zakazu są zarówno pracownicy, jak i wszelkie inne osoby wchodzące do zakładu pracy.

Naruszenie tego zakazu nie stanowi ani przestępstwa ani wykroczenia. Osoba, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do zakazu wnoszenia piwa do zakładu pracy naraża się jednak na to, że nie zostanie wpuszczona na teren zakładu pracy. Kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona mają bowiem prawny obowiązek niewpuszczenia takiej osoby. Osoba taka ma prawo zażądać przeprowadzenie kontroli, czy wnosi ze sobą piwo na teren zakładu. Jeśli kontrola nie potwierdzi podejrzenia osoba ta może wejść do zakładu pracy.

Czy wolno pić piwo w miejscu pracy 

Spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy jest zabronione przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Picie piwa na terenie zakładu pracy stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Przepisy stanowią, że karalne jest nie tylko spożywanie piwa w miejscu pracy, ale także usiłowanie popełnienia takiego czynu. 

W razie popełnienia wykroczenia polegającego na spożywaniu piwa w miejscu pracy można orzec przepadek piwa, chociażby nie było ono własnością sprawcy, jeżeli właściciel piwa lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia.

Karze grzywny podlega także osoba, która wbrew szczególnemu obowiązkowi nadzoru dopuszcza do spożywania napojów alkoholowych (a więc i piwa) na terenie zakładu pracy, jak również powziąwszy wiadomość o spożywaniu na terenie zakładu pracy takich napojów nie podejmie prawem przewidzianego postępowania.

Ważne
Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych

Czy wolno pić piwo w czasie pracy

Spożywanie napojów alkoholowych w czasie pracy ale poza terenem zakładu pracy nie jest zabronione przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakaz spożywania alkoholu „w czasie pracy” ustanawia jednak Kodeks pracy i określa konsekwencje naruszeń tego zakazu.

Niezależnie od odpowiedzialności za ewentualne popełnienie wykroczenia na podstawie ustawy o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracownik pijący piwo w czasie pracy – czy to na terenie zakładu pracy, czy to poza tym terenem – naraża się na poniesienie odpowiedzialności porządkowej zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Za spożywanie alkoholu (w szczególności piwa) w czasie pracy pracodawca może zastosować wobec pracownika karę pieniężną

Ważne
Ile może wynieść kara pieniężna za picie piwa w czasie pracy

Kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Ponadto, jeśli pracodawca uzna, że picie piwa przez pracownika stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli dokonać tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Jakie piwo wolno pić w pracy

Z powyższego wynika, że zakazem wnoszenia na teren zakładu pracy, spożywania na terenie zakładu pracy oraz w czasie pracy objęte jest piwo – rozumiane jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy o zawartości alkoholu powyżej 0,5%.

Oznacza to również, że powyższe zakazy nie dotyczą napojów otrzymywanych ze słodu, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu. Napoje takie określane są terminem „piwo bezalkoholowe”.

Ważne

W miejscu lub w czasie pracy dozwolone jest picie wyłącznie tzw. piwa bezalkoholowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA