REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie
W pracy można pić piwo! Ale nie byle jakie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy piwo można pić w miejscu lub w czasie pracy – takie pytanie zadaje sobie niejeden pracownik, zwłaszcza podczas upałów, których fala przetacza się latem przez Polskę. Gorąco staje się wtedy nieznośne, zwłaszcza podczas pracy, a zimne piwo to przecież doskonały napój chłodzący. Co przepisy mówią o tym, czy wolno pić piwo w pracy, a jeśli tak – to jakie? Wyjaśniamy.
rozwiń >

Piwo to napój, którego legalnej definicji próżno szukać w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która mimo to wspomina o piwie siedemnastokrotnie. Na gruncie polskiego prawa piwo definiuje jedynie… ustawa o podatku akcyzowym.

Autopromocja

Piwo – definicja prawna

Piwem w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są „wszelkie wyroby objęte pozycją CN 2203 00 oraz wszelkie wyroby zawierające mieszaninę piwa z napojami bezalkoholowymi, objęte pozycją CN 2206 00, jeżeli rzeczywista objętościowa moc alkoholu w tych wyrobach przekracza 0,5% objętości”.

Polska ustawa o podatku akcyzowym odwołuje się tutaj do unijnych klasyfikacji dotyczących scalonej nomenklatury (ang. combined nomenclature – stąd skrót CN) stosowanej we Wspólnej Taryfie Celnej obowiązującej w Unii Europejskiej. Zgodnie z aktami prawnymi UE wyżej wymienione pozycje oznaczają:

 • CN 2203 00 – piwo otrzymywane ze słodu,
 • CN 2206 00 – pozostałe napoje fermentowane (na przykład cydr (cidr), perry i miód pitny); mieszanki napojów fermentowanych oraz mieszanki napojów fermentowanych i napojów bezalkoholowych, gdzie indziej nie wymienione ani nie włączone.

Piwo – różnorodność rodzajów

Czym jest piwo precyzują noty wyjaśniające do pozycji 2203 00 opracowane przez Światową Organizację Celną:

Ważne

Piwo jest napojem alkoholowym otrzymywanym w wyniku fermentacji roztworu (brzeczki) przygotowanej ze słodowanego jęczmienia lub pszenicy warzonych z wodą, zasadniczo z chmielem. Do przygotowania roztworu (brzeczki) mogą być również używane pewne ilości niesłodowanych zbóż (np. ziarno kukurydzy lub ryż). Dodatek chmielu nadaje gorzki i aromatyczny smak oraz poprawia trwałość. Podczas fermentacji niekiedy dodawane są wiśnie lub inne substancje aromatyczne.

Czasami dodawany jest również cukier (szczególnie glukoza), substancje barwiące, dwutlenek węgla i inne substancje.

W zależności od zastosowanego procesu fermentacji produktem może być: 

 • piwo dolnej fermentacji, otrzymywane w niskiej temperaturze z użyciem drożdży dolnej fermentacji, lub 
 • piwo górnej fermentacji, otrzymywane w wyższej temperaturze z użyciem drożdży górnej fermentacji.

Piwo może być:

 • jasne lub ciemne
 • słodkie lub gorzkie
 • lekkie lub mocne

Może być beczkowane, butelkowane lub hermetycznie puszkowane oraz może być sprzedawane jako piwo jasne („ale”), mocne piwo („stout”) itd. 

Piwo to napój alkoholowy

Piwo zatem definiowane jest jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy zawierający alkohol w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu. Wobec tego napoje, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu, nawet jeśli są otrzymywane ze słodu nie zasługują na miano piwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wolno przynieść piwo do pracy 

Przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabraniają wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy. Skoro więc piwo jest napojem alkoholowym zakaz obejmuje także piwo. Obowiązani do przestrzegania zakazu są zarówno pracownicy, jak i wszelkie inne osoby wchodzące do zakładu pracy.

Naruszenie tego zakazu nie stanowi ani przestępstwa ani wykroczenia. Osoba, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do zakazu wnoszenia piwa do zakładu pracy naraża się jednak na to, że nie zostanie wpuszczona na teren zakładu pracy. Kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona mają bowiem prawny obowiązek niewpuszczenia takiej osoby. Osoba taka ma prawo zażądać przeprowadzenie kontroli, czy wnosi ze sobą piwo na teren zakładu. Jeśli kontrola nie potwierdzi podejrzenia osoba ta może wejść do zakładu pracy.

Czy wolno pić piwo w miejscu pracy 

Spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy jest zabronione przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Picie piwa na terenie zakładu pracy stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Przepisy stanowią, że karalne jest nie tylko spożywanie piwa w miejscu pracy, ale także usiłowanie popełnienia takiego czynu. 

W razie popełnienia wykroczenia polegającego na spożywaniu piwa w miejscu pracy można orzec przepadek piwa, chociażby nie było ono własnością sprawcy, jeżeli właściciel piwa lub inna osoba uprawniona, nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one służyć lub być przeznaczone do popełnienia wykroczenia.

Karze grzywny podlega także osoba, która wbrew szczególnemu obowiązkowi nadzoru dopuszcza do spożywania napojów alkoholowych (a więc i piwa) na terenie zakładu pracy, jak również powziąwszy wiadomość o spożywaniu na terenie zakładu pracy takich napojów nie podejmie prawem przewidzianego postępowania.

Ważne
Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych

Czy wolno pić piwo w czasie pracy

Spożywanie napojów alkoholowych w czasie pracy ale poza terenem zakładu pracy nie jest zabronione przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakaz spożywania alkoholu „w czasie pracy” ustanawia jednak Kodeks pracy i określa konsekwencje naruszeń tego zakazu.

Niezależnie od odpowiedzialności za ewentualne popełnienie wykroczenia na podstawie ustawy o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pracownik pijący piwo w czasie pracy – czy to na terenie zakładu pracy, czy to poza tym terenem – naraża się na poniesienie odpowiedzialności porządkowej zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Za spożywanie alkoholu (w szczególności piwa) w czasie pracy pracodawca może zastosować wobec pracownika karę pieniężną

Ważne
Ile może wynieść kara pieniężna za picie piwa w czasie pracy

Kara pieniężna za jedno przekroczenie nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty.

Ponadto, jeśli pracodawca uzna, że picie piwa przez pracownika stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli dokonać tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Jakie piwo wolno pić w pracy

Z powyższego wynika, że zakazem wnoszenia na teren zakładu pracy, spożywania na terenie zakładu pracy oraz w czasie pracy objęte jest piwo – rozumiane jako otrzymywany ze słodu napój alkoholowy o zawartości alkoholu powyżej 0,5%.

Oznacza to również, że powyższe zakazy nie dotyczą napojów otrzymywanych ze słodu, które zawierają 0,5% lub mniej alkoholu. Napoje takie określane są terminem „piwo bezalkoholowe”.

Ważne

W miejscu lub w czasie pracy dozwolone jest picie wyłącznie tzw. piwa bezalkoholowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marta
  2023-08-19 20:50:19
  Nawet gdyby było można to bym nie piła bo nie lubię. My w pracy zawsze mamy zapas cisowianki i tylko ją piję, jak tak gorąco to nawet kawy sobie nie robię
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

REKLAMA

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

REKLAMA