REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rodzina
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Inwestując w rodziny, de facto wspieramy wzrost gospodarczy, bo te pieniądze trafią na rynek i obywatele będą za nie kupować produkty i usługi; rosnąć będzie nie tylko nasza gospodarka, ale przede wszystkim poziom życia polskich rodzin - mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek komentując propozycje ogłoszone na weekendowej konwencji.

Propozycje programowe PiS

W weekend z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz najważniejszych polityków ugrupowania odbyła się w Warszawie konwencja "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”. Podczas konwencji odbyło się 10 paneli tematycznych dotyczących m.in. gospodarki, kwestii społecznych, energetycznych oraz obronności, gdzie "wykuwano" propozycje programowe partii na zbliżające się wybory.

REKLAMA

Autopromocja

Lider PiS ogłosił w niedzielę, że od nowego roku świadczenie wychowawcze "500 Plus" zostanie podniesione do 800 zł; dodał, że od nowego roku wprowadzone zostaną bezpłatne leki dla osób 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia; zapowiedział też jak najszybsze zniesienie opłat za przejazd dla samochodów osobowych na autostradach państwowych, a w przyszłości także na prywatnych.

Program ma znaczenie

Rzecznik PiS Rafał Bochenek podsumowując konwencję powiedział PAP, że było to bardzo ważne wydarzenie w procesie przygotowywania całościowego programu partii na kolejną kadencję.

"Prawie 5 tys. uczestników, dwa dni debat i paneli z udziałem polityków oraz kilkudziesięciu ekspertów z różnych dziedzin. Opozycja wyszydza taki sposób pracy, oni wolą agresję, pogardliwe, nasączone negatywnymi emocjami wypowiedzi, a my chcemy pracować" - zaznaczył Bochenek.

"Dla PO, PSL i innych partii opozycyjnych, program nie ma żadnego znaczenia, bo i tak nigdy go nie realizowali, robiąc wszystko, łącznie z kłamliwą propagandą ich mediów, aby ludzie o ich obietnicach jak najszybciej zapomnieli" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Bochenka, był to "wyrafinowany proces oszustwa obywateli, legitymizowany przez konkretne media i konkretne osoby, propagandystów".

"Dla nas praca programowa jest kluczowa, dlatego tak wielką wagę przykładamy do programu. Stąd objazd po Polsce, bo to obywatele są naszymi najważniejszymi ekspertami. Zebraliśmy sugestie, prośby od obywateli, przedyskutowaliśmy to na panelach i nasz lider pan prezes Jarosław Kaczyński zdecydował" - mówił rzecznik PiS.

Bochenek dodał, że weekendowa konwencja to pierwszy krok, ale nie ostatni na drodze do sfinalizowania całościowego programu na przyszłą kadencję.

Nie tylko 500 Plus

"Trzy bardzo konkretne propozycje: podniesienie świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie, darmowe leki dla dzieci i seniorów, co de facto będzie stanowiło istotne wsparcie także dla młodych małżeństw na wypadek choroby ich dzieci, oraz darmowe państwowe autostrady, dzięki czemu z jednej strony zmniejszą się koszty podróży, a z drugiej korki na bramkach odejdą do lamusa" - wyliczał polityk.

"Jeśli chodzi o podniesienie 500 Plus do 800 Plus od nowego roku, to robimy to dlatego, iż inflacja do tego czasu będzie opanowana, a my potrzebujemy stymulować wzrost gospodarczy. Inwestując w rodziny, de facto wspieramy wzrost gospodarczy, bo przecież te pieniądze trafią na rynek i obywatele będą za to kupować produkty, czy usługi. Rosnąć będzie nie tylko nasza gospodarka, ale przede wszystkim poziom życia polskich rodzin" - podkreślił Bochenek.

"Nie oglądamy się na Donalda Tuska i opozycję, którzy zioną hejtem i agresją, ubliżają już chyba wszystkim. Pracujemy i robimy swoje, bo chcemy nadal służyć polskiemu społeczeństwu" - podsumował rzecznik PiS. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA