REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie stawka godzinowa asystentów technicznych pracujących przy egzaminach

wzrośnie stawka godzinowa asystentów technicznych pracujących przy egzaminach
wzrośnie stawka godzinowa asystentów technicznych pracujących przy egzaminach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrośnie wysokość stawki godzinowej dla asystentów technicznych pracujących przy egzaminie zawodowym i egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej w 2023 r. – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki.

Wzrośnie wysokość stawki godzinowej dla asystentów technicznych 

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt rozporządzenia opublikowano we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji z adnotacją "skierowane do podpisu ministra".

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu, konieczne jest dostosowanie wysokości wynagrodzenia asystentów technicznych do minimalnej stawki godzinowej obowiązującej od 1 stycznia 2023 r.

Ile wynosi stawka asystenta?

Obecnie stawka za godzinę pracy asystenta technicznego przy egzaminach zawodowych i potwierdzających kwalifikacje wynosi 21,96 zł brutto.

Od 1 stycznia 2023 r. – zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej – minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 22,80 zł brutto (z 19,70 zł brutto), a od 1 lipca 2023 r. do 23,50 zł brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z projektem wysokość wynagrodzenia dla asystenta technicznego będzie ustalana jako iloczyn 0,54 proc. stawki (obecnie 0,52 proc. stawki) minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego mającego tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne, za każdą godzinę udziału w jednej zmianie tego egzaminu, zgodnie z czasem trwania części praktycznej egzaminu zawodowego i liczby zmian egzaminu, w których bierze udział, i za każdą godzinę przygotowywania stanowisk egzaminacyjnych dla jednej zmiany egzaminu oraz liczby zmian egzaminu, w których bierze udział. Oznacza to wzrost stawki godzinowej asystenta technicznego do 22,81 zł brutto.

Nowy wskaźnik służący do obliczania wysokość stawki godzinowej asystenta dotyczyć będzie wyłącznie egzaminu zawodowego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, przeprowadzanych między 9 a 31 stycznia 2023 r., czyli w sesji zimowej w 2023 r.

Kolejny termin przeprowadzania tych egzaminów przypada w czerwcu 2023 r., zatem już po wejściu w życie ustawy budżetowej na 2023 r. i związanej z nią przygotowywanej nowelizacji rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli uwzględniającej wzrost wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego o 7,8 proc.

"Zatem w tym przypadku nie ma potrzeby utrzymywania podwyższonego wskaźnika 0,54 proc. stawki, gdyż wystarczający będzie wskaźnik 0,52 proc. stawki" – czytamy.

Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA