Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi
REKLAMA
REKLAMA
Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami
Wbrew powszechnej opinii, oczekiwania pracowników nie zmieniły się wcale aż tak bardzo w ciągu ostatnich 10 czy 20 lat. Nareszcie doczekały się one natomiast należnego zrozumienia, docenienia i adekwatnej odpowiedzi ze strony coraz bardziej świadomych organizacji. Aby przyciągać talenty, jakich potrzebują firmy zorientowane na rozwój, konieczne jest stworzenie środowiska, w którym pracownicy nie tylko mogą realizować swój pełen zawodowy potencjał, ale też znajdują oparcie mierząc się z wyzwaniami związanymi z łączeniem wielu ról społecznych. Wyniki wielu badań wskazują jednoznacznie, że stricte biznesowe korzyści z takiego podejścia warte są dodatkowego wysiłku, którego ono wymaga.
REKLAMA
Kraft Heinz to dynamiczna firma kształtowana z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególnie wysoko cenimy innowacje i kompetencje zespołowe. Dlatego koncentrujemy się na budowaniu kultury opartej o empatyczne podejście do pracowników i coachingowy styl zarządzania. Jego filarami są między innymi Smart Working Rules oraz wsparcie rodziców w miejscu pracy.
Czym są Smart Working Rules?
Świat – na szczęście - odchodzi od sztywno wyznaczonych godzin pracy i założenia, że każdy pracownik powinien być dostępny w dokładnie takich samych ramach czasowych, a w razie potrzeby – także później lub wcześniej. W Kraft Heinz uważamy, że pewna elastyczność powinna leżeć nie tylko po stronie pracownika, ale także organizacji. Dlatego stworzyliśmy innowacyjny program Smart Working Rules, który odzwierciedla nasze zasady i wartości oraz zbudowany jest na szacunku do życia prywatnego każdej osoby.
Wierzymy w to, że nasi ludzie są gotowi wziąć odpowiedzialność za wypełnienie swojej roli w organizacji. Doskonale wiedzą też, kiedy pracują najefektywniej i powinni mieć możliwość kształtowania swojego rozkładu dnia. Dlatego podstawą Smart Working Rules jest ruchomy czas rozpoczęcia pracy - między godziną 7:00 a 10:00, przy uwzględnieniu potrzeby obecności na ważnych spotkaniach.
REKLAMA
Gdy plan spotkań nie pozwala na przerwy, dostrzegamy nie tylko spadek efektywności, ale także komfortu i satysfakcji z pracy. Oczywiste jest, że pomiędzy zebraniami wszyscy mamy potrzebę zaparzenia sobie kawy czy herbaty, zjedzenia czegoś, a często także przygotowania się na kolejne spotkanie – na przykład sprawdzenia aktualnych danych dotyczących projektu. Aby każdy z pracowników miał zapewniony ten podstawowy komfort, zalecamy planowanie spotkań na 25 minut zamiast 30 oraz na 55 minut w miejsce pełnej godziny.
Istotnym czynnikiem stresu w organizacjach są e-maile, które docierają pod koniec dnia pracy lub po jego zakończeniu i wzbudzają poczucie konieczności szybkiej odpowiedzi. Dlatego w ramach oficjalnej polityki firmy określiliśmy, że wiadomości wysłane w późnych godzinach nie wymagają niezwłocznego ustosunkowania się. Idąc dalej, wprowadziliśmy także strefę czasową no call zone - przed godziną 8:30 i po 17:30 staramy się nie kontaktować się z pracownikami z wyjątkiem sytuacji pilnych. W godzinach 12:30-13:30 zarządziliśmy natomiast strefę no meeting zone. Każdy z pracowników Kraft Heinz otrzymuje ten czas do zagospodarowania na dowolny cel. Może to być przerwa na pracę własną, obiad czy dokształcanie się. Spotkania są także wykluczone w każdy piątek od godziny 16:00 – to czas na rozwój pracowników i podsumowanie tygodnia
Gdy pracownik jest także rodzicem
Różnorodność w miejscu pracy zwiększa kreatywność i prawdopodobieństwo znajdowania dobrych rozwiązań w wielu sytuacjach, także tych nieprzewidywalnych, w które obfitują dzisiejsze czasy. Z tego powodu staje się realną potrzebą biznesową. Różnorodność nie pojawia się jednak w organizacji samoistnie, jeśli nie jest wspierana z zaangażowaniem, a jednocześnie dozą delikatności i zrozumienia dla odmienności. Prawdziwie zaangażowaną, empatyczną i wspierającą postawę organizacja ma szansę pokazać zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy za sprawą wrażliwego położenia mają szczególne potrzeby. To sytuacja między innymi wszystkich rodziców. Bycie zaangażowanym i obecnym w życiu dziecka to przecież jedno z najtrudniejszych wyzwań. W Kraft Heinz postawiliśmy sobie za cel ułatwienie pracownikom łączenia zawodowych i osobistych ról życiowych.
Pierwszym obszarem, w którym wychodzimy naprzeciw rodzicom, jest bezpieczeństwo na poziomie finansowym. Pracownik zatrudniony w Kraft Heinz otrzymuje specjalny dodatek pracowniczy, zwiększający wysokość zasiłku wypłacanego podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przez pierwsze sześć miesięcy urlop jest płatny w 100%, natomiast pozostała jego część - w 80%. Aby otrzymać benefit, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Oprócz dodatków finansowych, każde nowonarodzone dziecko otrzymuje wyprawkę, składającą się z najpotrzebniejszych rzeczy: ubrań, zabawek czy produktów higienicznych po to, aby pierwsze dni z noworodkiem były zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców.
Rodzic w trakcie procesu wychowywania dziecka mierzy się z wieloma problemami. Jednym z nich jest ograniczony czas wolny dla siebie. W związku z tym firma przygotowała bezpłatny kurs online „Godzina dla siebie”, który składa się z modułowych lekcji online. Dedykowane ćwiczenia i informacje dostępne są przez całą dobę. W ramach programu rodzice mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane m.in. z trudnościami wychowawczymi. Program ma za zadanie nie tylko dostarczyć merytoryczną wiedzę, ale też przywołać uśmiech od ucha do ucha.
Firma jest także uczestnikiem akcji „Dwie godziny dla Rodziny”, dwa razy w roku oferując pracownikom dwie godziny wolne od pracy, do spędzenia z najbliższymi.
Różnorodność wygrywa
Tworząc przyjazne warunki pracy i dostosowując się do różnych rytmów dnia wspieramy różnorodność. Jesteśmy organizacją umożliwiającą każdemu odnalezienie swojego miejsca w naszych szeregach. Zapewnienie wielości perspektyw w zespołach Kraft Heinz sprawia, że jesteśmy silniejsi, ciekawsi i bardziej innowacyjni. Zyskujemy też większy dostęp do talentów i umiejętności, które wspierają rozwój organizacji. Podejście takie popierają bardzo konkretne przesłanki biznesowe. Większe przychody z innowacji w grupie firm o ponadprzeciętnie zróżnicowanych zespołach wykazało między innymi badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group, a przewaga wyniosła aż 19%.[1] Dodatkowo, firmy te mają tendencję do osiągania wyższej rentowności.
Kraft Heinz jest organizacją nastawioną na innowacje, między innymi w zakresie dopasowywania oferty do potrzeb różnorodnej grupy konsumentów oraz w obszarze coraz bardziej ekologicznych opakowań. Mamy teraz czas szczególnie intensywnego rozwoju, a nasi konsumenci dostarczają nam ogromnej inspiracji. Dla firm znajdujących się w sytuacji podobnej do naszej, różnorodność i narzędzia ją budujące stanowią podstawę. Dostarczają bazy koniecznej, aby wykorzystać współczesny potencjał rynkowy.
Marta Pilczuk, dyrektor zarządzająca Kraft Heinz w Polsce
[1] Źródło: https://hbr.org/2018/01/how-and-where-diversity-drives-financial-performance
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA