REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi

przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi
przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poszanowanie życia prywatnego, narzędzia sprzyjające decyzyjności w planowaniu własnego czasu, wspieranie pracowników w momentach szczególnej wrażliwości. Dlaczego nowocześnie zarządzane organizacje tak silnie stawiają na pogodzenie różnorodnych potrzeb swoich ludzi z rzeczywistością biznesową?

Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami 

Wbrew powszechnej opinii, oczekiwania pracowników nie zmieniły się wcale aż tak bardzo w ciągu ostatnich 10 czy 20 lat. Nareszcie doczekały się one natomiast należnego zrozumienia, docenienia i adekwatnej odpowiedzi ze strony coraz bardziej świadomych organizacji. Aby przyciągać talenty, jakich potrzebują firmy zorientowane na rozwój, konieczne jest stworzenie środowiska, w którym pracownicy nie tylko mogą realizować swój pełen zawodowy potencjał, ale też znajdują oparcie mierząc się z wyzwaniami związanymi z łączeniem wielu ról społecznych. Wyniki wielu badań wskazują jednoznacznie, że stricte biznesowe korzyści z takiego podejścia warte są dodatkowego wysiłku, którego ono wymaga.

REKLAMA

Autopromocja

Kraft Heinz to dynamiczna firma kształtowana z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególnie wysoko cenimy innowacje i kompetencje zespołowe. Dlatego koncentrujemy się na budowaniu kultury opartej o empatyczne podejście do pracowników i coachingowy styl zarządzania. Jego filarami są między innymi Smart Working Rules oraz wsparcie rodziców w miejscu pracy.

Czym są Smart Working Rules?

Świat – na szczęście - odchodzi od sztywno wyznaczonych godzin pracy i założenia, że każdy pracownik powinien być dostępny w dokładnie takich samych ramach czasowych, a w razie potrzeby – także później lub wcześniej. W Kraft Heinz uważamy, że pewna elastyczność powinna leżeć nie tylko po stronie pracownika, ale także organizacji. Dlatego stworzyliśmy innowacyjny program Smart Working Rules, który odzwierciedla nasze zasady i wartości oraz zbudowany jest na szacunku do życia prywatnego każdej osoby.

Wierzymy w to, że nasi ludzie są gotowi wziąć odpowiedzialność za wypełnienie swojej roli w organizacji. Doskonale wiedzą też, kiedy pracują najefektywniej i powinni mieć możliwość kształtowania swojego rozkładu dnia. Dlatego podstawą Smart Working Rules jest ruchomy czas rozpoczęcia pracy - między godziną 7:00 a 10:00, przy uwzględnieniu potrzeby obecności na ważnych spotkaniach.

REKLAMA

Gdy plan spotkań nie pozwala na przerwy, dostrzegamy nie tylko spadek efektywności, ale także komfortu i satysfakcji z pracy. Oczywiste jest, że pomiędzy zebraniami wszyscy mamy potrzebę zaparzenia sobie kawy czy herbaty, zjedzenia czegoś, a często także przygotowania się na kolejne spotkanie – na przykład sprawdzenia aktualnych danych dotyczących projektu. Aby każdy z pracowników miał zapewniony ten podstawowy komfort, zalecamy planowanie spotkań na 25 minut zamiast 30 oraz na 55 minut w miejsce pełnej godziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotnym czynnikiem stresu w organizacjach są e-maile, które docierają pod koniec dnia pracy lub po jego zakończeniu i wzbudzają poczucie konieczności szybkiej odpowiedzi. Dlatego w ramach oficjalnej polityki firmy określiliśmy, że wiadomości wysłane w późnych godzinach nie wymagają niezwłocznego ustosunkowania się. Idąc dalej, wprowadziliśmy także strefę czasową no call zone - przed godziną 8:30 i po 17:30 staramy się nie kontaktować się z pracownikami z wyjątkiem sytuacji pilnych. W godzinach 12:30-13:30 zarządziliśmy natomiast strefę no meeting zone. Każdy z pracowników Kraft Heinz otrzymuje ten czas do zagospodarowania na dowolny cel. Może to być przerwa na pracę własną, obiad czy dokształcanie się. Spotkania są także wykluczone w każdy piątek od godziny 16:00 – to czas na rozwój pracowników i podsumowanie tygodnia

Gdy pracownik jest także rodzicem

Różnorodność w miejscu pracy zwiększa kreatywność i prawdopodobieństwo znajdowania dobrych rozwiązań w wielu sytuacjach, także tych nieprzewidywalnych, w które obfitują dzisiejsze czasy. Z tego powodu staje się realną potrzebą biznesową. Różnorodność nie pojawia się jednak w organizacji samoistnie, jeśli nie jest wspierana z zaangażowaniem, a jednocześnie dozą delikatności i zrozumienia dla odmienności. Prawdziwie zaangażowaną, empatyczną i wspierającą postawę organizacja ma szansę pokazać zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy za sprawą wrażliwego położenia mają szczególne potrzeby. To sytuacja między innymi wszystkich rodziców. Bycie zaangażowanym i obecnym w życiu dziecka to przecież jedno z najtrudniejszych wyzwań. W Kraft Heinz postawiliśmy sobie za cel ułatwienie pracownikom łączenia zawodowych i osobistych ról życiowych.

Pierwszym obszarem, w którym wychodzimy naprzeciw rodzicom, jest bezpieczeństwo na poziomie finansowym. Pracownik zatrudniony w Kraft Heinz otrzymuje specjalny dodatek pracowniczy, zwiększający wysokość zasiłku wypłacanego podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przez pierwsze sześć miesięcy urlop jest płatny w 100%, natomiast pozostała jego część - w 80%. Aby otrzymać benefit, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Oprócz dodatków finansowych, każde nowonarodzone dziecko otrzymuje wyprawkę, składającą się z najpotrzebniejszych rzeczy: ubrań, zabawek czy produktów higienicznych po to, aby pierwsze dni z noworodkiem były zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców.

Rodzic w trakcie procesu wychowywania dziecka mierzy się z wieloma problemami. Jednym z nich jest ograniczony czas wolny dla siebie. W związku z tym firma przygotowała bezpłatny kurs online „Godzina dla siebie”, który składa się z modułowych lekcji online. Dedykowane ćwiczenia i informacje dostępne są przez całą dobę. W ramach programu rodzice mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane m.in. z trudnościami wychowawczymi. Program ma za zadanie nie tylko dostarczyć merytoryczną wiedzę, ale też przywołać uśmiech od ucha do ucha.

Firma jest także uczestnikiem akcji „Dwie godziny dla Rodziny”, dwa razy w roku oferując pracownikom dwie godziny wolne od pracy, do spędzenia z najbliższymi.

Różnorodność wygrywa

Tworząc przyjazne warunki pracy i dostosowując się do różnych rytmów dnia wspieramy różnorodność. Jesteśmy organizacją umożliwiającą każdemu odnalezienie swojego miejsca w naszych szeregach. Zapewnienie wielości perspektyw w zespołach Kraft Heinz sprawia, że jesteśmy silniejsi, ciekawsi i bardziej innowacyjni. Zyskujemy też większy dostęp do talentów i umiejętności, które wspierają rozwój organizacji. Podejście takie popierają bardzo konkretne przesłanki biznesowe. Większe przychody z innowacji w grupie firm o ponadprzeciętnie zróżnicowanych zespołach wykazało między innymi badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group, a przewaga wyniosła aż 19%.[1] Dodatkowo, firmy te mają tendencję do osiągania wyższej rentowności.

Kraft Heinz jest organizacją nastawioną na innowacje, między innymi w zakresie dopasowywania oferty do potrzeb różnorodnej grupy konsumentów oraz w obszarze coraz bardziej ekologicznych opakowań. Mamy teraz czas szczególnie intensywnego rozwoju, a nasi konsumenci dostarczają nam ogromnej inspiracji. Dla firm znajdujących się w sytuacji podobnej do naszej, różnorodność i narzędzia ją budujące stanowią podstawę. Dostarczają bazy koniecznej, aby wykorzystać współczesny potencjał rynkowy.

Marta Pilczuk, dyrektor zarządzająca Kraft Heinz w Polsce

[1] Źródło: https://hbr.org/2018/01/how-and-where-diversity-drives-financial-performance


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA