REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi

przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi
przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poszanowanie życia prywatnego, narzędzia sprzyjające decyzyjności w planowaniu własnego czasu, wspieranie pracowników w momentach szczególnej wrażliwości. Dlaczego nowocześnie zarządzane organizacje tak silnie stawiają na pogodzenie różnorodnych potrzeb swoich ludzi z rzeczywistością biznesową?

Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami 

Wbrew powszechnej opinii, oczekiwania pracowników nie zmieniły się wcale aż tak bardzo w ciągu ostatnich 10 czy 20 lat. Nareszcie doczekały się one natomiast należnego zrozumienia, docenienia i adekwatnej odpowiedzi ze strony coraz bardziej świadomych organizacji. Aby przyciągać talenty, jakich potrzebują firmy zorientowane na rozwój, konieczne jest stworzenie środowiska, w którym pracownicy nie tylko mogą realizować swój pełen zawodowy potencjał, ale też znajdują oparcie mierząc się z wyzwaniami związanymi z łączeniem wielu ról społecznych. Wyniki wielu badań wskazują jednoznacznie, że stricte biznesowe korzyści z takiego podejścia warte są dodatkowego wysiłku, którego ono wymaga.

Autopromocja

Kraft Heinz to dynamiczna firma kształtowana z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Szczególnie wysoko cenimy innowacje i kompetencje zespołowe. Dlatego koncentrujemy się na budowaniu kultury opartej o empatyczne podejście do pracowników i coachingowy styl zarządzania. Jego filarami są między innymi Smart Working Rules oraz wsparcie rodziców w miejscu pracy.

Czym są Smart Working Rules?

Świat – na szczęście - odchodzi od sztywno wyznaczonych godzin pracy i założenia, że każdy pracownik powinien być dostępny w dokładnie takich samych ramach czasowych, a w razie potrzeby – także później lub wcześniej. W Kraft Heinz uważamy, że pewna elastyczność powinna leżeć nie tylko po stronie pracownika, ale także organizacji. Dlatego stworzyliśmy innowacyjny program Smart Working Rules, który odzwierciedla nasze zasady i wartości oraz zbudowany jest na szacunku do życia prywatnego każdej osoby.

Wierzymy w to, że nasi ludzie są gotowi wziąć odpowiedzialność za wypełnienie swojej roli w organizacji. Doskonale wiedzą też, kiedy pracują najefektywniej i powinni mieć możliwość kształtowania swojego rozkładu dnia. Dlatego podstawą Smart Working Rules jest ruchomy czas rozpoczęcia pracy - między godziną 7:00 a 10:00, przy uwzględnieniu potrzeby obecności na ważnych spotkaniach.

Gdy plan spotkań nie pozwala na przerwy, dostrzegamy nie tylko spadek efektywności, ale także komfortu i satysfakcji z pracy. Oczywiste jest, że pomiędzy zebraniami wszyscy mamy potrzebę zaparzenia sobie kawy czy herbaty, zjedzenia czegoś, a często także przygotowania się na kolejne spotkanie – na przykład sprawdzenia aktualnych danych dotyczących projektu. Aby każdy z pracowników miał zapewniony ten podstawowy komfort, zalecamy planowanie spotkań na 25 minut zamiast 30 oraz na 55 minut w miejsce pełnej godziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotnym czynnikiem stresu w organizacjach są e-maile, które docierają pod koniec dnia pracy lub po jego zakończeniu i wzbudzają poczucie konieczności szybkiej odpowiedzi. Dlatego w ramach oficjalnej polityki firmy określiliśmy, że wiadomości wysłane w późnych godzinach nie wymagają niezwłocznego ustosunkowania się. Idąc dalej, wprowadziliśmy także strefę czasową no call zone - przed godziną 8:30 i po 17:30 staramy się nie kontaktować się z pracownikami z wyjątkiem sytuacji pilnych. W godzinach 12:30-13:30 zarządziliśmy natomiast strefę no meeting zone. Każdy z pracowników Kraft Heinz otrzymuje ten czas do zagospodarowania na dowolny cel. Może to być przerwa na pracę własną, obiad czy dokształcanie się. Spotkania są także wykluczone w każdy piątek od godziny 16:00 – to czas na rozwój pracowników i podsumowanie tygodnia

Gdy pracownik jest także rodzicem

Różnorodność w miejscu pracy zwiększa kreatywność i prawdopodobieństwo znajdowania dobrych rozwiązań w wielu sytuacjach, także tych nieprzewidywalnych, w które obfitują dzisiejsze czasy. Z tego powodu staje się realną potrzebą biznesową. Różnorodność nie pojawia się jednak w organizacji samoistnie, jeśli nie jest wspierana z zaangażowaniem, a jednocześnie dozą delikatności i zrozumienia dla odmienności. Prawdziwie zaangażowaną, empatyczną i wspierającą postawę organizacja ma szansę pokazać zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy za sprawą wrażliwego położenia mają szczególne potrzeby. To sytuacja między innymi wszystkich rodziców. Bycie zaangażowanym i obecnym w życiu dziecka to przecież jedno z najtrudniejszych wyzwań. W Kraft Heinz postawiliśmy sobie za cel ułatwienie pracownikom łączenia zawodowych i osobistych ról życiowych.

Pierwszym obszarem, w którym wychodzimy naprzeciw rodzicom, jest bezpieczeństwo na poziomie finansowym. Pracownik zatrudniony w Kraft Heinz otrzymuje specjalny dodatek pracowniczy, zwiększający wysokość zasiłku wypłacanego podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Przez pierwsze sześć miesięcy urlop jest płatny w 100%, natomiast pozostała jego część - w 80%. Aby otrzymać benefit, nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Oprócz dodatków finansowych, każde nowonarodzone dziecko otrzymuje wyprawkę, składającą się z najpotrzebniejszych rzeczy: ubrań, zabawek czy produktów higienicznych po to, aby pierwsze dni z noworodkiem były zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców.

Rodzic w trakcie procesu wychowywania dziecka mierzy się z wieloma problemami. Jednym z nich jest ograniczony czas wolny dla siebie. W związku z tym firma przygotowała bezpłatny kurs online „Godzina dla siebie”, który składa się z modułowych lekcji online. Dedykowane ćwiczenia i informacje dostępne są przez całą dobę. W ramach programu rodzice mogą podzielić się wiedzą i doświadczeniem na tematy związane m.in. z trudnościami wychowawczymi. Program ma za zadanie nie tylko dostarczyć merytoryczną wiedzę, ale też przywołać uśmiech od ucha do ucha.

Firma jest także uczestnikiem akcji „Dwie godziny dla Rodziny”, dwa razy w roku oferując pracownikom dwie godziny wolne od pracy, do spędzenia z najbliższymi.

Różnorodność wygrywa

Tworząc przyjazne warunki pracy i dostosowując się do różnych rytmów dnia wspieramy różnorodność. Jesteśmy organizacją umożliwiającą każdemu odnalezienie swojego miejsca w naszych szeregach. Zapewnienie wielości perspektyw w zespołach Kraft Heinz sprawia, że jesteśmy silniejsi, ciekawsi i bardziej innowacyjni. Zyskujemy też większy dostęp do talentów i umiejętności, które wspierają rozwój organizacji. Podejście takie popierają bardzo konkretne przesłanki biznesowe. Większe przychody z innowacji w grupie firm o ponadprzeciętnie zróżnicowanych zespołach wykazało między innymi badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group, a przewaga wyniosła aż 19%.[1] Dodatkowo, firmy te mają tendencję do osiągania wyższej rentowności.

Kraft Heinz jest organizacją nastawioną na innowacje, między innymi w zakresie dopasowywania oferty do potrzeb różnorodnej grupy konsumentów oraz w obszarze coraz bardziej ekologicznych opakowań. Mamy teraz czas szczególnie intensywnego rozwoju, a nasi konsumenci dostarczają nam ogromnej inspiracji. Dla firm znajdujących się w sytuacji podobnej do naszej, różnorodność i narzędzia ją budujące stanowią podstawę. Dostarczają bazy koniecznej, aby wykorzystać współczesny potencjał rynkowy.

Marta Pilczuk, dyrektor zarządzająca Kraft Heinz w Polsce

[1] Źródło: https://hbr.org/2018/01/how-and-where-diversity-drives-financial-performance


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

  Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

  4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

  4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

  Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

  Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

  Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  REKLAMA

  Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

  Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

  Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

  Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

  Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  REKLAMA

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  REKLAMA