| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?

Czy pracownicy niepełnosprawni mogą pracować w nocy?

Zasadą przewidzianą w przepisach prawa pracy jest zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej. Czy jednak nie ma żadnej możliwości zatrudnienia niepełnosprawnego w porze nocnej?


Pora nocna to osiem kolejnych godzin pomiędzy godzinami 21.00 i 7.00. Dokładne określenie godzin uznawanych u danego pracodawcy następuje w regulaminie pracy lub w pisemnej informacji przekazanej pracownikowi w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, jeśli pracodawca nie ma obowiązku wydawania regulaminu pracy.

Pracodawca może zatrudniać pracowników w nocy. W stosunku do określonych grup pracowników obowiązuje zakaz bezwzględny lub względny zatrudniania w nocy. Pracownicy niepełnosprawni korzystają z szerszych gwarancji ochronnych niż pozostali pracownicy. Dotyczy to także zatrudniania ich w porze nocnej. Zakaz zatrudniania niepełnosprawnego w porze nocnej, obejmuje każdego pracownika niepełnosprawnego niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.

Zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w dwóch przypadkach może ulec zniesieniu. Nie obowiązuje on niepełnosprawnych pracowników zatrudnianych przy pilnowaniu mienia. Ponadto chęć pracy w nocy może zgłosić sam niepełnosprawny pracownik. W takim przypadku lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną musi wyrazić na to zgodę. Stwierdza on, że nie ma przeciwwskazań do wykonywania pracy w porze nocnej przez pracownika niepełnosprawnego.

Zobacz: Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych

Dodatek za pracę w nocy

Pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia.

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pracownikom wykonującym stale poza zakładem pracy pracę w porze nocnej, można zastąpić dodatkowe wynagrodzenie ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidzianemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Jeżeli pracownik pracuje w godzinach nadliczbowych to przysługuje mu dodatek zarówno dodatek za godziny nadliczbowe, jak i dodatek za pracę w nocy.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna:
Kodeks pracy
Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK