REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania/ Fot. Fotolia
Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nie zawiera szczegółowej regulacji poświęconej mianowaniu. W tym zakresie odsyła do innych aktów prawnych regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawodowych. Nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania może nastąpić tylko wtedy, gdy przewidują to przepisy prawa, np. ustawa o pracownikach samorządowych, czy Karta Nauczyciela.

Czym jest mianowanie?

  1. Nadanie komuś tytułu lub godności.
  2. Powierzenie komuś stanowiska lub funkcji.

Mianowanie w prawie pracy

Sposób nawiązania pozaumownego stosun­ku pracy. Kodeks pracy odsyła w tym zakre­sie do pragmatyk służbowych, regulujących prawa i obowiązki poszczególnych grup zawo­dowych. Powierzenie na tej podstawie stano­wiska ma charakter pracowniczy (np. pracow­nicy urzędów państwowych, nauczyciele) bądź służbowy (np. funkcjonariusze Policji czy Straży Granicznej).

Autopromocja

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)

Podstawą mianowania jest akt administracyjny - mianowanie. Mianowanie następuje zazwyczaj na czas nieokreślony. Przyczyny rozwiązania stosunku pracy nawiązanego na tej podstawie również są odrębnie określane dla danej grupy zawodowej w pragmatykach służbowych. Do pra­cowników mianowanych nie mają zastosowania przepisy o wypowiedzeniu zmieniającym. Za większą z reguły gwarancję stałości zatrudnie­nia pracownicy mianowani mają szerszy zakres obowiązków i zwiększoną odpowiedzialność. Niektóre kategorie osób zatrudnionych na tej podstawie nie mają prawa do strajku czy wyra­żania swoich poglądów politycznych w pracy. Stosunek nawiązany na tej podstawie daje jednak większe uprawnienia i przywileje, np. prawo do dodatkowych urlopów czy korzystania z ochrony w czasie pełnienia służby. Pracowników mianowa­nych obowiązuje służbowa procedura załatwia­nia spraw i skarg związanych z ich stosunkiem pracy.

W razie naruszenia przez nich procedur i obowiązków podlegają jurysdykcji sądów lub komisji dyscyplinarnych w ramach dwuinstan­cyjnego postępowania.

Do rozstrzygania skarg na decyzje organów zwierzchnich dotyczących praw i obowiązków pracowników mianowanych (np. w sprawie mianowania, przeniesienia) właś­ciwe są sądy administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wynagrodzeniach

  1. Służba cywilna - wynagrodzenie pracownika służby cywilnej składa się z wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla zajmowane­go stanowiska pracy, dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej oraz dodatku służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbo­wego. Członek korpusu służby cywilnej (pracow­nik lub urzędnik służby cywilnej) może także otrzymać dodatek zadaniowy za wykonywanie dodatkowych, powierzonych mu przez praco­dawcę zadań na okres wykonywania tych zadań. Ponadto przysługuje mu dodatkowe wynagro­dzenie roczne i nagroda jubileuszowa za wielo­letnią pracę.
  2. Urzędnicy państwowi - przysługuje im wyna­grodzenie zależne od zajmowanego stanowi­ska, posiadanych kwalifikacji zawodowych, jakości oraz stażu pracy. Urzędnikowi pań­stwowemu przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych oraz nagrody jubileuszowe.
  3. Nauczyciele - ich wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjne­go oraz za warunki pracy), wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wyni­kających ze stosunku pracy (z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych). Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczy­ciela jest uzależniona od stopnia awansu zawo­dowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymia­ru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążli­wych warunków pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA